Jak szybko wyzdrowieć? Wygraj z przeziębieniem i grypą domowymi sposobami
Naturalna apteczkaDopadły Cię katar, gorączka, ból gardła lub grypa i nie masz ochoty tracić czasu na chorobowym? Zobacz, co zrobić, żeby szybciej wyzdrowieć! Wygraj z przeziębieniem domowymi sposobami.
Jak szybko wyzdrowieć?
Przed południem koniecznie zjedz coś pożywnego i ciepłego. Wtedy gorączka jest najniższa i łatwiej ci będzie to strawić.
W ciągu dnia między posiłkami popijaj wodę z dużą ilością soku malinowego czy z czarnego bzu, dobra też będzie cienka herbatka z poziomek albo z dzikiej róży – przyniosą ulgę, nawilżając bolące gardło. Pamiętaj, żeby uzupełniać wodę, którą tracisz, pocąc się, kiedy masz gorączkę.
Około południa zjedz gorącą zupę, która odblokuje zatkany nos. A potem najlepiej utnij sobie drzemkę pod ciepłym kocem.
Po jedzeniu popijaj napój przeciwbakteryjny. Olejek z oregano wymieszaj z oliwą w stosunku 1:4 i dodaj 2 krople do szklanki soku pomidorowego. Pij 3 razy dziennie.
Na kolację przygotuj chleb z chrzanem, a potem zrób inhalację z wody z solą. Będzie ci dużo łatwiej oddychać.
Na noc wypij herbatę z lipy. Działa napotnie i relaksująco, więc szybko zaśniesz i wypocisz wirusy. Ale uwaga – nie jedz rosołu wieczorem, bo on także prowokuje kaszel!
Chrzan – sposób na kaszel, chrypkę i bolące gardło
Chrzan zwalcza bakterie wywołujące to okropne drapanie w krtani. Działa również wykrztuśnie, więc na mokry kaszel też gotuj chrzanówkę. A jeśli jesz go w zupie, dodatkowo nawadniasz organizm.
Jak ugotować zupę chrzanową?
Do bulionu drobiowego wrzuć pory podsmażone na klarowanym maśle i zmiksuj całość na gładki krem. Już na talerzu dodaj łyżkę lub dwie tartego chrzanu. Nie powinien się zagotować, bo straci ostrość i działanie zdrowotne. Jeśli nie masz w spiżarni słoiczka chrzanu własnej roboty, kup taki bez konserwantów, poznasz go po krótkim terminie ważności.
Przepis na syrop chrzanowy
Połową szklanki miodu i połową szklanki octu jabłkowego zalej pół szklanki tartego chrzanu, pokrojoną cytrynę, połówkę chili, obrane ząbki czosnku z jednej główki i 2 łyżki kurkumy. Zamknij w słoiku na 6 tygodni. Mieszaj raz na kilka dni. Pij po jednej łyżce gotowego syropu 3 razy dziennie. Jeśli potrzebujesz szybszego efektu, użyj suszonych ziół.
Zobacz też: Domowe sposoby na kaszel
Domowy Rosół
Rosół rozgrzewa, syci i daje siłę do walki z chorobą. Jest lekkostrawny – to ważne dla wyczerpanego organizmu. Jedzenie rosołu pobudza produkcję serotoniny, a dobre samopoczucie przyda się, gdy zdrowie mamy kiepskie. Siadając nad parującym talerzem, dodatkowo fundujemy sobie inhalację!
Zupa z czosnku i cebuli
Cebula i czosnek likwidują wirusy, bakterie i działają przeciwzapalnie. Czosnek pomaga też na ból głowy i kłopoty ze snem. Jedz 2-3 ząbki czosnku albo niewielką cebulę dziennie i katar ucieknie gdzie pieprz rośnie.
Jak ugotować zupę czosnkowo-cebulową?
Dwie cebule i obrane ząbki z dwóch główek czosnku (bez obawy!) podduś w rondlu na łyżce oliwylub maśle. Dodaj posiekany tymianek i gałkę muszkatołową. Gdy się zeszklą, dolej pół litra bulionu z kury lub warzywnego i gotuj na małym ogniu 10 minut. Zmiksuj na gładką masę. Dopraw pieprzem i solą, możesz dodać łyżkę jogurtu albo śmietany. Podawaj natychmiast, przybraną listkami bazylii lub koperku.
Zobacz też: Jak ugotować rosół na przeziębienie
Syrop cebulowy na katar i kaszel
Drobno posiekaj dwie lub trzy cebule i zasyp je cukrem. Możesz też zalać je miodem. Przykryj i odstaw na minimum 5 godzin. Cebula powinna puścić sok, który będzie świetnym syropem na kaszel i katar.
Syrop buraczany na kaszel i ból gardła
Umytego i obranego buraka pokrój i wyciśnij z niego sok. Jeśli nie masz wyciskarki ślimakowej, zmiksuj go na gładką masę i przecedź przez sitko. Dodaj łyżkę miodu. Jeśli męczy cię kaszel, popijaj po łyżeczce nawet co godzinę.
Napary z ziół przydatne przy przeziębieniach
- SZAŁWIA – jako płukanka na bolące gardło
- TYMIANEK – działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie
- MAJERANEK – leczy kaszel i rozgrzewa
- RUMIANEK – do inhalacji zwalczających katar
- MIĘTA – pij, żeby zbić gorączkę
- PODBIAŁ – na kaszel
Zobacz też: Jak wzmocnić organizm po grypie
Tekst: Joanna Zaguła
Zdjęcia: Pixabay, Shutterstock