Modra kapusta – zdrowa i pyszna! Dlaczego warto poznać i pokochać ten śląski przysmak?
Regionalne przysmakiPrzepadają za nią Ślązacy, ale w innych regionach jest mniej popularna. A przecież to skarbnica witamin, która bije na głowę swoją białą kuzynkę. Jest wymagająca, twardsza, mniej soczysta, trzeba ją mocniej i dłużej ubijać, jeśli chcesz ją ukisić, ale warto się dla niej trochę pomęczyć. Odwdzięczy się smakiem.
Czerwona kapusta kontra biała kapusta
Swój intensywny kolor czerwona kapusta zawdzięcza dużej ilości przeciwutleniaczy zwanych antocyjanami. Mają one silne właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, więc chronią organizm przed szkodliwym działaniem toksyn i substancji chemicznych.
W rankingu prozdrowotności wyprzedza swoją białą kuzynkę o głowę. Ma 10 razy więcej witaminy A, cztery razy więcej witaminy C (już 100 g czerwonej kapusty zapewnia nam dzienną dawkę), dużo więcej witaminy B6 i jest bogatszym źródłem minerałów, potasu, manganu, selenu, magnezu czy żelaza. Oprócz tego zawiera duże ilości witaminy K oraz błonnika i jest niskokaloryczna (tylko 30 kcal w 100 g), dlatego zajadać się nią powinny osoby, które chcą zrzucić parę kilogramów.
Warto też wiedzieć, że razem ze swoją białą kuzynką zalicza się do tak zwanej czystej piętnastki, czyli 15 warzyw i owoców, które pochłaniają najmniej pestycydów podczas uprawy, więc nawet ta nieekologiczna ma w sobie dużo mniej chemii niż inne warzywa.
Najlepiej zacząć wykorzystywać czerwoną kapustę wszędzie tam, gdzie użylibyśmy białej – nie tylko dla obłędnego koloru, choć samo to już powinno nas zachęcić, lecz także dla zdrowia.
Trzeba jedynie pamiętać, że jest ona nieco twardsza i wymaga dłuższej obróbki termicznej w daniach gotowanych oraz intensywniejszego ugniatania i kilku dni więcej na fermentację podczas kiszenia.
Podsumowując, czerwona kapusta to nie tylko kolorowy dodatek do naszych dań, ale też bogactwo zdrowotnych właściwości. Jej intensywny kolor świadczy o obecności cennych składników odżywczych, dlatego warto ją jeść szczególnie na przednówku, kiedy nasz organizm spragniony jest witamin i minerałów.
Świeży sok z liści czerwonej kapusty
To eliksir zdrowia: wzmacniający, przeciwzapalny, pełen antocyjanów, które wspomagają wchłanianie wielu witamin i działają przeciwalergicznie.
Przepisy na dania z modrej kapusty
Jest świetna na dania główne, zupy, napoje, sałatki. Zobacz nasze przepisy na:
- gołąbki z czerwonej kapusty z kaszą
- wegetariańskie pulpeciki z czerwonej kapusty
- rozgrzewającą zupę z modrej kapusty
- shake z modrej kapusty
- surówkę z modrej kapusty z awokado i granatem
- kiszoną modrą kapustę z chili
Tekst i zdjęcia: Kinga Błaszczyk-Wójcicka, greenmorning.pl