Jak zapewnić dziecku zdrowy i bezpieczny rozwój?
Eko życieZapewnienie dziecku bezpieczeństwa i odpowiednich warunków do rozwoju jest obowiązkiem każdego rodzica. Dotyczy to zarówno strefy fizycznej, jak i emocjonalnej. Należy zadbać o takie aspekty praktyczne jak np. zabezpieczenie mebli przed dzieckiem, a także jego odpowiednią dietę i zabawki dostosowane do wieku i aktualnych potrzeb rozwojowych. O czym jeszcze należy pamiętać przy wsparciu rozwoju małego dziecka?
Małe dziecko – niemały kłopot!
Każdy rodzic malucha zdaje sobie sprawę, że chcąc zadbać o zdrowy i bezpieczny rozwój małego dziecka, musi mieć oczy dokoła głowy, wiedząc jednocześnie, że jest to niemożliwe. Dzieci mają naturalną potrzebę eksplorowania świata, która zwykle nasila się wówczas, gdy zaczynają najpierw raczkować, a potem chodzić. Ciekawość jest więc oznaką prawidłowego rozwoju dziecka. Jeśli nie zaspokoimy tej potrzeby, spędzając czas ze swoim maluszkiem na zabawach dostosowanych do jego wieku, to będzie on starał się samodzielnie poznawać otoczenie.
Zwykle nie jest możliwe poświęcenie swojemu dziecku czasu w 100 procentach – często musimy zająć się maluchem, a jednocześnie posprzątać dom i ugotować obiad. W takiej sytuacji organizujemy dziecku czas z pomocą różnego rodzaju zabawek. Jednakże warto przyznać szczerze, że nie jesteśmy w stanie upilnować dziecka zawsze i w każdych okolicznościach. Dlatego też podstawą jest zapewnienie maluchowi bezpiecznej przestrzeni. Przede wszystkim warto pomyśleć o zabezpieczeniu mebli przed dzieckiem. Odpowiednie zabezpieczenia do szafek uniemożliwiają dziecku dostanie się do ich zawartości, przez co mogłoby zrobić sobie krzywdę.
Niesforny czy ambitny?
Ciekawość świata jest naturalnym przymiotem każdego dziecka. Mimo że czasem może być nieco uciążliwa, np. wtedy, gdy maluch wręcz „bombarduje” nas różnego rodzaju pytaniami, zaczynającymi się od słów „a dlaczego…” i „co to…”, to oczywiście nie jest ona czymś złym. Wręcz przeciwnie, tak jak już wspomniano, ciekawość wskazuje na prawidłowy rozwój małego dziecka. Krzywdzące i stygmatyzujące dla niego może być określanie go mianem „łobuza” – dzieci chętnie eksplorują świat i jeśli nie poświęcimy im należytej uwagi, to mogą próbować organizować sobie czas, niekoniecznie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.
Jak bawić się z małym dzieckiem? Świetnym pomysłem są zabawy ruchowe z piłką, a także aktywności ruchowe, np. na basenie. Możemy też wykorzystywać różnego rodzaju zabawki, pamiętając, że powinny być one bezpieczne, dostosowane do wieku dziecka, a przy tym z walorem edukacyjnym.
Domowe zajęcia, które rozwijają
Chociaż formy aktywności na świeżym powietrzu są wskazane i zalecane, to jednak nie zawsze mamy warunki do tego, by spędzać z dzieckiem czas na zewnątrz. Dlatego też warto wiedzieć, jak bawić się z dzieckiem w domu. Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkie zajęcia powinny być dostosowane do wieku dziecka. Ponadto, jeśli zależy nam na przekazaniu maluchowi cennych informacji czy też nauczeniu go różnych umiejętności, to powinniśmy to robić w kreatywny sposób.
Czym zająć malucha? Świetnym pomysłem jest np. wspólne hodowanie kryształów, sadzenie roślinek, tworzenie biżuterii czy też budowanie różnych konstrukcji. Rozwijające może być również granie w gry familijne, w których dzieci rywalizują z rodzicami. Dzięki temu uczą się zasad fair-play, zdrowej rywalizacji, a także radzenia sobie z porażkami.
Jak wspierać dziecko w poznawaniu świata?
Potrzeba eksplorowania świata jest oznaką rozwoju dziecka – zwykle nawet nie trzeba go do tego zachęcać, a jedynie wspierać i pomagać w zrozumieniu różnych zjawisk. Podstawą jest poświęcanie maluchowi czasu i uwagi, a także cierpliwości i wyrozumiałości – zwłaszcza przy zadawaniu pytań i wyjaśnianiu dziecku nurtujących kwestii.
Dobrym pomysłem jest czytanie maluchowi książeczek edukacyjnych, które pomagają zrozumieć różne zjawiska, porządkować rzeczywistość, a także uczyć różnych zasad funkcjonowania. Świetnym sposobem na wsparcie dziecka w poznawaniu świata jest także puszczanie mu różnego rodzaju filmów i bajek edukacyjnych dostosowanych do jego wieku i aktualnych potrzeb rozwojowych.
Materiał Partnera: hellomama.pl