Agroturystyka, a działalność gospodarcza: gdzie szukać dofinansowania?
Budujemy domAgroturystyka jako działalność gospodarcza: dofinansowanie dla Polski Wschodniej
Agroturystyka, działalność gospodarcza i dofinansowania: nawet pół miliona złotych można dostać na urządzenie apartamentów dla gości, wypożyczalnię rowerów czy sklep z regionalnymi specjałami. Warunek? Inwestycja musi powstać w Polsce Wschodniej.
W grę wchodzi pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Mniej więcej jedna czwarta Polski. Z takimi „rodzynkami”, jak Góry Świętokrzyskie, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, Puszcza Białowieska, Roztocze i Bieszczady. Jest tam mnóstwo pięknych, klimatycznych zakątków, zabytków, zapierających dech w piersiach pejzaży. Ale, zwłaszcza w niewielkich miastach i na wsiach, infrastruktura turystyczna raczej skromna: brakuje dobrej jakości miejsc noclegowych, słaba jest oferta gastronomiczna czy kulturalno-rozrywkowa.
Żeby to zmienić, kilka miesięcy temu uruchomiono projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”, który ma przyczynić się do wzbogacenia bazy turystycznej i wspomóc rozwój lokalnego biznesu. Do dyspozycji jest w sumie około 200 mln zł dla małych i średnich firm, które prowadzą lub zamierzają prowadzić turystyczne lub tak zwane okołoturystyczne przedsięwzięcia.
Agroturystyka a działalność gospodarcza: restauracja czy Kajaki?
Każda z osób prowadzących działalność gospodarczą może dostać do 500 tys. zł pożyczki z oprocentowaniem rocznym w wysokości 1,87 proc., czyli dwa–trzy razy niższym niż w komercyjnych bankach.
Pieniądze można zainwestować np. w rozbudowę pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków lub inny biznes związany z turystyką. Warunkiem jest inwestycja w jednym z pięciu województw tzw. Polski Wschodniej, przy czym siedziba firmy może być w dowolnym regionie – np. w Warszawie czy Szczecinie. Warto też podkreślić, że przedsiębiorcy, którzy działają krócej niż dwa lata, oraz firmy inwestujące w biznes związany z turystyką rowerową przy Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo mogą dostać pożyczkę na niespełna 1 proc. Co więcej, te ostatnie nie muszą wnosić wkładu własnego, który dla innych przedsięwzięć wynosi 20 proc. Pożyczkobiorcy mogą też uzyskać półroczną karencję w spłacie, a także ustalić zmienne raty spłaty. Oznacza to, że w sezonie turystycznym wysokim (np. w wakacje) płacą więcej, natomiast w niskim – mniej. Przedsiębiorca może spłacać pożyczkę nawet przez siedem lat. Warto też zaznaczyć, że jedno przedsiębiorstwo może otrzymać maksymalnie dwie pożyczki.
Działalność agroturystyczna a działalność gospodarcza: dodatkowe fundusze
Na liście beneficjentów jest już np. spółka Karpatka w Ustrzykach Dolnych (województwo podkarpackie), która pieniądze z pożyczki zamierza przeznaczyć na remont lokalu gastronomicznego, w którym serwować będzie kuchnię regionalną, a także lokalne miody lub sery. Z pożyczki skorzystał też Adam Rudawski, właściciel parku rozrywki pod Tykocinem, który za dodatkowe fundusze wybudował nową przystań tramwaju wodnego i park linowy. Jest także Mariusz Skubisz – właściciel wyciągu narciarskiego i domków na wynajem w Bieszczadach, który pożyczkę przeznaczy m.in. na skuter śnieżny i nową instalację grzewczą.
Agroturystyka a działalność gospodarcza: trochę statystyki
Najwięcej pożyczek udzielono na budowę lub przebudowę obiektów noclegowych (73), infrastrukturę rekreacyjno-sportową i gastronomiczną (51), inne usługi związane z turystyką (50), pośrednictwo turystyczne (24). Dwie pożyczki przyznano na tzw. parki rekreacyjno-historyczne, kolejne dwie – na reaktywację tradycyjnych zawodów, a jedną – na wytwarzanie ekologicznych produktów.
Pożyczki można przeznaczyć na inwestycje związane z:
- zakwaterowaniem
- działalnością usługową związaną z wyżywieniem
- transportem morskim i przybrzeżnym pasażerskim
- transportem wodnym śródlądowym pasażerskim
- transportem lotniczym pasażerskim
- działalnością usługową wspomagającą transport lotniczy
- wynajmem i dzierżawą samochodów osobowych i furgonetek
- wypożyczaniem i dzierżawą sprzętu rekreacyjnego i sportowego
- działalnością związaną z turystyką
- opieką zdrowotną
- działalnością bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałą działalnością związaną z kulturą
- działalnością sportową, rozrywkową i rekreacyjną
- fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi
- działalnością usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej
- handlem detalicznym
- rybołówstwem w wodach śródlądowych
- produkcją lodów
- produkcją artykułów spożywczych homogenizowanych i żywności dietetycznej
- produkcją pozostałych wyrobów z drewna, korka, słomy i materiałów używanych do wyplatania
- produkcją wyrobów kosmetycznych i toaletowych
- pozostałą produkcją wyrobów
- działalnością w zakresie specjalistycznego projektowania
- inną działalnością związaną z turystyką.
Tekst: Jadwiga Marcińska
Zdjęcia: Shutterstock