jak kupować orzechy

Jak kupować orzechy i wybrać te najlepsze? Poznaj nasze wskazówki, a wybierzesz zawsze te świeże i chrupiące

Eko życie

Wiadomo, bez bakalii nie ma świąt. Są symbolem zdrowia, płodności i urodzaju (orzechy obniżają cholesterol, poprawiają humor). Ale nie zawsze. Warunek podstawowy: muszą być świeże. Jakie wybrać – obrane ze skorupek czy takie, które trzeba łupać, na wagę z worka czy w paczkach, słodkie czy solone?

reklama

Jakie orzechy kupować?

Najlepsze są niełuskane. Zawsze sięgaj po orzechy w skorupach, i to niepopękanych. Łupina chroni przed jełczeniem i wysychaniem. Warto poprosić sprzedawcę, żeby rozkruszył jeden czy dwa orzechy i po prostu wziąć orzech na ząb. Powinien być lekko wilgotny i błyszczący. A więc łuskane, mielone czy posiekane na piórka odpadają.

Skorupki często są czyszczone dwutlenkiem siarki, dlatego najbezpieczniej kupować orzechy z ekologicznych gospodarstw.

W domu przesyp orzechy do przewiewnego worka, postaw w chłodnym miejscu. Dłużej będą świeże.

Orzechy na wagę ze skrzynki czy z torby? 

Kupuj orzechy sprzedawane z drewnianej skrzynki lub siatki. W folii mogą zawilgotnieć i pleśnieć.

Jakie orzechy łuskane kupować?

Orzechy łuskane szybko się psują, więc wybieraj pakowane. W domu trzymaj je w ciemnych słoikach ze szkła albo ceramicznych pojemnikach. Uważaj na plastik, ponieważ orzechy bogate w tłuszcze mogą z nim wchodzić w reakcje, tworząc niezdrowe związki.

Unikaj migdałów amerykańskiej produkcji

Tamtejsze prawo nakazuje je konserwować, co zapobiega pleśnieniu, ale też zabija dużą część witamin. Lepsze są migdały z Włoch i Hiszpanii.

Chcesz obrać migdały ze skórki?

Zalej je zimną wodą i zostaw na 12 godzin. Po namoczeniu skórka odejdzie tak jak po polaniu wrzątkiem, a nie zniszczysz witaminy E i zdrowych tłuszczów. Do tego taka kąpiel powoduje, że migdały stają się miękkie i lekkostrawne.

Łuskasz orzeszki ziemne?

Strączki zawsze zgniataj dłońmi, a nie zębami. A potem umyj dokładnie ręce. Ponieważ fistaszki rosną w ziemi, są podatne na zarażenie kropidlakiem, szkodliwym grzybem.

Sprawdź: jak kupować bakalie?

TEKST: KAROLINA ZAWADZKA

ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK

Zobacz również