Naturalne zapachy do domu. 9 sprytnych i ekologicznych patentów na ładnie pachnące wnętrza
Eko życieZapachy są ważne, bo nie tylko poprawiają nastrój, ale też pozwalają zapamiętywać osoby, miejsca i chwile. Co zrobić, by w naszym domu zawsze przyjemnie pachniało? Oto sposoby na pachnący dom i przepisy na kilka naturalnych odświeżaczy, które przygotujesz w parę chwil. Pamiętaj, warto mieć w domu olejki: miętowy, eukaliptusowy, lawendowy, z drzewa herbacianego i goździkowy.
4 patenty na ładny zapach w kuchni
Łatwo psujące się warzywa i owoce, otwarte sery i inne smakołyki, wilgoć w lodówce… Chociaż kuchnia kojarzy się z przyjemnymi zapachami gotowania, to właśnie tutaj często zastanawiamy się, co tak źle pachnie. Żeby pozbyć się niemiłych woni, należy pamiętać o czyszczeniu.
1. Co najmniej raz w miesiącu lodówkę, szafkę z koszem na śmieci, ale też blaty, wnętrza szafek i podłogę umyj octem spirytusowym rozcieńczonym pół na pół z wodą i dodatkiem antybakteryjnego olejku lawendowego lub z drzewa herbacianego.
2. Żeby świeżość utrzymywała się jak najdłużej, stosuj pochłaniacze zapachów: włóż do lodówki choćby miseczkę ze świeżo zmieloną kawą albo sodą oczyszczoną. Pierwszą wystarczy wymienić raz na dwa tygodnie, tę drugą niestety co 2–3 dni. Najdłużej działają granulki z aktywnego węgla. Nic jednak nie pomoże, jeśli jedzenie w lodówce nie będzie dobrze przechowywane, np. w szczelnych, szklanych pojemnikach lub zawinięte w papier czy woskowijki.
3. W koszu na śmieci, aby zapach z niego nie był uciążliwy, warto umieścić na spodzie stare gazety, które wchłoną wilgoć. Na dno można wrzucić też skórki z cytrusów albo waciki nasączone olejkami eterycznymi (miętowym, lawendowym, cytronellowym bądź z drzewka herbacianego). Pachną, a przy okazji odkażają. Najważniejsze jest jednak częste wyrzucanie śmieci. Jeśli odpady bio łatwo się psują, wrzucaj je do małego zamykanego pojemnika, który można trzymać w lodówce.
4. Gdy drażni cię zapach ze zmywarki, to porządnie ją umyj – filtr zanurz na pół godziny w wodzie z octem, a potem wsyp sodę do pojemnika na tabletkę i włącz mycie (bez naczyń). Ładny zapach da włożona do mycia połówka cytryny, nawet wyciśnięta. Należy ją wyrzucić po opróżnieniu zmywarki, żeby nie zaczęła gnić.
3 patenty na ładny zapach w łazience
Spodziewamy się tam prawdziwej czystości, a często spotykamy zapach stęchlizny.
1. Zacznij od pralki – warto zrobić jeden pusty cykl prania z octem, by ją przeczyścić.
2. Kafelkowe ściany umyj sodą z olejkiem goździkowym, co zapobiegnie pojawieniu się pleśni.
3. Zapewnij w łazience odpowiedni przepływ powietrza – drzwi nie powinny być zawsze zamknięte. Przygotuj naturalny odświeżacz powietrza w słoiczku (przepis poniżej).
2 patenty na ładny zapach w garderobie
1. W miejscu, gdzie przechowujesz ubrania, stosuj zawieszki lub woreczki zapachowe. Odświeżą i pomogą odstraszyć mole. Zawieszki umieść między wieszakami, woreczki wkładaj do szuflad z bielizną, pościelą, koszulkami, do butów i na półki.
2. Pomyśl o odkurzaczu, by podczas sprzątania dodatkowo nadać wnętrzom miły zapach. Użyj nasączonego olejkami kawałka filcu (sprawdzą się np. ylang-ylang, paczuli, różany) i ułóż go na filtrze. Jeśli masz odkurzacz wodny, wlej olejki bezpośrednio do wody.
Przepisy na domowe ekologiczne odświeżacze
❤ Woreczki do szafy lub butów
Uszyj woreczki z lnu bądź bawełny albo wykorzystaj np. cienkie, bawełniane skarpetki. Wsyp do nich suszone kwiaty lawendy, szałwii, płatki róży, jaśminowca, kocanki,igły sosnowe.
❤ Pachnące zawieszki do szafy
Weź szklankę liści herbaty, wrzuć do słoiczka. Połącz z dziesięcioma kroplami olejków eterycznych. Może być jeden albo mieszanka kilku. Warto zastosować lawendowy, który odstrasza mole. Wymieszaj olejki z herbatą, zakręć, porządnie potrząśnij i zostaw na jeden dzień, żeby wchłonęła zapach. Przełóż do woreczków, które można zawiesić w szafie.
❤ Domowy odświeżacz powietrza
Weź ładny słoiczek albo buteleczkę oraz drewniane lub rattanowe patyczki. Możesz kupić specjalne w internecie bądź użyć takich do szaszłyków. Do słoiczka wlej wodę, dodaj odrobinę wódki i 10–15 kropel olejków eterycznych. Polecamy drzewo sandałowe, pomarańczę czy paczuli. Zamieszaj, włóż patyczki i ustaw w dowolnym miejscu w domu.
❤ Mieszanki aromatyczne
Do niedużego garnka z wodą wrzuć swoje ulubione zioła lub inne naturalne składniki, podgrzej i ciesz się naturalnym dyfuzorem. Idealnie sprawdzą się pęczki świeżej mięty, rozmarynu czy tymianku. W cytrusowy klimat mogą nas wprowadzić skórki cytryn i pomarańczy, a korzenne aromaty uzyskamy dzięki goździkom i lasce cynamonu. Takie naturalne odświeżenie zapachu oczyści powietrze w naszym domu i sprawi, że będzie on pięknie pachniał. To często polecany sposób przez kobiety w ciąży, które są szczególnie wrażliwe na zapachy. Takie naturalne aromaty są delikatne i niwelują niechcianą woń oraz mdłości.
TEKST: MARTA KWIATKOWSKA ZDJĘCIA: shutterstocK