śpiew ptaków

Śpiew ptaków wiosną: jak zadbać o ptasie koncerty w swoim ogrodzie?

W naturze

Jedna parka bogatek karmiących piątkę piskląt potrzebuje terytorium łowieckiego wielkości aż 3000 mkw. Jeden ogród im nie wystarczy. Ale możemy postarać się o to, aby śpiew ptaków wiosną rozlegał się nawet w niewielkim ogródku.

reklama

Śpiewaków do naszego ogrodu możemy zaprosić nadwa sposoby: posadzić w ogrodzie rośliny, w których ptaki będą mogły uwić gniazda i na których znajdą pożywienie (nie zapomnijcie o poidełkach!) oraz druga – zawiesić na drzewach budki lęgowe. Pleszka, muchołówka, wszystkie sikory, kowalik czy mazurek chętnie z nich skorzystają.

reklama

Jak przygotować budki lęgowe

Dzięki bardzo małym, około 28 mm, otworom wlotowym, które wcale nie muszą być okrągłe, można ustrzec najmniejsze sikory modre, czarnogłowe i sosnówki przed konkurencją bogatek, kowalików i szpaków.

Poidełka dla ptaków znajdziecie na sklep.weranda.pl

Te ostatnie, jak również krętogłowy potrzebują otworów wielkości 45 do 50 mm. Za uniwersalne można więc uznać skrzynki z otworami o średnicy 30-35 mm. Blaszane obicie otworu zapobiega rozkuwaniu go przez dzięcioły. Budki zastąpią tzw. dziuplakom obumarłe drzewa, które usuwamy ze szkodą dla ptaków, bo w ich pniach łatwo wykuć lub znaleźć dziuplę oraz tłuste larwy chrząszczy i innych owadów.

Sposoby na udoskonalnenie gotowej budki z supermarketu

Budki sprzedawane w sklepach są zbyt płytkie i mają za duże wejścia. Pisklęta nie są w nich bezpieczne. Żeby je ochronić przed kotem albo kuną, wejście do budki powinno znajdować się 21 cm nad dnem i być korytarzykiem o długości 6 cm.

Pogrubmy więc przednią ściankę budki i w miejscu, gdzie ma być otwór, dodajmy odpowiedniej grubości klocek. Budki zawieśmy na wysokości nie mniejszej niż 3 m. A jeśli chcemy mieć dwie, to niech je dzieli minimum 20 m. I jeszcze jedno. Budki nie powinny mieć patyczka przed otworem wlotowym. Drapieżne ptaki, sroka, kawka, wrona czy sójka, które lubią podbierać jaja i młode z gniazd, chętnie z takiej podpórki korzystają.

Domki dla ptaków znajdziecie na sklep.weranda.pl

To ważne: czyszczenie i konserwacja budki lęgowej

Pamiętajmy, żeby jesienią budki oczyścić. Na zimę możemy je schować w suche miejsce, a gdy znów przyjdzie wiosna, powiesić w cichym miejscu, wejściem na wschód lub południowy wschód. Ptaki to lubią. Choć mają różne wymagania mieszkaniowe. Szpaki poszukują pożywienia na polach, trawnikach i chętnie zamieszkują budki, wokół których są otwarte przestrzenie.

Dla nich dobrze jest ustawić kilka budek niedaleko siebie, przy drodze do domu albo na pniu bez gałęzi. Dla bogatki, modraszki czy muchołówki wśród gęstych gałęzi. Te lubią mieszkać w osłoniętych miejscach. A jak już ptaki zamieszkają w naszym ogrodzie, odstawmy środki chemiczne. Nasi skrzydlaci przyjaciele wyzbierają wszystkie owady i lary wniszczące rośliny.

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Ptaki przylatujące na wiosnę
Zobacz także: Jak ptaki budują gniazda?

Zobacz również