Dlaczego jesienią liście zmieniają kolor?
W naturzeŻółcą się liście brzóz, lip, klonów, wierzb i topoli; czerwienią – liście osiki, dębu czerwonego, klonu zwyczajnego i jarzębiny; brązowieją liście dębu i grabu, a zielone są liście olch.
Jak powstają kolory jesieni?
Im mniej słońca, tym mniej zielonego chlorofilu produkują rośliny. Wtedy widoczne robią się inne kolory, które w liściach są cały czas, ale dotąd zdominowane były przez kolor zielony.
Czerwone liście, żółte liście
Kolor czerwony tworzą antocyjany (są też w malinach, wiśniach), pomarańczowy i żółty – karoten (ten sam, co w marchewce czy papryce).
Co ciekawe, na jesienne przymrozki najbardziej odporne są liście, które zawierają najwięcej czerwonego barwnika i one najdłużej wiszą na drzewach.
Pogoda a kolory jesiennych liści
– Żeby wybarwiały się stopniowo i ładnie, temperatura powinna spadać powoli, a słońce wciąż świecić, żeby chlorofil ustępował innym barwnikom. Jeżeli jest za mokro, liście wcześniej spadną, a jeżeli zbyt często chmury będą zasnuwać niebo, liście nie wyprodukują czerwonego barwnika – wyjaśnia Tomasz Rożek na swojej stronie naukatolubie.pl.
Jesienna pogoda na spacer
Pogoda musi więc być ciepła, sucha i słoneczna, żebyśmy mogli podziwiać różnorodne barwy jesieni i cieszyć się nimi podczas spacerów po parkach i lasach. Po prostu polska złota jesień.
Tekst: Redakcja Weranda Country Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także:
Jesienne dekoracje – jak zrobić wazon z dyni?
Grzyby – jak je zbierać, suszyć marynować?