Trzydzieści lat doświadczenia w projektowaniu i stawianiu żywych konstrukcji wierzbowych, nagrody branżowe oraz najpopularniejsza książka o wiklinie na koncie. Tak w wielkim skrócie można przedstawić Hansa Petera Sturma, architekta zieleni, dla którego tworzywem jest wierzba.
Od 17 do 21 czerwca będzie gościł w Cieszynie, dokąd zaprosiła go Żywa Architektura, jedna z trzech największych w Polsce grup profesjonalnie zajmujących się wykorzystaniem wierzby w ogrodach oraz miejskim ogrodnictwie.
Żywa architektura w ogrodach zachodniej Europy obecna jest od dawna. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Niektórzy uznają, że jest to nowy nurt w ekobudownictwie, dla innych to po prostu naturalna alternatywa dla produktów ogrodowych wykonanych z plastiku. Tworzywem zawsze jest wierzba, a to co z niej powstanie zależy tylko od fantazji oraz umiejętności twórców. Możliwości są niemalże nieskończone.
Od altan, przez płoty, obiekty przypominające zwierzęta, pojazdy, na wielkoformatowych kulach kończąc. Cała sztuka polega na tym, by stworzyć taki projekt, który przez lata jego życia, będzie w odpowiedni sposób rósł oraz właściwie się zazieleniał. Bo to, co powoduje, że żywa architektura jest tak wartościowym rozwiązaniem, to fakt, że jest równocześnie naturalna oraz trwała. Co ciekawe w Polsce rozwiązania wierzbowe cieszą się największym zainteresowaniem w ogrodnictwie miejskim. Obiekty nadające nowe życie skwerom, czy placom zabaw pojawiają się w coraz większej liczbie miast. Warto również dodać, że żywa architektura jest też nazywana najbardziej humanistycznym nurtem w designie.
Hans Peter Sturm jest autorem książki „Wiklina w ogrodzie”. Do Cieszyna przyjedzie na zaproszenie grupy Żywa Architektura. Poprowadzi dla jej członków pięciodniowe warsztaty. Ostatniego dnia spotkania z twórcą (21 czerwca) będzie możliwość uczestnictwa w spotkaniu otwartym. Odbędzie się ono w Cieszynie przed legendarnym byłym budynkiem straży granicznej przy ul. Zamkowej 1. Powstanie tam wyjątkowa instalacja nawiązująca do przeszłego oraz obecnego charakteru tego miejsca (współcześnie jest siedzibą dla dziesięciu organizacji pozarządowych oraz grup artystycznych).
Żywa Architektura – eksperci od plecionkarstwa i wierzbowych cudów. Doświadczenie w pracy z wierzbą zdobywali w Stowarzyszeniu Serfenta, które jest wiodącą instytucją w zakresie badania i upowszechniania plecionkarstwa w Polsce. Mają na swoim koncie realizacje indywidualne oraz miejskie (m.in.: realizacja w ramach projektu Urban Gardening). Uczestniczyli w budowaniu rekordowego labiryntu wierzbowego w Blizinach.
/Tekst i zdjęcia: materiały prasowe/