szczotkowanie na sucho

Szczotkowanie ciała na sucho – jak wykonać masaż i dlaczego warto się szczotkować?

Uroda

Rozcieranie ciała suchą szczotką rozgrzewa je i pobudza krążenie. Wystarczy parę dni i skóra jest jak aksamit! Od czego zacząć? Jak i dlaczego warto szczotkować ciało na sucho? Wyjaśniamy!

reklama

Szczotkowanie na sucho przyszło do nas z Azji. Staje się coraz bardziej popularne, bo jest prostsze niż przygotowywanie domowych pilingów na bazie soli albo cukru i nie trzeba myć wanny. Robi się po nim ciepło, co docenisz jesienią i zimą. Skóra staje się przyjemnie gładka i lepiej chłonie kremy nawilżające. Zabieg stymuluje ciało i je drenuje, ujędrnia oraz likwiduje opuchlizny. Z artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto o nim wiedzieć:

Szczotka do masażu na sucho – jaką wybrać?

Od czego zacząć? Od… wyboru odpowiedniej szczotki do masażu na sucho. Powinna mieć naturalne włosie – najlepiej roślinne, o odpowiedniej miękkości. Syntetyczne może podrażniać delikatną skórę – zwłaszcza u osób z jasną cerą i włosami.

Pierwsze zabiegi najlepiej robić szczotką z bardzo miękkiego włosia, by nie wywołać zapalenia mieszków włosowych czy siniaków. Szczotka powinna pasować do dłoni, aby nie wypadała albo nie wymagała mocnego ściskania. Wygodne są te z paskami, które ułatwiają trzymanie. Jeśli zależy ci też na szczotkowaniu pleców – wybierz dodatkową szczotkę na długiej rączce, którą sięgniesz do miejsc, w których uciska stanik albo odgniata cię krzesło. Mogą się tam robić brzydkie krostki, skóra się marszczy i inaczej odkłada się tłuszcz. Gdy przyzwyczaisz się do masażu, będziesz mogła użyć twardszych szczotek, np. z końskiego włosia, które intensywniej ścierają naskórek i drenują.

Kiedy zacząć się szczotkować?

W dowolnym momencie. Kiedy tylko poczujesz, że jesteś gotowa – jest ci zimno, czujesz się szara i bura, z kimś się posprzeczałaś albo marzysz o kąpieli i wskoczeniu w ciepłe ciuszki. To ten moment. Jeśli jest ci zimno w swojej łazience, nalej do wanny albo do brodzika gorącej wody, aby parowała i nagrzała pomieszczenie. Możesz zapalić świeczkę, będzie z pewnością przyjemniej.

Czy szczotkowanie na sucho boli?

Szczotkowanie ciała na sucho nie powinno boleć, ale nie wystrasz się koloru, którego nabrało ciało po szczotkowaniu – pierwszą reakcją skóry na ścieranie jest spore zaczerwienienie, a dopiero później wygładzenie przez detoks. Szczotkuj skórę co 2-4 dni, nie częściej, bo możesz ją podrażnić albo przesadnie wysuszyć.

Jakie efekty daje szczotkowanie ciała na sucho?

  • Masaż suchą szczotką przywraca naturalne krążenie limfatyczne. Już po minucie szczotkowania pobudza się ukrwienie i limfę, czyli szybciej usuwane są toksyny.

  • Po każdym masażu jesteś ciut lżejsza, bo wraca równowaga wodna.

  • Pobudza krążenie krwi, więc składniki odżywcze lepiej rozchodzą się po całym organizmie. Robi się cieplej.

  • Wymasowanie brzucha pobudza jelita – masuj go półkolistymi ruchami od prawej (gdzie jest jelito cienkie), przez dół brzucha, aż do lewej strony (gdzie masz jelito grube).

  • Przestają wrastać włoski, wygładzają się fałdki (np. te od staników) i pomarańczowa skórka (cellulit). Rozjaśniają się kolana i łokcie.

  • Pomaga na rozstępy na udach, pupie, brzuchu i ramionach – także po ciąży.

  • Masaż suchą szczotką rozładowuje napięcie, zmniejsza stres – rozluźnia sztywności, które powstają przez długie siedzenie czy napięcie szyi.

Szukasz innych sposobów na naturalną pielęgnację? Przeczytaj też: Peeling kawowy i przepisy na domowe maseczki oraz Przepisy na kosmetyki nawilżające domowej roboty
 

jak wykonać masaż ciała suchą szczotką

Jak wykonać masaż ciała suchą szczotką?

Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję szczotkowania na sucho krok po kroku:

1. Zacznij od stóp i kieruj się w stronę serca

Najpierw rozgrzej nogi – wystarczą długie ruchy od stopy do uda i pośladka. I dopiero szczotkuj partiami już intensywniej – najpierw łydkę, potem kolano i pod kolanem, udo i pod udem. Pośladkowi poświęć więcej uwagi i siły – najpierw szoruj go okrężnymi ruchami, a potem naciągaj z dołu do góry, do pleców. Poczujesz, jak rozchodzi się ciepło i usprawnia krążenie.

2. Wróć do uda

Potrzyj udo z dołu do góry ruchem posuwistym, aby rozgrzać skórę i pobudzić limfę, i dopiero zajmij się skórą na brzuchu. Najpierw ją rozgrzej, pocierając szczotką z dołu do góry, pod same piersi. I po chwili szoruj okrężnym ruchem z prawej do lewej.

3. Przejdź do rąk

Zacznij szorowanie od dłoni, przez przedramiona i łokcie, a potem ramiona i pachy. Wymasuj kark, łopatki, skórę wzdłuż kręgosłupa i zejdź do pośladków.

4. Szczotkowanie twarzy i dekoltu

Ogólnie nie poleca się szczotkowania twarzy, szyi i dekoltu, ale możesz spróbować delikatnie po nich przesunąć szczotkę z minimalnym naciskiem. Jednak wtedy nie wychodź z domu, nawet na chwilę, pozwól wieczorem skórze odpocząć i zregenerować się.
 

Czy po szczotkowaniu na sucho trzeba się kąpać?

Tak, po szczotkowaniu należy się wykąpać albo wziąć prysznic, by pozbyć się złuszczonego naskórka. Umyj się, ale nie przesadź z temperaturą wody i długością kąpieli. Osusz się delikatnie ręcznikiem – bez pocierania, zbierz delikatnie kropelki wody.

Jak zadbać o ciało po szczotkowaniu na sucho?

Po kąpieli koniecznie posmaruj ciało ulubionym kremem albo olejkiem – skóra po szczotkowaniu jest idealnie przygotowana do wchłaniania aktywnych substancji z olejków regeneracyjnych!

Olejek po masażu wzmacnia naczynia włosowate, poprawia mikrokrążenie, przyspiesza spalanie tłuszczu. Jaki wybrać? Oto kilka podpowiedzi:

  • olejek arganowy – ujędrnia, nawilża i regeneruje,

  • olejek z arniką – sprawdzi się w przypadku osób bardzo aktywnych i trenujących, bo wspomaga regenerację mięśni,

  • olejki cynamonowy, cedrowy, cytrusowy – dla skóry z cellulitem, bo pobudzają tkankę łączną. Możesz wymieszać je z olejem ze słodkich migdałów (kilkanaście kropli na pół szklaneczki) i wcierać w wilgotne ciało.

  • olejek lniany – świetny do skóry, która zaczyna zwisać i się marszczy, np. po szybkim schudnięciu albo ciąży,

  • olejek z pestek dyni – rozjaśni przebarwienia, blizny i rozstępy.

Przeczytaj też: Jak skomponować własne perfumy z olejków eterycznych? oraz Naturalne olejki eteryczne o zapachu lasu – poznaj ich właściwości i zastosowanie

Tekst: Paulina Piotrowska
Zdjęcia: Shutterstock

 

Zobacz również