Zdrowa tradycja: 12 dietetycznych potraw wigilijnych

Potraw ma być dwanaście, a każdej trzeba spróbować. Jeśli dodatkowo nie przesadzisz ze smażeniem, soleniem i słodzeniem, nie ma powodu, aby martwić się kaloriami. W końcu kiedyś wigilijne dania były postne!

1 / 12   Zupa grzybowa

Nie zabielaj jej śmietaną, nie zagęszczaj mąką. Klarowna będzie niskokaloryczna i zdrowa. Grzyby zawierają dużo minerałów, witaminy PP i D.

2 / 12   Barszcz czerwony

to źródło przeciwutleniaczy, soli mineralnych, zero tłuszczu.

3 / 12   Pierogi z kapustą i grzybami

zagnieć z mąki razowej, gryczanej lub orkiszowej. Będą zdrowsze, gdy nie dodasz jaj.

4 / 12   Bigos postny z kiszonej kapusty

to samo zdrowie. Wrzucone suszone śliwki poprawią pracę jelit. Zamiast go smażyć, upiecz.

5 / 12   Ryba w galarecie

samo białko i ciut tłuszczu, w sam raz dla wszystkich, którzy także w święta liczą kalorie.

6 / 12   Ryba po grecku

 by była lekka, wybierz chudą i nie smaż jej, lecz upiecz lub ugotuj na parze. Dodaj dużo warzyw – wzbogacą danie o błonnik i witaminy.

7 / 12   Kompot

suszone owoce: jabłka, gruszki, śliwki, rodzynki mają sporo błonnika, który wyreguluje jelita. Nie dosładzaj kompotu cukrem, tylko np. daktylami, pomarańczami lub domowym sokiem z malin czy dzikiego bzu. Pij w dużych ilościach, a unikniesz wzdęć.

Kompot z suszu na zdrowie i na szczęście

Zgodnie z tradycją do wigilijnego kompotu wrzucano trzy rodzaje suszonych owoców: śliwki węgierki, które miały odpędzać złe moce, antonówki przyciągające miłość i gruszki mające dać długowieczność. Tak czy inaczej, podawanie go na koniec wieczerzy ma sens, bo łagodzi podrażnienia żołądka i poprawia trawienie.

WEŹ:
2 garście jabłek; 2 garście gruszek; garść śliwek; laskę cynamonu; 2 ziarna ziela angielskiego; kilka goździków. Gotuj razem 30 minut.

WARTO WIEDZIEĆ
Aby kompot z suszu był bardziej esencjonalny, po ugotowaniu odstaw go wraz z owocami na noc do lodówki. Nabierze smaku. Chłodny możesz dosłodzić miodem.

8 / 12   Kutia

to bardzo zdrowe... kalorie. Ziarno pszenicy, miód i bakalie są źródłem węglowodanów, witamin, błonnika i składników mineralnych.

9 / 12   Pierniki i miodowniki

tajemnica sukcesu kryje się w razowej albo gryczanej mące oraz miodzie. Mimo że są słodkie, zawierają niewiele tłuszczu. A ten z bakalii wyjdzie ci tylko na zdrowie.

10 / 12   Groch z kapustą

wbrew pozorom jest niskokaloryczny – mała 150-gramowa porcja to tylko 150 kcal. Zawiera błonnik, wapń i żelazo. Groch dodatkowo dostarczy  pełnowartościowego białka. By danie nie spowodowało wzdęć, groch wcześniej kilka razy namocz, a do potrawy dodaj zioła: cząber, kminek, majeranek.

11 / 12   Śledzie

To źródło dobrze przyswajalnego białka i zdrowych tłuszczów, które regulują ciśnienie, obniżają poziom złego cholesterolu. 100 g mięsa to tylko 160 kcal. Kwasy omega-3 przyspieszają przemianę materii i spalanie.

12 / 12   Makowiec

co prawda jest kaloryczny, ale mak dostarczy też dobrych tłuszczów i witamin: A, D i E. Im mniej w nim ciasta, tym lepiej.

Tekst: Agata Daniluk


Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również