Dworek Polski stawia eko-osiedla

Pod Warszawą powstają dwa ekologiczne osiedla, w Krzywej Iwicznej (gmina Lesznowola) i w Kędzierówce (gmina Prażmów). Łączą nowoczesność z tradycją. Z jednej strony mamy zwartą zabudowę i kręte uliczki, co przywodzi na myśl urocze miasteczko. Z drugiej – energooszczędne rozwiązania na światowym poziomie. Projekty te realizuje Dworek Polski, firma z Zalesia Górnego.

Rozmawiamy z Jackiem Kozińskim, współwłaścicielem firmy Dworek Polski, architektem i konstruktorem.

Czym ta inwestycja różni się od innych?
Powstała dzięki badaniom nad nowymi technologiami energooszczędnego budownictwa, jakie Dworek Polski prowadzi we własnym laboratorium. Nasza firma ma spore doświadczenie w zastosowaniu eko-rozwiązań – zajmujemy się tym od 20 lat.

Po tak długiej ewolucji nasze domy osiągnęły poziom energooszczędności niespotykany w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż – zużycie energii jest tu 5-krotnie niższe niż w typowym polskim domu jednorodzinnym. Stawiane przez nas domy potrzebują zaledwie od 20 do 30 kWh/m2 na rok, przy normie ok.150 do 180 kWh/m2. Ważne jest, że te parametry zostały osiągnięte przy utrzymaniu cen domów dostępnych.

reklama

Czy opłaca się budować ekologiczne osiedle?
Rodzi się w Polsce rynek energooszczędnego budownictwa i takie inwestycje mają coraz więcej zwolenników. Klienci zaczynają zwracać uwagę na koszty eksploatacji domu, z których największe to zwykle koszty zużycia energii.

Co zyskują lokatorzy?
To przede wszystkim zysk ideologiczny. Wybierając właśnie taki projekt, włączają się w ochronę klimatu Ziemi oraz, co z pewnością odczuje domowy budżet, mniejsze rachunki za energię.

Jakimi rozwiązaniami mogą się Państwo pochwalić?
Niektóre z prezentowanych rozwiązań to tylko badania, ale bardzo obiecujące np. ściany wodne mają teoretycznie olbrzymi potencjał, ale wymagają wielu prób i dużo pracy. Teoretycznie prowadzą do przegród o dodatnim bilansie cieplnym, co jest niemożliwe na tradycyjnej drodze zwiększania grubości izolacji w ścianach.

Na czym polega koncepcja ścian wodnych?
Koncepcja ścian wodnych polega na umieszczeniu za zewnętrznymi szybami przezroczystych rur z wodą, które służą za kolektor energii słonecznej i magazyn ciepła. Woda znakomicie się do tego nadaje, bo ma bardzo dużą pojemność cieplną, 5 razy większą niż beton. Od strony wnętrza ściany wykończone są płytami gipsowymi, dla mieszkańców nie różnią się niczym od zwykłych ścian.


Jakie szanse mają Państwa osiedla w starciu z europejską konkurencją?
Osiedle w Kędzierówce to to pierwsze na świecie komercyjne osiedle, w którym całość energii do ogrzewania wody pochodzi ze źródeł odnawialnych. Wykorzystaliśmy tutaj odzyskwy ściekowe (urządzenia do odzyskiwania energii ze zużytej wody), które dopiero za kilka lat będą standardem w Europie.

Nie ma nigdzie urządzenia o podobnych parametrach, zarówno ekologicznych, jak i ekonomicznych. Jego efektywność jest podobna do systemu kolektorów słonecznych, ale za wielokrotnie niższą cenę. Urządzeń tych nie ma jeszcze na rynku, trwają procedury patentowe.

Startują Państwo w unijnym konkursie pt. Świat, jaki lubisz. Klimat, który ci odpowiada.  Na czym on polega?
W konkursie może wziąć udział każdy innowacyjny projekt, który ma swój wkład w zrównoważony rozwój, bo przyczynia się do ograniczenia lub zapobiega emisji CO2. Co równie ważne, te dobre praktyki są możliwe do zrealizowania w codziennym życiu.

reklama

Skąd wziął się pomysł na podbicie Europy?
Informacja o konkursie dotarła do nas przez przypadek, dosłownie na 2 tygodnie przed końcem zgłaszania projektów, ale postanowiliśmy podjąć wyzwanie.

Swoja obecnością chcemy pokazać, że pewne nowatorskie rozwiązania są realne przy niskich kosztach utrzymania. Zachęcamy do obejrzenia naszego filmiku i głosowania:
http://world-you-like.europa.eu/pl/przyklady-sukcesu/projekt-informacje-ogolne/low-energy-houses-for-everyone/


Więcej o firmie i technologii: http://www.dworekpolski.pl/tech-i-eko/energia/oszczedzanie-energii

Zobacz również