Urazy związane z praktykowaniem jogi

Urazy związane z praktykowaniem jogi

Eko życie

Regularna praktyka jogi przynosi wiele korzyści zdrowotnych, m.in. redukuje stres oraz wzmacnia mięśnie i stawy. Mimo to, jak w każdej formie aktywności fizycznej, istnieje ryzyko urazów, zwłaszcza w przypadku osób początkujących lub tych, które nie stosują odpowiedniej techniki. Co zrobić w przypadku pojawienia się dolegliwości?

reklama

Chociaż joga jest uważana za bezpieczną formę ćwiczeń, mogą zdarzyć się urazy, zwłaszcza gdy asany (pozycje jogi) są wykonywane nieprawidłowo lub bez odpowiedniego przygotowania fizycznego.

W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych, obrzęku czy trudności z ruchomością stawów, można skonsultować się z lekarzem online. Sprawdzone i bezpieczne platformy, takie jak Halomed, umożliwiają konsultacje online z lekarzem specjalistą. Taka forma kontaktu pozwala na szybką diagnozę oraz – w razie potrzeby – uzyskanie e-recepty na leki przeciwbólowe, przeciwzapalne lub antybiotyki, co znacznie ułatwia leczenie i przyspiesza powrót do zdrowia. W tym artykule omówimy najczęstsze urazy, na jakie narażone są osoby praktykujące jogę.

Urazy pleców

Niewłaściwe wykonanie pozycji wymagających głębokiego wygięcia pleców, takich jak „pies z głową w dół” (Adho Mukha Svanasana) czy „kobra” (Bhujangasana), może prowadzić do nadmiernego obciążenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Osoby z wcześniej istniejącymi problemami z kręgosłupem są szczególnie narażone na zaostrzenie objawów.

Urazy stawów kolanowych

Pozycje, które wymagają głębokiego zgięcia kolan, jak np. „lotus” (Padmasana) czy „virasana” (pozycja bohatera), mogą powodować przeciążenia stawu kolanowego. Ci, którzy nie są wystarczająco elastyczni, mogą łatwo doznać kontuzji, co często prowadzi do problemów z więzadłami czy chrząstką.

Urazy barków

Pozycje takie jak „deska” (Plank) czy „pozycja wojownika” (Virabhadrasana) wymagają stabilności i siły w obrębie barków. Nieprawidłowa technika może prowadzić do nadmiernego napięcia w tej okolicy, co prowadzi do bólu lub nawet zapalenia ścięgien.

Skręcenia kostki

Pozycje balansowe, takie jak „drzewo” (Vrksasana), wymagają stabilizacji na jednej nodze. Osoby, które mają trudność z utrzymaniem równowagi, mogą łatwo skręcić kostkę.

Naciągnięcia mięśni i ścięgien

Głębokie rozciąganie, szczególnie w pozycjach, które wymagają dużej elastyczności, takich jak „skłon do przodu” (Uttanasana), może prowadzić do naciągnięcia mięśni lub ścięgien. 

Czy warto skonsultować się z lekarzem online?

Urazy związane z jogą zwykle można leczyć samodzielnie, stosując odpoczynek, chłodne okłady oraz leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Niemniej jednak konsultacja z lekarzem i e-recepta online są pomocne i pozwalają w wielu przypadkach uniknąć długoterminowych konsekwencji zdrowotnych.  

Rozgrzewka

Wszystkie ćwiczenia muszą być poprzedzone odpowiednią rozgrzewką. Wówczas ryzyko urazu spada. Zalecane jest między innymi przygotowanie nadgarstków poprzez ich rozciąganie. Wykonując pozycje jogi, często przenoszony jest na nie ciężar ciała. Na przeciążenia podatne są również plecy i biodra.

Artykuł sponsorowany