Problematyczna segregacja śmieci. Gdzie wyrzucić zużyty olej i czego nie wrzucać na kompost?
Eko życieRozsądna segregacja śmieci to pierwszy i najważniejszy krok do życia w stylu eko. Ale czasem zdarzają się takie odpady, z którymi zupełnie nie wiemy co zrobić. Podpowiadamy, gdzie wyrzucić niedojedzony kotlet, tubkę po kremie do rąk i nakrętki od słoików.
Jak segregować śmieci w domu?
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że segregacja śmieci to w obecnych czasach żadna fanaberia, ale po prostu obowiązek. Liczby nie kłamią: przeciętny Polak generuje w swoim gospodarstwie domowym około 300 kg odpadów rocznie. Aby jak najwięcej z nich zostało przekazanych do wtórnego wykorzystania, muszą być odpowiednio posegregowane. Każdy z nas powinien więc wiedzieć, jak to zrobić z głową.
Przede wszystkim warto wyposażyć kuchnię w dobrze zaprojektowane kosze na śmieci. Według najnowszych przepisów, odpady dzielimy na pięć kategorii: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane. Dużo? Tylko pozornie. W sklepach znajdziemy mnóstwo estetycznych i pomysłowo wykonanych koszy, które sprawdzą się nawet w kuchni o niewielkim metrażu. Wystarczy poszukać.
Jeśli podział śmieci sprawia ci trudności i często się zastanawiasz, co powinno wylądować w którym koszu, dobrym rozwiązaniem jest przyczepienie w widocznym miejscu, np. na drzwiach lodówki, rozpiski z najpopularniejszymi odpadami. Dzięki temu nie pomylisz się, a za każdym razem, kiedy będziesz mieć wątpliwości, szybko sprawdzisz, czy segergujesz śmieci w prawidłowy sposób.
Gdzie wyrzucić opakowania po kosmetykach?
Większość używanych na co dzień kosmetyków do mycia ciała czy włosów wykonana jest z plastiku. Zatem sprawa wydaje się prosta: opakowania po nich wyrzucamy do kosza z metalami i tworzywami sztucznymi. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej usunąć resztki kosmetyków - trzeba je umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. To samo dotyczy kosmetyków, które straciły termin ważności. I pamiętaj: nie musisz myć opakowania! I tak zostanie to zrobione na sortowni, więc po co marnować wodę w domu?
Nieco inaczej wygląda sytuacja z opakowaniami pod ciśnieniem, np. po lakierze do włosów czy dezodorancie. Warto wiedzieć, że pozostałości w tego typu puszkach są zaliczane do odpadów niebezpiecznych - po wyrzuceniu przedostają się do gleby i wód, zanieczyszczając je. Ponadto taka puszka po rozgrzaniu do 50 stopni Celsjusza wybucha, stając się zagrożeniem dla zdrowia i życia. Dlatego wszystkie opakowania pod ciśnieniem powinno się oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.
Szklane opakowania po perfumach wyrzucamy do kosza na szkło - jeśli oczywiście nie chcemy ich ponownie napełnić. Warto usunąć wykonany z plastiku atomizer, ale jeśli nam się to nie uda, nie przejmujmy się i również wyrzućmy całość do szkła.
Jak segregować odpadki kuchenne? Co wyrzucać do śmieci?
Najwięcej śmieci powstaje w kuchni - tym bardziej, jeśli należymy do grona osób, które nie wyobrażają sobie życia bez gotowania. Bardzo często natykamy się tutaj na problematyczne odpadki, z segregacją których możemy mieć problem. Choćby takie jajko. Skorupkę zawsze wyrzucamy do bio (bądź na domowy kompost, gdyż są one cennym źródłem wapnia, czyli składnika naturalnego nawozu dla roślin), ale już zepsute żółtko i białko - do zmieszanych.
Albo niepozorne torebki po herbacie - gdzie je wyrzucić?. Każdy jej element powinien wylądować gdzie indziej: etykietka w koszu na papier, sznurek w zmieszanych, a saszetka - w bioodpadach. Jeśli jednak nie mamy czasu ani ochoty na taką operację, wyrzućmy całość do odpadów zmieszanych. Zawsze też możemy zaopatrzyć się w herbatę, która została zapakowana w torebki z materiałów biodegradowalnych - wtedy sprawa jest duża prostsza.
Gdzie wyrzucić stary olej?
Fani frytek z pewnością wielokrotnie stanęli przed dylematem: co zrobić ze żużytym olejem? Pod żadnym pozorem nie powinien trafić do kanalizacji! Najlepiej przelać go do słoika albo butelki i wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Można też zawieźć go do PSZOK-u, ale warto najpierw sprawdzić, czy dany punkt przyjmuje olej pochodzący z gospodarstw domowych. Plastikową butelkę po oleju wyrzucamy natomiast do kosza na metale i tworzywa sztuczne. Nie musimy jej myć - podczas przygotowań do odzysku podlega czyszczeniu w wysokich temperaturach. Pamiętajmy też, że jeśli chcemy być zero waste, nie powinniśmy wylewać oleju po jednym użyciu. Jeśli był przecedzony przed ponownym wykorzystaniem i przechowywany w odpowiednich warunkach, bez problemu można go użyć jeszcze raz.
Segregacja śmieci: czego nie wyrzucać na kompost?
Wszyscy właściciele ogródków wiedzą, że kompost jest łatwo dostępnym, skutecznym, a do tego ekologicznym nawozem. A jednak trzeba pamiętać, że nieodpowiedzialne wrzucanie na pryzmę kompostu wszystkiego, co akurat zalega w kuchni, jest ogromnym błędem. Takie działanie może sprawić, że nie będzie się on juz nadawał do użytku.
Czego zatem na kompost nie wyrzucać? Przede wszystkim odpadków odzwierzęcych (kości czy tłuszczu), resztek niedojedzonych kotletów, karmy dla naszych pupili. Nie dość, że wydzielają mało przyjemny zapach, to jeszcze mogą być źródłem chorób i przyciągają padlinożerców. Nie powinno się też wyrzucać zainfekowanych roślin lub ich części - zarodniki grzybów lub zimujące larwy szkodników mogą przetrwać proces kompostowania, a potem zostać wprowadzone do gleby.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że nie kompostujemy również cytrusów. Po pierwsze dlatego, że długo się rozkładają, po drugie - na ich skórkach najczęściej znajdują się pozostałości środków do ochorny roślin, w skład których wchodzą pestycydy. A one nie powinny znaleźć się w naszym kompoście, jeśli ma być naprawdę ekologiczny.
Jak segregować nieoczywiste odpadki?
Przy codziennym segregowaniu śmieci zdarzają się rozmaite "pułapki", czyli odpady, które pozornie powinny trafić np. do kosza ze szkłem, a jednak wrzucenie ich tam wcale nie jest wskazane. Choćby naczynia żaroodporne - mają one bowiem inny skład chemiczny, a co za tym idzie, inną temperaturę topnienia niż szkło opakowaniowe (butelki lub słoiki). Analogiczna sytaucja jest w przypadku porcelanowych filiżanek. Jeśli więc któryś z elementów rodzinnej zastawy obiadowej się stłucze, musimy go umieścić w pojemniku na odpady zmieszane.
Żarówki energooszczędne, ledowe czy halogenowe można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub Mobilnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Natomiast miejsce żarówki tradycyjnej jest w odpadach zmieszanych. Płyty CD z kolei wyrzucamy do kosza na metale i tworzywa sztuczne lub również zawozimy do PSZOK-u. Przeterminowane leki i wszelkiego rodzaju wyroby medyczne należy oddać do specjalnych punktów np. w aptekach. A co zrobić ze starą patelnią? W zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana, wrzucamy ją do kosza na metale i tworzywa sztuczne (aluminium i plastik, np. w rączce) albo do odpadów zmieszanych (teflon).
Nie każdy wie, że karton po mleku wcale nie powienien lądować w koszu na papier. Jest to opakowanie wielomateriałowe i dlatego powinien trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
Gdzie wyrzucić stare ubrania?
Zniszczone tekstylia: znoszone dżinsy, stare buty lub poplamione obrusy, z którymi nic już się nie da zrobić i nie ma sensu przekazywać ich potrzebującym, należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. No chyba, że chcemy się pozbyć klapek typu japonki wykonanych z plastiku - ich miejsce jest w koszu na metale i tworzywa sztuczne.
Ciekawostką jest fakt, że słoiki powinniśmy wyrzucać razem z nakrętkami. Dlaczego? Ponieważ na sortowni, po wstępnej selekcji trafiają one na specjalne sito, które oddziela od siebie trzy różne frakcje. Te o średnicy mniejszej niż 8 cm automatycznie spadają na dół, mieszając się z odpadkami, które nie będą już recyklingowane. A przecież im więcej śmieci zostanie powtórnie wykorzystanych, tym lepiej.
Tekst: Aleksandra LAmek, zdjęcia: shutterstock
Zobacz także: Jak być eko i zero waste w kuchni? 10 praktycznych wskazówek