kompostownik kuchenny jaki wybrać

Dziś światowy dzień recyklingu, więc namawiamy was do ponownego wykorzystania rzeczy, a nawet odpadków. Zobacz, jaki kompostownik kuchenny wybrać, jak go używać i gdzie postawić

Eko życie

Nie musisz mieć ogródka, by urządzić kompostownik i z niego korzystać. Eko ziemię z organicznych odpadków kuchennych wyprodukujesz bez problemu nawet w niewielkiej kuchni. Jak? Wystarczy podręczny pojemnik na odpadki organiczne, który ustawisz na blacie albo schowasz do szafki lub szuflady, czy też postawisz na balkonie.

reklama

Wrzucasz tam obierki z warzyw, skorupki po jajkach, fusy z kawy i herbaty. Dodajesz do nich płyn ze specjalnymi bakteriami fermentującymi albo… dżdżownice kalifornijskie, które przerabiają resztki na kompost. I już! Po 3-4 tygodniach masz eko nawóz do roślin doniczkowych czy balkonowych. Podpowiadamy, jakie kuchenne kompostowniki znajdziesz na rynku i jaki model wybrać oraz jak go używać. Wśród większych i mniejszych znajdziesz na pewno ten, który zmieści się w twojej kuchni i będzie do niej pasował. Zobacz, jakie to proste i zacznij już dziś!

Kompostownik domowy, co wrzucać do kompostownika
Resztki organiczne możesz wrzucać do kompostownika tak często, jak tego potrzebujesz. Skórki warzyw, skorupki jaj, fusy z kawy i herbaty świetnie nadają się, by przerobić je na nawóz.

Bądź zero waste, czyli dlaczego warto kompostować?

Kompostowanie to proces rozkładu materii organicznej w bogaty w składniki odżywcze nawóz, który możesz wykorzystać do uprawy kwiatów doniczkowych i warzyw na parapecie czy w skrzynkach. Masz pewność, że taki humus jest w pełni eko, co jest szczególnie ważne, jeśli chcesz użyźniać nim nowalijki albo mikroliście. Poza tym kompostując, ograniczasz ilość odpadów i emisję gazów cieplarnianych.

Martwisz się, że w kuchni nie masz miejsca na kompostownik? Jeśli wybierzesz niewielki model, na pewno się zmieści. Te najmniejsze mają tylko 2 litry. Obawiasz się też pewnie brzydkiego zapachu rozkładających się resztek? Większość domowych kompostowników ma otwory wentylacyjne, zapewniające dostęp powietrza niezbędnego do fermentacji zawartości i filtr węglowy, który pochłania zapachy. Zobaczysz, wrzucanie obierek od ziemniaków albo skorupek od jajek prosto do kuchennego pojemnika na odpadki szybko wejdzie ci w nawyk. A obserwowanie, jak powstaje z nich nawóz to spora frajda.

kompostownik domowy jak dbać
O zawartość kompostownika trzeba odpowiednio dbać – sprawdzać czy jest dość wilgotna i co jakiś czas przemieszać, żeby zapewnić dopływ tlenu i równomierny rozkład

Gdzie postawić domowy kompostownik kuchenny?

W warunkach domowych kompostownik możesz trzymać na blacie lub parapecie, żeby mieć go zawsze pod ręką. Na rynku znajdziesz eleganckie plastikowe i zrobione ze stali, wręcz dizajnerskie modele, które nie będą szpeciły kuchni. Kompostowniki na blat zazwyczaj są mniejsze, mają 2-4 litry, więc będą wystarczające raczej dla singli lub pary albo dla kogoś, kto nie ma zbyt wielu roślin w domu. Pojemnik do przerabiania odpadków możesz wstawić też do szafki pod zlewem – tu łatwiej zmieści się większy pojemnik, odpowiedni dla rodziny z dziećmi lub jeśli masz więcej roślin czy ogródek balkonowy. Podobnie, jeśli zdecydujesz się postawić go na balkonie – większy litraż to wtedy normalna sprawa. Ale uwaga – w środku musi być wystarczajaco ciepło, by zachodził proces kompostowania, na zimę okryj go więc kocem lub styropianem.

Zobacz także: Co można a czego nie wrzucać do kompostownika?

Kompostownik domowy gdzie postawić
Większy pojemnik na kompost możesz postawić w kuchni bezpośrednio na podłodze albo n przykład w spiżarni

Co daje kompostownik domowy w kuchni?

Czy wiesz, że choć u nas to wciąż nowość, w krajach takich jak Szwecja czy Dania kompostownik to standardowe wyposażenie kuchni. Zastanawiasz się dlaczego? Proekologiczni Skandynawowie wiedzą, że korzystanie z niego daje szereg korzyści:

  1. Zmniejsza ilość odpadów – mniej ich trafia na wysypisko i w ten sposób ograniczona jest emisja gazów cieplarnianych.

  2. Oszczędza pieniądze: zamiast kupować nawóz wystarczy sięgnąć po niego do kompostownika.

  3. Zmniejsza zużycie wody, bo kompost pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, więc rośliny rzadziej potrzebują podlewania.

  4. Jest eko – zamiast nawozów chemicznych i pestycydów, dbasz o rośliny naturalnie.

Zobacz także: Jak zrobić przydomowy kompostownik ogrodowy? Proste patenty i wskazówki krok po kroku

Kompostownik domowy czego nie wrzucać do kompostownika
Gdy kompost jest gotowy, co poznasz po leśnym zapachu, wyjmij go, robiąc miejsce na nowe odpadki

Jak używać kompostownika?

Korzystanie z kompostownika kuchennego jest bardzo proste, ale warto pamiętać o kilku zasadach:

1. Lepiej wrzucać do niego rozdrobnione organiczne odpadki, wtedy cały proces będzie szybszy,

2. Zadbaj o właściwy dopływ tlenu do środka. Świeże odpadki wrzucaj pod cienką warstwę starych. Poza tym co tydzień wymieszaj zawartość kompostownika,

3. Zadbaj o właściwą wilgotność – jeśli w środku jest sucho, spryskaj kompostowane resztki albo połóż na nich zmoczone kawałki kartonu,

4. Gotowy kompost zbierz z dna pojemnika robiąc miejsce na nowe odpadki. Jak go poznasz? Będzie pulchny, lepki i będzie miał zapach lasu i grzybów,

5. Regularnie myj kompostownik, by uniknąć gromadzenia się materii organicznej i przykrych zapachów – modele, które polecamy są wygodne i łatwe do czyszczenia.

Kompostownik domowy na blat
Gdy postawisz kompostownik na kuchennym blacie, masz go zawsze pod ręką, a kompostowanie wchodzi ci w nawyk.

Co wrzucać do kompostownika, a czego na pewno nie?

Do kompostowania nadają się: obierki z warzyw i owoców, skorupki jaj, zielone części roślin, chleb, fusy z kawy i herbaty. Jeśli dorzucisz podarty, niezadrukowany papier (np. serwetki i ręczniki papierowe), zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Warto do kompostownika wsypać też popiół z kominka, bo jest bardzo bogaty w potas, ale pamiętaj, że taki nawóz będzie bardziej zasadowy.
Do kompostownika nie wrzucaj za to: resztek mięsa i ryb, w tym kości i ości, oleju, masła, słoniny i innych produktów z dużą zawartością tłuszczu, skórek owoców cytrusowych i egzotycznych (chyba że masz pewność, że nie były pryskane), grzybów, spleśniałych owoców i warzyw, warzyw z zupy gotowanej na mięsie, chorych roślin, produktów mlecznych.

domowy kompostownik kuchenny modele
Na rynku dostępne są różne modele kompostowników domowych – bez problemu dopasujesz któryś do swoich potrzeb i wnętrza.

Kompostowniki kuchenne – różne modele, nasz wybór

Przy wyborze zwróć uwagę czy to faktycznie pojemnik do kompostowania, czy kosz na odpady bio z filtrem, który ogranicza przykre zapachy zanim wyrzucisz odpadki na śmietnik. Producenci bowiem często oznaczają błędnie takie kosze z filtrem na odpadki bio jako kompostowniki.

1. Bokashi czeskiej firmy Plastia przekształca odpady organiczne w nawóz w formie płynnej i sypkiej. Zrobiony jest z tworzywa sztucznego i ma wymiary 35 x 25 x 26,5cm, więc spokojnie wejdzie do szafki. Otrzymasz z niego 10,6 l kompostowej mieszaniny i 0,25 l płynnego nawozu. W zestawie 1 kg mieszanki do przyspieszanie kompostowania bokashi.

2. Stack Intelligent Waste marki Joseph Joseph jest niewielki (poj. 4 l) i elegancki, więc świetnie nadaje się do postawienia na blacie. Wyposażony został w filtr węglowy, obieg cyrkulacji powietrza wewnątrz, a także wygodny uchwyt ze stali. Ma gładkie, łatwe do czyszczenia ścianki.

domowy kompostownik kuchenny modele różne

3. Wermikompostownik Urbalive firmy Plastia ma wysmukłe nóżki i nowoczesny kształt. Ma aż 3 komory na bioodpady oraz wygodny kranik do opróżniania z płynnego nawozu. Odpady przerabia przy użyciu dżdżownic kalifornijskich (ale możesz też użyć kompostera). Nada się na balkon albo do postawienia w rogu większej kuchni, bo ma 50 cm szerokości, 60 cm wysokości i aż 57 l pojemności.

4. Wermikompostownik Economy marki Plastia, czyli mniejszy brat Urbalive (38x38 cm) przeznaczony dla tych, którzy zaczynają przygodę z kompostowaniem. Składa się z dwóch poziomów o pojemności 15 l. Otrzymasz z niego 2 l płynnego nawozu. Dostępny w kolorze szarym i zielonym.

Tekst: Agnieszka Wójcińska Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe firm