Lecznicze napary i mikstury z ziół – jak je przygotować, by uzyskać ich magiczną moc?
Naturalna apteczkaZiołą mają magiczną moc! Zrywaj je lub kupuj w zaufanym miejscu, łącz ze sobą i zalewaj wodą. Leczniczych roślin jest całe mnóstwo. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, skompletuj najpierw te najbardziej wszechstronne.
Jak zrywać i suszyć zioła?
Liście ziół zbieraj, zanim rośliny wytworzą kwiaty. Jeśli zaś chcesz suszyć kwiaty, ścinaj je, zanim w pełni rozkwitną. Możesz także suszyć łodyżki. Oczywiście wybieraj tylko rośliny, które nie były opryskiwane i nie rosły w pobliżu dróg i tylko takie, które potrafisz rozpoznać. Muszą być zdrowe i świeżo zerwane. Następnie dokładnie je umyj i od razu zabieraj się do suszenia.
Susz zioła w przewiewnym, ciepłym, ale nie słonecznym miejscu. Zbyt wysoka temperatura i promienie słońca zmniejszą ilość olejków eterycznych. Możesz suszyć je też w otwartym piekarniku czy suszarce do grzybów. Wtedy nastaw temperaturę na maksymalnie 35 stopni. Podczas suszenia nie krusz ziół, by nie traciły aromatu, i nie łącz ze sobą różnych gatunków, by nie przeszły swoimi zapachami. Gotowy susz przełóż do słoików. Kup aptekarskie, z ciemnego szkła, lub ustaw je gdzieś, gdzie nie dochodzi dużo światła. Warto zużyć je w ciągu 10 miesięcy.
Zobacz także: Wrzosowa herbatka na trawienie
Jak przygotowywać napary?
Metod jest wiele, niektóre pasują do wszystkich roślin, inne są charakterystyczne dla wybranych. Na przykład napary z większości ziół przyrządzisz, wsypując do szklanki 2 łyżki świeżych lub łyżeczkę suszonych ziół i zalewając je wrzątkiem. To właśnie dodatek wody sprawia, że uwalniają się lecznicze właściwości roślin, a organizm łatwiej je przyswaja.
Napary przyrządzaj zawsze w czystym imbryczku. Po zalaniu zioła przykryj. Potem odcedź i przelej do filiżanki.
Podczas parzenia możesz wyciskać korzenie, aby uwolnić z nich jak najwięcej olejków. A po przygotowaniu naparu zioła nadają się do ponownego wykorzystania jeszcze raz czy dwa razy. Gotowe napary pij powoli, małymi łykami.
Czas zaparzania: biała herbata –1-3 minuty, oolung, zielona, czarna i pu-erh – 3-5 minut, świeże lub suszone rośliny, przyprawy i kwiaty – 3-5 minut, kora lub ziarna – 5 minut.
Zobacz także: Najpiękniejsze kubki i czarki z polskich pracowni ceramicznych
Napary, toniki i wody oczyszczające z ziół
Ze świeżych i suszonych ziół można przygotowywać nie tylko napary. Inne mikstury przyrządzane z ich wykorzystaniem to na przykład toniki i wody oczyszczające. Te pierwsze znane są od najdawniejszych czasów, kiedy lekarze i znachorzy zamiast leków stosowali właśnie toniki. Mają one bowiem wyjątkowo dużo wartości odżywczych. Zarówno wówczas, jak i dziś należy je popijać drobnymi łykami przez cały dzień. Przygotowuje się je podobnie jak napary, bo na ciepło, ale są bardziej skondensowane.
Wody oczyszczające mają za zadanie usuwanie toksyn z naszego organizmu oraz podniesienie naturalnej odporności. Używa się do ich przygotowania z kolei zimnej wody, w której rośliny macerują się przez długi czas (leżą na przykład przez całą noc) w lodówce.
Zobacz także: Herbata czarna, zielona czy biała – jaką wybrać i jak parzyć najlepszą herbatę?
Koniczyna z miętą
WEŹ: •łyżeczkę suszonych kwiatów czerwonej koniczyny •4 gałązki świeżej mięty pieprzowej
Zalej filiżanką wrzątku, zaparzaj przez 5 minut. Przecedź i pij małymi łykami. Czerwona koniczyna pomaga zwalczać zatwardzenia. Mięta pozwala zachować witalność ciała i umysłu.
Napar z wiciokrzewu
WEŹ: •garść kwiatów i liści wiciokrzewu •łyżeczkę miodu
Włóż składniki do imbryka i zalej filiżanką wrzątku. Zaparzaj przez 5 minut. Wiciokrzew pomoże łagodzić katar i łagodne objawy astmy.
Rooibos z imbirem i melisą
WEŹ: •łyżeczkę herbaty rooibos •3 plasterki świeżego imbiru •łyżeczkę suszonej melisy •plasterek cytryny •łyżeczkę soku z cytryny •3 goździki •łyżeczkę miodu
Zalej zioła filiżanką wrzątku. Zaparzaj 4 minuty. Przecedź do kubeczka, dodaj sok z cytryny i w razie potrzeby dosłodź miodem. Rooibos pomaga zwalczać napięcie nerwowe, nudności i łagodzi alergie.
TEKST: Marta Kwiatkowska ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK