Domowe sposoby na gojenie ran – te rośliny dobrze mieć w domu
Naturalna apteczkaSklepy zamknięte, plastry gdzieś zaginęły w szafce, a świeża rana boli i przeszkadza... Co robić? Wypróbuj domowe sposoby na rany.
Sok z kapusty – właściwości
Kapusta to naturalny antybiotyk. Liście umyj, osusz i wykrój z nich najgrubsze żyły. Zmiażdż wałkiem (powinien pojawić się sok). Do okładu wykorzystaj 2-3, przyłóż je do rany i zabandażuj. Zmieniaj kompres co 4 godziny.
Domowy żel z aloesu
Aloes – dezynfekuje, łagodzi ból i swędzenie, goi stany zapalne i zmniejsza opuchliznę. Pomaga w przypadku oparzeń i ugryzień owadów. Umyte liście natnij wzdłuż i wydrąż miąższ. Papkę nałożoną na skórę przymocuj bandażem. Co godzinę przykładaj nowy opatrunek.
Ziele skrzypu nie tylko na włosy
Skrzyp jest bogatym źródłem flawonoidów oraz soli mineralnych, w tym krzemu i potasu, które odpowiadają za regenerację skóry. Garść świeżego ziela dokładnie umyj, rozetrzyj na miazgę, zawiń w cienką gazę. Stosuj na trudno gojące się rany i skaleczenia.
Cebula – właściwości lecznicze
Cebula przyłożona w miejsce ugryzienia owada zmniejszy obrzęk i ból. Cieniutka błonka, która znajduje się pomiędzy jej warstwami, to jałowy opatrunek, który możesz nałożyć na uszkodzoną skórę. Zmniejszy stan zapalny i zadziała bakteriobójczo.
Właściwości lecznicze miodu
Miód – łagodzi ból, oczyszcza rany, przyspiesza tworzenie się blizn, zapobiega rozwojowi infekcji. Wymieszaj porcję miodu z połówką łyżeczki tranu, posmaruj skaleczenie i okryj lekkim opatrunkiem. Warto wiedzieć, że różne rodzaje miodu mają też inne właściwości.
Tekst: Joanna Zaguła, Monika Kaszuba
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także:
Tymianek – na katar, kaszel i skołatane nerwy