Zrób to sam: barszcz wigilijny na zakwasie
Eko życieZakwas z buraków ma mnóstwo witamin i jest jedną z najzdrowszych kiszonek. Zachwyć gości i przygotuj barszcz wigilijny na zakwasie.
Barszcz wigilijny na zakwasie
Przygotujesz najlepszy barszcz wigilijny na zakwasie, możesz go też codziennie popijać, bo poprawia odporność, oczyszcza, wspomaga wątrobę i nerki, zwiększa liczbę czerwonych krwinek (doskonały lek przy anemii), dodaje energii. Kolejna zaleta – jest tani.
Zakwas na barszcz wigilijny
Potrzebujesz dwa kilogramy buraków, przegotowaną wodę, niejodowaną sól (specjalną do przetworów), główkę czosnku, liście bobkowe, kilka kulek ziela angielskiego, jałowca i pieprzu, łyżeczkę cukru trzcinowego oraz kromkę razowca.
Nigdy nie wyrzucaj ukiszonych buraczków, gdy przelejesz zakwas! Możesz je zawekować (przełożyć do słoików i jeszcze raz zalać solanką), a potem przez całą zimę dodawać do surówek, sałatek, a nawet układać plasterki na kanapkach, jak kwaszone ogórki.
Zobacz także: Zrób to sam: buraczki do słoików
Jak zrobić zakwas z buraków
1. Obrane i pokrojone buraki, obrane ząbki czosnku i przyprawy włóż do słoja. Dodaj – jeśli masz – kromkę prawdziwego razowca, żeby przyśpieszyć fermentację.
2. Zalej całość przegotowaną, przestudzoną, osoloną wodą. Weź na litr łyżkę soli. Przykryty lnianą ściereczką lub gazą słoik z zakwasem odstaw w ciepłe miejsce. Idealna temperatura to 20 stopni. Jeśli jest zimniej, postaw słój np. w okolicy kaloryfera.
3. Zakwas jest gotowy mniej więcej po tygodniu. Ściągnij z wierzchu pianę, przecedź zawartość słoja przez gęste sito. Przechowuj zakwas w zamkniętej szklanej butelce w lodówce, na wierzch możesz wlać odrobinę oliwy, żeby do soku nie dochodziło powietrze.
Pamiętaj, żeby nie gotować barszczu. W wysokiej temperaturze traci kolor i robi się brązowy.
ZDJĘCIA I PRZEPIS ALICJA RADEJ, @ALICJA_RADEJ
Zobacz także: Symbolika 12 potraw wigilijnych