dobry chleb

Jak poznać dobry chleb? Powinien mieć tylko 4 składniki

Eko życie

Główna zasada dobrego składu brzmi „im mniej, tym lepiej” i sprawdza się nie tylko w przypadku chleba.

reklama
dobry chleb na zakwasie

Dobry chleb na zakwasie

Chleb na zakwasie powinien mieć cztery podstawowe składniki: zakwas właśnie, mąkę, wodę i sól, plus ewentualne dodatki typu kminek. Jeśli jest coś więcej, od razu włączmy sygnał alarmowy. Polepszacze i konserwanty sprawiają, że bochenek wygląda wspaniale, ale smakuje już gorzej. Szczególnie należy wystrzegać się:

  • E220 (dwutlenek siarki) – chroni pieczywo przed pleśnią, zjadany w dużych ilościach może podrażnić układ trawienny i oddechowy.
  • E330 (kwas cytrynowy) – może uczulać.
  • E341 (fosforan wapnia) – może zaburzać wchłanianie wapnia przez organizm.
  • E920 (L-cysteiny) – fałszują jakość użytej mąki. Podobnie działa mąka sojowa, a przy okazji uczula i psuje smak.
przepis na dobry chleb

Jak poznać dobry chleb jeżeli na bochenku nie ma metki:

  • Skórka powinna być dobrze wypieczona, chrupka, popękana (w romby) i złocista.
  • Dobre ciemne pieczywo jest szarobrązowe, kolor czekoladowy to znak barwienia karmelem. Im jaśniejsze pieczywo białe, tym gorszej jakości mąka.
  • Chleb powinien być ciężki i sprężysty.
  • Prawdziwy chleb nigdy nie kruszy się przy krojeniu. Pieczywo z terminem ważności ponad tydzień jest nafaszerowane konserwantami.

Chleba na zakawsie – przechowywanie 

Nie wiadomo, kto wmówił nam, że najlepiej przechowywać jedzenie, szczelnie owijając je folią spożywczą. Tymczasem owa folia zdatna jest psu na budę i jedyne, w czym jest „dobra”, to w zanieczyszczaniu środowiska. O wiele bardziej skuteczne i zdrowe są pojemniki wielorazowego użytku, papier albo… czysta bawełniana ściereczka

jak upiec dobry chleb

Jak upiec dobry chleb

Jeśli chcesz mieć pewność, że twój chleb jest pozbawiony niepotrzebnych dodatków... upiecz go! Chleb można piec w keksówce (sprawdza się zwłaszcza przy pieczeniu chleba na zakwasie), w formie silikonowej lub szklanej albo w garnku. Chleb w garnku będzie miał piękny okrągły kształt. Jaki garnek wybrać?

Dobry, ale drogi jest garnek żeliwny. Trzyma ciepło i sprawdzi się do pieczenia chleba na zawkasie i chleba drożdżowego. Możesz wypróbować też garnek rzymski. Pamiętaj, aby gliniany garnek namoczyć – dzięki temu chleb będzie miękki i chrupiący.

Wybierz najlepszy dla siebie rodzaj mąki i wypróbuj przepisy na domowy chleb:

1. Pyszny chleb na zakwasie
2. Chleb na liściu chrzanu
3. Chleb Zosi

Tekst: Redakcja, zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również