oszczędzanie w kuchni

Chcesz żyć w stylu less waste? Zacznij od kuchni! Poznaj proste sposoby na oszczędzanie jedzenia, wody i energii

Eko życie

Lubisz gotować i dzielić się pysznymi posiłkami z najbliższymi? Nic dziwnego, w końcu to sama przyjemność! Ale w dobie postępujących zmian klimatycznych wszyscy powinniśmy pamiętać o tym, że gospodarowanie produktami spożywczymi, energią i wodą to ogromna odpowiedzialność. Jak zatem zapobiegać marnowaniu żywności i rozsądnie zarządzać pracami kuchennymi, by dbać o utrzymanie ekologicznej równowagi naszej planety? Podpowiadamy. 

reklama
jak nie marnować jedzenia
Ważnym elementem dbania o żywność jest jej przechowywanie.

1/ Kuchnia less waste, czyli jak nie marnować jedzenia

Czy wiesz, że w Polsce co roku na śmietnik trafia ok. 5 ton jedzenia? Ich utylizacja pochłania hektolitry wody i w drastyczny sposób zwiększa emisję CO2. Jak temu zapobiegać? Przede wszystkim starać się rozsądniej planować posiłki, bo to pozwala na ograniczenie wyrzucania niezużytych i przeterminowanych produktów spożywczych. Warto mieć w domowej spiżarni zapas składników, które trudno się psują i mają długą datę przydatności do spożycia: makarony, kasze, ryż, pomidory w puszce. Ale z kupowaniem nabiału czy wędlin warto uważać: kupujmy tyle, by mieć pewność, że zostaną zjedzone zanim będą się nadawały tylko do kosza na śmieci.

Ważnym elementem dbania o żywność jest jej przechowywanie. Odpowiednie środowisko utrzymujące jakość produktów na dłużej gwarantują lodówki Electrolux. Dzięki funkcji Cooling 360°, która zapewnia stabilną temperaturę i wilgotność w każdym miejscu chłodziarki, jedzenie dłużej zachowuje oryginalny kolor, teksturę i wartości odżywcze. Z kolei ściana ze stali szlachetnej szybko stabilizuje temperaturę, np. podczas otwierania drzwi lodówki. Warto wspomnieć też o szufladzie chłodziarko-zamrażarki NaturaFresh, która utrzymuje stałą temperaturę 0°C – idealną do mięsa oraz ryb, podczas gdy półka SpinView obraca się o 360 stopni, tak aby zagwarantować łatwiejszy dostęp do produktów z tyłu lodówki.

gotowanie zero waste
jeśli zostaną nam resztki z obiadu, takie jak ugotowane ziemniaki, warto zastanowić się, czy nie wykorzystać ich do przygotowania kolejnego posiłku.

2/ Smart cooking, czyli jak gotować z resztek smaczne potrawy

Filozofia less waste zakłada mądre, planowane gotowanie codziennych potraw. Jeśli zostają resztki z obiadu, takie jak ugotowane ziemniaki, warto zastanowić się, jak wykorzystać je do przygotowania kolejnego posiłku np. kopytek. Frytki z obierek ziemniaków, leczo z zalegających w lodówce warzyw, idealny na kaca forszmak z resztek wędlin i przejrzałych pomidorów… Takich sprytnych pomysłów na dania w duchu „smart cooking” jest mnóstwo. 

Ratunkiem dla potraw, które wciąż można zjeść, ale nie wyglądają już tak atrakcyjnie, może okazać się piekarnik parowy Electrolux z funkcją „regeneracji”. Dzięki tej funkcji możemy skutecznie odgrzać danie z poprzedniego dnia. Makaron, ryż i ziemniaki mają tendencję do wysychania podczas przechowywania w lodówce, a para pozwala przywrócić im wilgotność. Dodatkowo użycie para w piekarnikach parowych zatrzymuje w potrawach składniki odżywcze, które zniknęłyby przy tradycyjnych metodach pieczenia. Zużyjemy także mniej tłuszczy i olejów, a czas przygotowania będzie szybszy o 20 proc., tym samym redukując ilość zużytej energii.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej jak wykorzystywać resztki z obiadu polecamy serię Niezmarnowane poniedziałki

Gotując na płycie indukcyjnej, możemy wdrożyć codzienne drobne nawyki, które pozwolą zaoszczędzić sporo energii elektrycznej

3/ Jak zużywać mniej energii w kuchni, czyli dbamy o środowisko i... swój portfel  

Chcąc ograniczyć zużycie energii elektrycznej w kuchni, warto wdrożyć w codzienne życie kilka dobrych nawyków. To właśnie od nich zaczyna się prawdziwie ekologiczne gotowanie i zarządzanie kuchnią.

  • Przed włączeniem pola grzejnego płyty indukcyjnej, postawmy na nim naczynie, by również się nagrzewało, pamiętając o tym, by ich wielkość była odpowiednio do siebie dopasowana. 
  • Gdy zagotowujemy wodę, starajmy się w miarę możliwości przykrywać garnek przykrywką – to znacznie zredukuje ilość czasu potrzebną na doprowadzenie jej do wrzenia. Podgrzewajmy tylko taką ilość wody, ile w danej chwili potrzebujemy, nie więcej!
  • Pamiętajmy też o tzw. cieple resztkowym, które utrzymuje się jeszcze jakiś czas po tym, jak wyłączymy pole grzejne. To idealna opcja do podtrzymywania temperatury potraw albo roztapiania składników takich jak masło.
Dla najlepszych efektów postawić na rozwiązania technologiczne, które zaprojektowano z myślą o ekonomicznym i zdrowym gotowaniu.

Dla  lepszych oszczędności dobrze jest postawić na nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązania, które biorą pod uwagę współczesne wyzwania. Na przykład płyta indukcyjna Electrolux aż w 90 proc. wykorzystuje pobraną energię, bez strat na produkcję ciepła poza garnkiem, tak jak ma to miejsce w przypadku płyt gazowych czy halogenowych. Precyzyjne sterowanie mocą płyty nie tylko pozwala ograniczyć zużycie prądu, ale też automatycznie reguluje temperaturę w ramach funkcji SenseBoil. Gdy płyn zbliża się do punktu wrzenia, zmniejsza się moc grzania, tak aby podtrzymać powolne gotowanie. Dzięki temu można skupić uwagę na przygotowaniu całej reszty dania. Wskaźnik ciepła resztkowego natomiast dokładnie pokazuje, które strefy grzewcze nagrzały się od naczynia. Płyta wówczas nie pobiera już prądu, ale wciąż generuje ciepło. To proste, a jednocześnie niezwykle skuteczne rozwiązanie, które gwarantuje bardziej oszczędne zarządzanie zużyciem energii.

Oszczędzanie wody zacznijmy od zainwestowania w perlator – ta niepozorna nakładka na kran napowietrza wodę, pozwalając zaoszczędzić nawet kilka litrów wody na minutę!

4/ Jak oszczędzać wodę w kuchni? To nasz codzienny ekologiczny obowiązek

Chyba nikogo nie trzeba już dziś przekonywać, że oszczędzanie wody to jeden z najważniejszych kroków na drodze do ekologicznego życia. Dzięki trwałej zmianie nawyków można nie tylko szybko dostrzec różnicę na rachunkach, ale też skutecznie zadbać o naszą planetę.

Od czego zacząć? Od drobnych modyfikacji kuchennego sprzętu, takich jak zainwestowanie w perlator – ta niepozorna nakładka na kran napowietrza wodę, pozwalając zaoszczędzić nawet kilka litrów wody na minutę! Warto zwracać uwagę na to, czy kran nie jest niepotrzebnie odkręcony, np. podczas mycia warzyw i owoców albo rozmrażania produktów spożywczych. Świetnym pomysłem jest też wykorzystywanie wody po gotowaniu makaronu albo tej niezbyt świeżej i niewypitej podczas podróży – można ją zużyć choćby do podlewania kwiatów doniczkowych.

program Eko pomimo dłuższego czasu trwania pozwala na największą efektywność pod względem zużytych zasobów

Codzienną czynnością, która generuje największe zużycie wody w kuchni, jest zmywanie. Również w tym przypadku technologia przychodzi nam z pomocą. Wyposażone w intuicyjny interfejs zmywarki Electrolux dzięki zamontowanemu na panelu Ecometrowi podpowiedzą, jaki program wybrać, by zużyć możliwie najmniejszą ilość wody i energii. Te inteligentne zmywarki są ponadto wyposażone w funkcję AirDry, dzięki której następuje naturalna wymiana powietrza, a efekty suszenia są nawet trzy razy lepsze, podczas gdy proces zmywania jest krótszy i wykorzystuje mniej energii elektrycznej.

Niemarnowanie żywności, zrównoważona dieta przyjazna dla środowiska, ekonomiczne i ekologiczne podejście do gotowania i zmywania. Nie potrzeba wiele, aby cieszyć się dłuższym i zdrowszym życiem, a zarazem dbać o środowisko – dla nas i dla przyszłych pokoleń.

Tekst: Aleksandra Lamek
Zdjęcia: Unsplash, Materiały prasowe

Materiał partnera Electrolux.pl