Naturalne kosmetyki z konopii - ukoją, nawilżą, zregenerują
Naturalna apteczkaMaski, piling, mgiełki i kremy do stóp z konopnych liści albo olejku to prawdziwe cuda. Doskonale pielęgnują i pięknie pachną!
Kosmetyki z konopii przydadzą się niemal wszystkim – zadbają nawet o najbardziej wysuszoną skórę oraz włosy, radzą sobie też z trądzikiem, goją niewielkie ranki i otarcia. Posmarowanie ciała po depilacji najprostszą maską z kremu nawilżającego z kilkoma kropelkami oleju konopnego nie dopuści do wrastania włosków – wzmocni cebulkę, więc włos da radę przebić się przez skórę, ale jednocześnie będzie rósł wolniej.
Olejki konopne mają od 5 do 50 procent CBD albo CBDA, czyli czynnych związków leczniczych. Pierwszy lepiej sprawdza się w leczeniu chorób neurologicznych dotykających układ nerwowy, w tym migren, bóli miesiączkowych i menopauzalnych, a drugi przy wszelkich zapaleniach, a nawet nowotworach. Do pielęgnacji skóry wystarczą olejki 5-procentowe.
Konopie w kosmetykach: małe ziarenka o wielkiej mocy
Ziarenka konopi siewnych, zwłaszcza niełuskane, mają mnóstwo odżywczych witamin i właściwości ścierające. Dlatego, jeśli walczysz z bardzo twardą skórą na piętach, piling z niełuskanych ziarenek konopi będzie idealny. Zetrze stwardniałą od chodzenia boso skórę, a przy okazji ją nawilży. Z kolei ziarenka łuskane (przygotujesz z nich napój zastępujący mleko w wegańskiej diecie) mają porównywalnie dużo białka do zwierzęcego, a więc są szczególnie pomocne w pielęgnowaniu najdelikatniejszej skóry. Są więc idealne do pilingów i maseczek na twarz, dekolt i usta, które po lecie są zmęczone i słońcem, i wiatrem.
Olejek z konopii: skuteczna ochrona przed przesuszeniem i migrenami
W nim jest bogactwo kwasów linolowego i alfalinolenowego, które odbudowują delikatną warstwę ochronną na skórze – ten płaszcz lipidowy, który zmywamy podczas szorowania skóry albo kąpieli morskich czy leżenia na piasku. Wystarczy po prysznicu nanieść na dłonie 2-3 krople oleju i wsmarować go w miejsca najbardziej przesuszone, takie z widocznym białym nalotem, i zostawić na kilka godzin. Co więcej – olejek wymieszany z delikatnym kremem nawilżającym można nakładać na skórę z trądzikiem albo z plamami po opalaniu – wszystko załagodzi i nie dopuści do powstawania nowych ognisk. Sprawdzi się w przypadku migreny albo bólu zatokowego, wtedy też wystarczy nanieść kroplę na place i nasmarować czoło oraz kark.
Proste przepisy na domowe kosmetyki z konopii
Tłusta maska z olejem na ciało i włosy
Przygotuj 10 ml olejku konopnego, wymieszaj go z łyżką masła shea albo z 3 łyżkami oleju lnianego. Dosyp łyżeczkę cynamonu. Tłustą maską nasmaruj ciało albo włosy, potem otul ręcznikiem, zostaw co najmniej na pół godziny, a najlepiej na 2 godziny.
Krem do stóp i dłoni
Zalej 100 ml wrzątku 3 łyżki suszu z konopi, odstaw do przestygnięcia. Po kwadransie przecedź. Wyciśnij z tubki zwykły krem glicerynowy do rąk. Wymieszaj w szklanej miseczce z naparem z suszu i odstaw do schłodzenia. Wieczorem, tuż przed położeniem się spać, smaruj stopy i dłonie – w nocy witaminy z konopi przenikną przez naskórek i odżywią skórę w głębszych warstwach.
Antycellulitowy piling do ud i pośladków z suszu
Wymieszaj 3-4 łyżki suszonych liści konopi, 3 łyżeczki ziarenek niełuskanych konopi albo babki płesznik, albo grubej soli, 4 łyżki oleju i 4 łyżki jogurtu. Papkę nakładaj na ciało i wyszoruj je, potem spłucz i umyj ciało ciepłą wodą, a potem osusz. Piling świetnie ściera stary naskórek i ujędrnia skórę, bo mocno pobudza krążenie.
TEKST: PAULINA PIOTROWSKA ZDJĘCIA: shutterstock
Zobacz także: Domowe sposoby na gojenie ran - te rośliny dobrze mieć w domu
Zobacz także: Mydlane pralinki, które leczą i pielęgnują