Jakie ptaki przylatują na wiosnę? Czy wiedziałeś, że bociany ani jaskółki wcale nie są pierwsze?
Zwierzęta w naturzeCzy znasz ptaki wiosenne? Czy wiesz, jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski? Najpierw tańce zaczynają majestatyczne żurawie. Potem przylatują rozmaite polne świergotki. Wreszcie bociany zmiatają skrzydłami resztki śniegu. W ślad za nimi nadchodzi wiosna.
Jakie ptaki przylatują na wiosnę: żurawie wyprzedzają bociany białe!
Kiedyś na powitanie ptaków przylatujących na wiosnę z ciepłych krajów ptaków gospodynie piekły zabawne bułeczki w kształcie bocianich łap, a gospodarze wkładali gościńca do gniazd. Zakładali drewniane koła na drzewach i słupach, żeby ułatwić bocianom budowę domu. Jeśli dziś chcecie zaprosić boćka do siebie – zróbcie podobnie. Po kolejnej zimie boćki wracają do tego samego gniazda. Najlepiej zawiadomcie pogotowie energetyczne – przyjedzie ekipa, która założy na słupie specjalny podest. Ale czy wiecie, że bocian wcale nie jest pierwszym wracającym wiosną wędrowcem. Zimę spędzają w Afryce i na Półwyspie Iberyjskim żurawie (jeśli zima jest ciepła, wystarcza im wycieczka na zachodniosłowiańskie ziemie, czyli Pojezierze Meklemburskie) i już w lutym wracają z ciepłych krajów. Im wcześniej wracają – tym cieplejsza ma być wiosna. Ich klucze widać na niebie, słychać też na kilka kilometrów gardłowe okrzyki przypominające trąbienie.
Majestatyczne, kawowe, większe od bocianów ptaki z ciemnymi pióropuszami na kuprach, pasą się na polach oziminy przyprószonych jeszcze śniegiem. W nocy ich donośne gardłowe głosy zwane klangorem zapowiadają nadejście świtu. Jakie jeszcze gatunki ptaków wiosną śpieszą do Polski?
Przeczytaj też: Piękne polskie zwierzęta
Kolejne ptaki zwiastujące wiosnę: dzikie gęsi, skowronek i szpaki
Za nimi ciągną dzikie gęsi. Odpoczywają u nas w drodze z Syberii do centralnej Europy. Niespodziewanie pojawiają się skowronki – ot, któregoś słonecznego dnia na spacerze zauważycie małego, niepozornego, ziemistego ptaszka zawieszonego nad polem, łąką lub pastwiskiem, śpiewającego głosem perlistym, srebrzystym jak dzwonek.
Szpaki najpierw wysyłają zwiadowców; sprawdzają, czy z ziemi da się już wygrzebać robaki. Za nimi nadciągną hałaśliwe rodziny ciemnych ptaków z piórkami w cętki jak perełki. Z upodobaniem naśladują głosy rozlicznych kuzynów, na przykład bociani klekot. Biada wam, jeśli zainteresują się czereśniami, wiśniami czy śliwkami w sadzie. W owocach porobią pełno dziurek, wypiją sok, a objedzone resztki zostawią dla was. Uwaga, nie boją się strachów na wróble, by chronić owoce, pomaga za to siatka rozciągnięta nad drzewkami.
Zobacz także: Jakie ptaki zostaja na zimę w Polsce?
Kruki zakochane już na Walentynki
Jeśli będzie wam sprzyjało szczęście, może podpatrzycie zakochane kruki, które swoje amory prezentują już w lutym oraz na przełomie lutego i marca. Mają zaloty i bawią się w parach. Łączą się na całe życie (absolutni rekordziści, nawet na kilkadziesiąt lat!), a kochają wyjątkowo romantycznie – gruchają do siebie, czyszczą sobie nawzajem połyskliwe czarne piórka i przepięknie tańczą na wietrze.
Na bagnach Biebrzy w marcu tokują bataliony, które przylatują do Polski na wiosnę – zazwyczaj niepozorne, w tym czasie stroszą purpurowe, niebieskie, pomarańczowe pióra na kołnierzach i popisują się przed samiczkami. Ich upierzenie godowe jest równie niepowtarzalne, jak nasze linie papilarne.
Zobacz także: Jakie sikorki żyją w Polsce – czy znasz je wszystkie?
Jakie jeszcze ptaki przylatują na wiosnę do Polski, a jakie opuszczają nasz kraj?
TE PRZYLATUJĄ – raniuszki i sikory zimujące w Niemczech albo Holandii wracają do Polski w marcu, także wtedy możemy przywitać pierwsze jaskółki, które wiosną spieszą do naszego kraju. Począwszy od przełomu marca i kwietnia, do końca kwietnia wracają prawie wszystkie ptaki lęgowe. Najwcześniej skowronki, świergotki łąkowe, szpaki, pliszki, czajki. Ostatnie są strumieniówki, w połowie maja do Polski docierają jerzyki, lecące z tropików, a także wracające z Indii dziwonie oraz wilgi.
TE ODLATUJĄ – W kierunku Dalekiej Północy zaczynają odlatywać (i to już w lutym) śnieguły, łabędzie krzykliwe, kaczki lodówki oraz gęsi – bernikle obroźne i białolice. W marcu opuszczają nas kaczki morskie.
Tekst: Joanna Halena Fotografie: Shuterrstock
Zobacz też:
Śpiew ptaków wiosną: jak zadbać o ptasie koncerty w swoim ogrodzie?
Jak przywabić ptaki do ogrodu?