Instalacja pompy ciepła monoblok

Gdzie najlepiej zamontować pompę ciepła monoblok lub split?

Budujemy dom

Pompy ciepła wykorzystują energię ze źródeł odnawialnych: najczęściej z powietrza, wody lub gruntu, aby zapewnić efektywne i ekologiczne ogrzewanie, ale też chłodzenie. Kluczowym elementem dla osiągnięcia takiego stanu rzeczy jest jednak odpowiednie umiejscowienie urządzenia. Decyzja dotycząca miejsca montażu jest niezwykle istotna, ponieważ może wpływać na wydajność, energooszczędność i trwałość pompy ciepła monoblok czy split. Tylko ich poznanie pozwoli osiągnąć optymalne efekty działania.

reklama

Pompa ciepła R290 czy R32?

Pompy ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań wykorzystywanych do grzania oraz – o czym nie każdy wie – chłodzenia. Szerokie spektrum możliwości zapewniają im czynniki chłodnicze, czyli substancje, które, ze względu na swoje niezwykłe właściwości termodynamiczne, są w stanie pochłaniać energię z otoczenia i przekazywać ją dalej. Obecnie najpopularniejsze wśród inwestorów są dwa chłodziwa: to difluorometan, czyli R32, oraz propan, czyli R290. Czym wyróżniają się spośród innych?

R32 uważany jest za jeden z najwydajniejszych i najbardziej ekologicznych. Choć głównie stosowany jest w układach klimatyzacji, zyskał również uwagę producentów pomp ciepła. To między innymi dlatego, że w sprzyjających warunkach jest w stanie podgrzać wodę w instalacji grzewczej do nawet 65°C!

Regulacje prawne Unii Europejskiej spowodują, że od roku 2025 obowiązywać będzie zakaz stosowania czynników chłodniczych o GWP większym lub równym 750. Spowoduje to, że R32 stanie się jeszcze popularniejszym wyborem dla producentów pomp ciepła i klimatyzacji. Wpływ na to ma jego wysoka efektywność, ale też łatwość recyklingu i niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego.

Wciąż jednak popularna wśród inwestorów jest pompa ciepła R290, czyli taka, która wykorzystuje do ogrzewania propan. Jest on przyjazny dla środowiska i ma bardzo niski współczynnik GWP – równy tylko 3. Propan, choć palny, to w ilościach potrzebnych do pracy pompy ciepła R290 jest niegroźny – przykładem może być tu KAISAI R290 – nie dość, że to bezpieczna dla użytkowników pompa, to dodatkowo charakteryzuje się najwyższą klasą energetyczną A+++, która pozwala na znaczne oszczędności.

Pompa ciepła split w ogrodzie

Pompa ciepła split czy monoblok?

Wybór odpowiedniej pompy to nie tylko decyzja w kwestii technologii. To również zagospodarowanie miejsca na działce i w domu, dlatego trzeba rozważyć dwie możliwości: pompę ciepła split i monoblok. To dwie główne konfiguracje, w których dostępne są te urządzenia.

Pompa ciepła monoblok składa się z pojedynczej jednostki zainstalowanej na zewnątrz budynku. Wszystkie elementy odpowiedzialne za jej pracę, takie jak choćby sprężarka czy wymiennik ciepła, są umieszczone w jednej obudowie. W tej kompaktowej technologii powstały między innymi urządzenia KAISAI Monoblok, które są często wybierane przez właścicieli mniejszych domów, gdzie przestrzeń dostępna na zewnątrz jest ograniczona.

Montaż takiej pompy jest zwykle prostszy, a w efekcie urządzenie zajmuje ogółem mniej miejsca niż pompa ciepła split, która składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej. W tych urządzeniach pierwsza z nich jest odpowiedzialna za pobieranie energii cieplnej ze środowiska, podczas gdy druga – za dostarczanie pozyskanego ciepła do pomieszczeń. Urządzenia typu split muszą być regularnie kontrolowane i mogą być nieco bardziej wymagające podczas montażu, nie wymagają jednak ochrony przeciwzamrożeniowej, jak monobloki. Ostateczny wybór między monoblokiem a splitem zależy jednak od indywidualnych potrzeb, budżetu oraz warunków instalacyjnych.

Pompa ciepła R290

Pompa ciepła monoblok lub split – montaż naziemny

Wybór lokalizacji pod montaż pompy ciepła nie jest wcale takim prostym zadaniem. Najczęściej inwestorzy wybierają przestrzeń na działce, niedaleko ścian domu – to dobra decyzja, jednak odległość od muru nie jest jedynym aspektem, na który należy zwrócić uwagę.

Przestrzeń dzieląca urządzenie i ścianę budynku będzie ważna ze względu na ustanowienie połączenia z instalacją grzewczą wewnątrz domu. By w pełni wykorzystać potencjał pompy i uniknąć straty energii podczas jej przesyłania do instalacji, odległość pompy od muru nie powinna być większa niż 1,5 metra – to ważne szczególnie w odniesieniu do pomp ciepła KAISAI Split, w których wymagane jest połączenie między dwiema jednostkami. Urządzenie wymaga też doskonałej cyrkulacji powietrza, więc nie powinno stykać się ze ścianą ani być obrócone wywietrznikiem w jej stronę.

Na cyrkulację powietrza wpływać będą też rośliny i elementy architektury ogrodowej – meble czy dekoracje. Zbyt bliskie umieszczenie urządzenia w ich sąsiedztwie może wpływać na jego wydajność.

Istotne z punktu widzenia pracy i wytrzymałości pompy ciepła będzie też jej odpowiednie zorientowanie pod względem kierunków świata. Chociaż opinie na ten temat bywają podzielone, to optymalne efekty grzewcze można uzyskać montując powietrzną pompę ciepła monoblok lub split po stronie północnej. Czerpie ona energię z powietrza, nie z promieni słonecznych – te mogą one być szkodliwe dla urządzenia w sezonie letnim

Należy pamiętać też, że pompa ciepła split czy monoblok w pewnym stopniu może generować hałas. Należy zatem szczególnie zadbać o swój komfort akustyczny. Zgodnie z normami, wewnątrz domu nie może być głośniej niż 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy. Dlatego istotne jest umieszczenie pompy ciepła w miejscu, które minimalizuje przenikanie niepożądanych dźwięków do wnętrza budynku.

Pompa ciepła monoblok na dachu

Pompa ciepła split lub monoblok na dachu

Montowanie pomp ciepła split czy monoblok na dachu bywa popularnym rozwiązaniem, chociaż niesie za sobą pewne zagrożenia. Jednym z potencjalnych problemów (istniejącym jednak również przy instalacji naziemnej) jest ryzyko zamarzania skroplin i pojawiania się oblodzenia na zewnętrznej jednostce pompy ciepła w okresie zimowym. Aby temu zapobiec, można montować obwody odmrażania lub specjalne pokrywy ochronne. Z drugiej strony, latem, gdy temperatura na dachu może znacznie wzrosnąć, pojawia się ryzyko przegrzania jednostki. W takim przypadku konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji lub instalacji systemu chłodzenia dla jednostki. Należy też pamiętać, że na pracę instalacji umieszczonej na dachu mogą negatywnie wpływać silne wiatry.

Umieszczenie pompy ciepła na dachu domu może być jednak korzystne pod względem oszczędności miejsca na działce lub w ogrodzie.

Podobnie, jak przy montażu naziemnym trzeba było mieć na uwadze hałas, tak przy montażu pompy na dachu należy pamiętać o jej drganiach. Jeśli konstrukcja dachu jest zbyt lekka, mogą one wpłynąć nie tylko na komfort domowników, ale też kondycję całego budynku.

Należy pamiętać również, by zapewnić sobie łatwy dostęp do urządzenia umieszczonego na dachu. Jeśli będzie on utrudniony, wówczas ewentualne naprawy będą czasochłonne, a w skrajnych przypadkach – nawet niebezpieczne.

Wybierz lokalizację dla swojej pompy ciepła

Lokalizacja pompy ciepła ma kluczowe znaczenie dla jej efektywnego działania i wydajności. Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego miejsca pod montaż urządzenia. To między innymi: zapewnienie przestrzeni, pozwalającej na cyrkulację powietrza, minimalizacja hałasu wewnątrz domu i upewnienie się, że warunki atmosferyczne nie wpłyną negatywnie na kondycję pompy. Warto skonsultować się z profesjonalistą w dziedzinie instalacji pomp ciepła, aby upewnić się, że wybrana lokalizacja będzie optymalna dla całej instalacji grzewczej i zapewni jej skuteczne działanie.

Materiał Partnera