fotowoltaika przewodnik

Fotowoltaika — co to jest? Jak działa? Przewodnik od A do Z

Budujemy dom

Fotowoltaika, technologia pozwalająca na wykorzystanie energii ze słońca do produkcji prądu, staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Ale jak dokładnie działa ta ekologiczna i innowacyjna forma pozyskiwania energii? Czy jest ona dostępna dla każdego i co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jej instalację? Podpowiadamy!

reklama

Jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika ma szerokie zastosowanie, od małych systemów do zasilania pojedynczych domów, po duże instalacje, takie jak farmy solarne, które generują energię na skalę przemysłową. Kluczowym elementem instalacji, bez którego cały proces pozyskania energii elektrycznej ze słońca nie byłby możliwy, są ogniwa fotowoltaiczne. Zbudowane są one z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu), który przewodzi ładunek elektryczny w wyniku działania promieniowania słonecznego. Ogniwa nie są w stanie zasilić dużych urządzeń, dlatego łączy się je w moduły fotowoltaiczne. Prąd stały powstały w modułach trafia do falownika, który przekształca go na prąd zmienny cechujący się parametrami zgodnymi z tymi, które posiadają gniazdka. W ten sposób wyprodukowana energia zasila nasze urządzenia. W sytuacji, gdy instalacja wyprodukuje za dużo prądu lub nie wytworzy go wystarczająco dużo, żeby sprostać naszym bieżącym potrzebom, energia jest oddawana lub pobierana z sieci energetycznej. Przepływ energii między naszą instalacją a siecią mierzy licznik dwukierunkowy. Na podstawie jego wskazań rozliczamy się z firmą energetyczną.

Chcesz dowiedzieć się więcej, jak działa fotowoltaika? Przeczytaj artykuł na stronie sprzedawcy energii E.ON Polska.

Praktyczne aspekty fotowoltaiki

Panele słoneczne przynoszą szereg korzyści, zarówno dla poszczególnych użytkowników, jak i dla całego społeczeństwa. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zalet, które sprawiają, że warto na nie postawić.

Słońce jest niewyczerpalnym źródłem energii. Dzięki fotowoltaice możemy korzystać z tego zasobu, zmniejszając naszą zależność od paliw kopalnych. Przy produkcji energii ze słońca nie są emitowane gazy cieplarniane. Wykorzystanie tej technologii pomaga w walce ze zmianami klimatycznymi, redukując emisję dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń. 

Ponadto systemy fotowoltaiczne umożliwiają wytworzenie i wykorzystanie energii w miejscu jej zużycia. Dzięki temu możemy stać się mniej zależni od dostawców energii, a nawet osiągnąć całkowitą niezależność energetyczną. Po początkowej inwestycji w system fotowoltaiczny, koszty eksploatacji są minimalne. Energię produkowaną przez panele możemy wykorzystać do zasilania naszych domów, co obniża rachunki za prąd.

Na co zwrócić uwagę wybierając panele słoneczne?

Decyzja o wyborze fotowoltaiki to poważny krok, który wymaga przemyślenia i analizy kilku kluczowych aspektów.

Przede wszystkim sprawdź, ile energii zużywasz w trakcie całego roku, a także w poszczególnych miesiącach. Pomoże ci to oszacować, jak duży system fotowoltaiczny będzie ci potrzebny.

Zastanów się, w którym miejscu zamontujesz panele fotowoltaiczne. Na dachu czy na gruncie? Idealne miejsce na instalację paneli to takie, które jest dobrze nasłonecznione przez większość dnia i przez cały rok. Czy twój dach jest skierowany w odpowiednią stronę? Czy nie jest zacieniony przez drzewa lub inne budynki?

Ważne jest także, aby wybrać doświadczonego instalatora, który pomoże ci zaprojektować optymalny system, prawidłowo go zainstaluje i zapewni wsparcie po realizacji usługi.

Zastanów się również, czy chcesz magazynować energię na użytek własny, na przykład na wypadek przerw w dostawie energii? Jeśli tak, rozważ inwestycję w przydomowy magazyn energii.

Nie zapomnij o dofinansowaniu!

Program „Mój Prąd” to polska inicjatywa rządowa mająca na celu promocję energii odnawialnej, w szczególności energii słonecznej. Program ten wprowadzono w celu zachęcenia właścicieli domów do instalacji paneli fotowoltaicznych poprzez oferowanie dofinansowania.

Obecnie trwa już piąta edycja tego dofinansowania. Co więcej, dodatkowe środki pieniężne możesz uzyskać nie tylko na same panele słoneczne, ale także magazyn energii czy pompę ciepła.

Z dotacji skorzystają prosumenci, u których na dzień składania wniosku działa mikroinstalacja fotowoltaiczna o mocy od 2 kWh do 10 kWh. Do tego prosument musi rozliczać się za wyprodukowaną energię w systemie net-billing.

Na same panele fotowoltaiczne możesz otrzymać dopłatę w wysokości do 6 tysięcy złotych. Zaś panele słoneczne oraz magazyn energii to dopłata w wysokości do 12 tysięcy złotych.

Program „Mój Prąd” to znakomita okazja do zmniejszenia kosztów związanych z przejściem na energię odnawialną i zwiększenia niezależności energetycznej.

Instalacja systemu fotowoltaicznego to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno finansowe, jak i środowiskowe. Mimo początkowych kosztów system zaczyna się zwracać z czasem, obniżając rachunki za energię i zwiększając twoją niezależność energetyczną.

Materiał Partnera
Fot. PEXELS