Tymianek – właściwości lecznicze i zastosowanie. Aromatyczna roślina na kaszel, katar i skołatane nerwy
Naturalna apteczkaWąchaliście kiedyś gałązki tymianku? Takie świeże, z ziemi? Dla mnie tak pachnie lato i łąka w słońcu. A to właśnie aromat w tymianku ma najsilniejsze działanie. Na całe ciało i skołatane nerwy.
Tymianek w kuchni i nie tylko: poznaj jego właściwości lecznicze
Oczywiście tymianek inaczej pachnie w pełnym słońcu w ogrodzie, a inaczej na kuchennym parapecie albo w półcieniu. Jednak zawsze można w nim wyczuć nutkę miodu. Kiedy wącham tymianek, niemal słyszę szelest pszczelich skrzydełek, bo pszczoły uwielbiają jego kwiaty.
Bardzo się zdziwiłam, gdy odkryłam, że wieki temu zapach tymianku jednoznacznie kojarzył się ze zwycięstwem. Jego gałązki darowywano rzymskim żołnierzom jako symbol mocy, odwagi i amulet mający zapewnić wiktorię.
Z drugiej strony, jeśli się chwilę zastanowić, nie ma w tym nic dziwnego. Tymianek to roślina, która ma moc! Kiedy zaczynałam przygodę z aromaterapią, to właśnie olejek tymiankowy był pierwszym, którego użyłam na młodszej siostrze.
Dręczył ją wtedy okropny katar i ból gardła. Olejek z tymianku przyniósł jej zaskakująco dużą ulgę. Zresztą początkujący zielarze i farmaceuci często uczą się przygotowywać syropy na kaszel oraz inne ziołowe lekarstwa z tymianku, które znane są już od czasów starożytnych. Olejek z tymianku ma właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Z tego powodu stosuje się go również m.in. w infekcjach jamy ustnej.
Skutki uboczne zastosowaniu olejku z tymianku
Olejek eteryczny ma dużo bardziej intensywny, medyczny wręcz zapach, jednak ja i tak wyczuwam w nim przy pierwszym pociągnięciu nosem miód i ciepło. W aromaterapii czasem nazywamy go olejkiem z grupy parzących, ponieważ stężony i nieumiejętnie użyty (bez rozcieńczenia) może mieć skutki uboczne, np. mocno podrażnić skórę. To dlatego, że zawiera dużo tymolu.
Nie mówię, że trzeba się go obawiać, ale warto używać ostrożnie, wiedząc, że rzeczywiście działa. Cała moja rodzina korzysta z mocy tymianku na różne sposoby. Gdybyście odwiedzili mnie zimą albo wiosną, prawdopodobnie mój dom pachniałby pomarańczą i tymiankiem właśnie. Jestem jego wielką zwolenniczką i ambasadorką.
Zastosowanie tymianku w aromaterapii i kosmetykach
To wonne zioło ma zastosowanie nie tylko jako aromatyczna przyprawa, ale jest również fantastycznym dodatkiem do kosmetyków – dzięki właściwościom przeciwzapalnym i dlatego, że reguluje wydzielanie tłustego sebum. Polubi go cera mieszana, tłusta i trądzikowa. Ale ja korzystam z niego nawet wtedy, gdy nie mam problemów ze skórą. Co ciekawe, mimo że jest rośliną o bardzo mocnym działaniu, w małych dawkach jego zapach działa kojąco – podnosi na duchu, uspokaja, łagodzi napięcie. Czy to nie kuszące? Polecam delikatny piling tymiankowy, który wprawi cię w dobry nastrój, i to nie tylko latem.
Jak zrobić domową lemoniadę z tymiankiem?
Do podania: kostki lodu, kilka plasterków cytryny lub limonki, mała gałązka tymianku.
Przepis na peeling ziołowy z tymianku
Jak zaparzyć tymianek na kaszel?
Napar z tymianku na kaszel jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy łyżeczkę tymianku zalać wrzątkiem i dosłodzić miodem. Herbatka z tymianku jest niezastąpionym środkiem wykrztuśnym.
Tekst: Klaudyna Hebda, miłośniczka ziół i autorka bloga klaudynahebda.plZdjęcia: Shutterstock