Pąki roślin – wiosenne przepisy na kosmetyki naturalne
UrodaKiedy tylko zaczną się leciutko otwierać, można je zrywać. Czarna porzeczka rozjaśni cerę, winorośl ją odmłodzi, a topola pomoże na trądzik.
Kosmetyki naturalne – wiosenne przepisy dla urody
To idealna pora, żeby nabrać trochę energii od młodych pędów. Z wiosennych pączków robi się rozcieńczone wyciągi, które nazywam eliksirami. Można ich używać leczniczo.
Eliksir z pączków porzeczki jest na przykład polecany alergikom jako suplement diety, świetnie sprawdza się też w stanach zapalnych albo jako dodatek do kosmetyków – kremów czy balsamów. Eliksiry to cenny składnik, bo do ich przygotowania potrzeba dużo pączków, a przecież one prawie nic nie ważą. Jeśli wybierzecie się w teren i nazbieracie 50 g, docenicie pracę gemmoterapeuty! W porównaniu z liśćmi to naprawdę sporo. Zaznaczmy tutaj jasno, że eliksiry gemmoterapeutyczne, mimo że mocno rozcieńczone, nie mają nic wspólnego z homeopatią – nadal zawierają dużo substancji aktywnych.
Chociaż pączków w tradycyjnym zielarstwie używano od wieków, to dopiero niedawno doczekały się osobnego działu w ziołolecznictwie. Gemmoterapia, bo tak się ten dział nazywa (gemma to po łacinie „pączek”), wykorzystuje skoncentrowaną w nierozwiniętym liściu czy kwiatku energię życiową rośliny. Szkoda, że u nas jest jeszcze tak mało znana. Współcześni gemmoterapeuci pracują głównie w Szwajcarii, Francji i we Włoszech. Starają się wyciągać drzemiącą w pączkach moc w najbardziej delikatny sposób.
To ciekawe!
Kiedyś zielarki najczęściej sięgały po pełne żywic pączki topoli. Podgrzewały je w tłuszczu i używały jako maści przeciwbólowej.
Kosmetyki naturalne: jak zbierać pąki?
Im mniejsze, tym bardziej skoncentrowane mają związki. I tym więcej jest pracy podczas zbierania... Nadają się zarówno pączki, które jeszcze się nie otworzyły, jak i te na wpół otwarte czy z maleńkimi listeczkami. Pamiętajcie jednak, że nie wolno ogołacać jednej gałęzi czy krzewu, tylko zbierać z wielu różnych, bo inaczej roślina nie wypuści liści i nie zakwitnie.
Kosmetyki naturalne: kiedy zrywać pąki roślin?
Nie da się podać terminu z aptekarską dokładnością, trzeba obserwować rośliny. Kiedy pierwsze pączki zaczną się leciutko otwierać – to ten moment. Nie wszystkie drzewa i krzewy wypuszczają je w tym samym czasie. Zależy to od gatunku i od pogody w różnych rejonach Polski. Najwcześniej pojawią się na południu, a 3-4 tygodnie później na północy.
Kosmetyki naturalne: eliksiry z pączków
Jest tylko jeden sposób na przygotowanie domowego wyciągu. Podaję go na przykładzie porzeczkowego, bo to mój ulubiony, ale tak samo zrobicie każdy inny. Gotowy eliksir przechowujemy w lodówce. Nie podgrzewamy! Dodajemy do kosmetyków w temperaturze pokojowej, nie wyższej niż 40°C, inaczej stracą swoje właściwości. I nie wolno ich siekać w blenderze!
Eliksir z pączków czarnej porzeczki (przepis podstawowy)
- 10 g pączków czarnej porzeczki, najlepiej jeszcze nierozwiniętych (muszą być świeżo zebrane!)
- 50 g gliceryny (do kupienia w aptece)
- 50 ml alkoholu 60%
Pączki rozcieramy w moździerzu z gliceryną. Dodajemy alkohol i przekładamy do ciemnej buteleczki. Zostawiamy na 24 dni w temperaturze pokojowej, codziennie potrząsamy. Potem dokładnie przecedzamy. Pamiętajmy, że to koncentrat. Wiele firm gemmoterapeutycznych rozcieńcza go jeszcze pół na pół roztworem alkoholu z gliceryną (dziewięć części alkoholu i jedna gliceryny).
Rozjaśniająca maseczka z eliksirem winogronowym
- łyżkę czerwonego wina (musi być świeże)
- łyżkę miodu
- łyżkę surowego kakao
- 20 kropli eliksiru z pączków winorośli
- kapsułkę witaminy E (ewentualnie)
Wino i kakao mieszamy z miodem (troszkę to potrwa, bo trudno się łączą). Dodajemy eliksir z pączków winorośli i witaminę E. Mieszamy, delikatnie nakładamy na twarz i dekolt. Zostawiamy na 10 minut i zmywamy ciepłą wodą. Lekko osuszamy, tonizujemy skórę.
Kosmetyki naturalne i gemmoterapia: jakie pączki na co?
Czarny bez: działa rozjaśniająco, przeciwzapalnie, harmonizuje cerę tłustą i trądzikową, hamuje wydzielanie sebum.
Czarna porzeczka: ma właściwości odświeżające, antyoksydacyjne, rozjaśniające, przeciwzapalne, ściągające, wyrównuje koloryt. Z pączków przygotowuje się cenione wyciągi dla alergików.
Lipa: łagodzi podrażnienia, chroni cerę wrażliwą. Zawiera dużo śluzów. Przed przygotowaniem trzeba mocno rozdrobnić pączki. Można je zamrażać.
Topola: ma działanie przeciwzapalne, przeciwtrądzikowe.
Winorośl, najlepiej o gronach czarnych: działa przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, hamuje procesy starzenia skóry.
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: Peeling kawowy DIY – "pomarańczowa skórka" pod kontrolą