Poznaj zdrowotne właściwości octu jabłkowego
Naturalna apteczkaNajpopularniejszy jest jabłkowy, ale można kupić lub zrobić samemu również winny, śliwkowy, porzeczkowy czy ryżowy. Jako naturalny konserwant odkaża i oczyszcza organizm. Ale nie tylko.
Picie octu jabłkowego – warto czy nie?
Najpopularniejszy jest ocet jabłkowy, ale można kupić lub zrobić samemu również ocet winny, śliwkowy, porzeczkowy czy ryżowy. Jako naturalny konserwant odkaża i oczyszcza organizm. Ale nie tylko.
Jest dobry dla brzucha. Ocet jabłkowy po rozcieńczeniu wodą pomaga przy odchudzaniu. Jak to możliwe, że ocet odchudza? Wcale nie dlatego, że po takiej kwasocie już nie masz ochoty nic jeść. Rozcieńczony nie powoduje zresztą grymasu jak po zjedzeniu cytryny. Pomaga, bo przyspiesza spalanie tłuszczu i sprawia, że szybciej czujemy sytość, obniża też poziom cukru we krwi.
Ocet jabłkowy na odchodzanie i nie tylko
Bezpieczna i skuteczna polega na piciu octu jabłkowego rozcieńczonego wodą – najlepiej kwadrans przed posiłkiem, do trzech razy dziennie. Zacznij od małej łyżeczki na pół szklanki wody. I jeśli nie będzie żadnych sensacji, stopniowo zwiększaj zawartość octu aż do dwóch łyżek. Na picie bez rozcieńczania nie namawiamy, a jeśli już, to tylko wtedy, gdy rozwodniony ci nie szkodził. Uwaga, może podrażniać żołądek, więc to nie jest dobra kuracja dla wrzodowców.
Odchudzające działanie ma również ocet, którym polewasz sałatkę. Nawet kilka kropli dodanych do pokrojonych owoców zrobi swoje. Posłużą zresztą nie tylko do zrzucenia zbędnych kilogramów. Jeśli cierpisz z powodu zgagi, refluksu czy wzdęć, rozdwajają ci się paznokcie albo wypadają włosy, to całkiem możliwe, że powodem jest niedokwaszenie żołądka; ocet pomoże przywrócić odpowiedni poziom kwasów.
Oczyszcza, odkaża, wypłukuje. W dawnej medycynie ludowej stosowano octowe okłady na trudno gojące się rany. Dziś wiadomo, że ocet zabija bakterie i grzyby. Dlatego winnym zwalcza się infekcje i grzybice,a łyżka do popicia co kilka godzin zastępuje pastylkę na ból gardła. Ryżowy pomaga też oczyścić układ krwionośny ze złego cholesterolu.
Zobacz także: 5 nietypowych sposobów na wykorzystanie skórki z pomarańczy
W żyłach krew może płynąć swobodniej i obniża się za wysokie ciśnienie. A jabłkowy potrafi złagodzić zapalenie stawów – rozpuszcza osady kwasu moczowego i kolana przestają boleć.
Tylko spokojnie. Nadciśnienie, zmęczenie, zdenerwowanie, skurcze mięśni – wydaje się, że to z przepracowania. A może to po prostu niedobór potasu? Dodawaj ocet do jedzenia albo popijaj go z wodą – to będzie twoja dzienna dawka tego pierwiastka. Kwaśna kuracja dodatkowo poprawi nastrój, a nawet może wspomagać leczenie depresji i stanów lękowych (dodaj octu do naparu z tarniny) czy bezsenności – pij miksturę rano po wstaniu z łóżka i wieczorem przed pójściem spać. Kwaśny ocet gwarantuje więc słodkie życie.
Ocet jabłkowy – właściwości
Ocet jabłkowy trudno w kuchni czymś zastąpić. Nie tylko dlatego, że jest pyszny jako dodatek do sosów, marynat, a nawet do świeżych owoców i warzyw. Nasze badania potwierdzają, że zawiera makro- i mikroelementy, takie jak potas, żelazo i magnez, a także witaminy – zapewnia Małgorzata Kuźniewska z firmy OCTIM. Powstaje wyłącznie z jabłek, które dzięki zawartości pektyn oczyszczają organizm z toksyn, obniżają poziom złego cholesterolu, przyspieszają metabolizm. Według dietetyczki i autorki książek o occie jabłkowym Heike van Braak ułatwia odchudzanie, ponieważ rozbija tłuszcze, usuwając nawet zastałe złogi.
Do tego poprawia trawienie i hamuje apetyt. Picie wody z octem zmniejsza ochotę na czipsy, frytki i inne bomby kaloryczne, które są największymi wrogami zdrowego odżywiania. Profesor Michał Tombak wykazał z kolei, że kwas z octu jabłkowego, łącząc się z zasadami i minerałami, tworzy glikogen. To związek cenny dla naczyń krwionośnych, reguluje też cykl menstruacyjny, wspomaga produkcję czerwonych krwinek. Jednak największym skarbem w occie jest potas – niezbędny do zachowania zdrowia. Pomaga na nocną potliwość, żylaki, obfite miesiączki, nadciśnienie czy ból głowy.
Kiedy pić ocet jabłkowy – rano czy wieczorem?
Najlepiej jest pić ocet jabłkowy na czczo dodając 1 lub dwie łyżki octu jabłkowego do przegotowanej wody.
Ile octu jabłkowego można pić?
Ocet jabłkowy bezpiecznie jest pić 1-2 razy dziennie. Warto robić przerwy w kuracji octem jabłkowym ze względu na skutki uboczne – podrażenienie żołądka a nawet wrzody. Choroby układu pokarmowego to główne przeciwskazania do stosowania octu jabłkowego.
Sprawdź koniecznie przepis na: Domowy ocet jabłkowy
Tekst: Joanna Zaguła
Zdjęcia: Shutterstock