naturalne kosmetyki nawilżające

Przepisy na naturalne kosmetyki nawilżające domowej roboty

Uroda

Czy da się oczyścić skórę jednocześnie ją nawilżając? Oczywiście! Wystarczy używać naturalnych żeli do mycia ciała, które oczyszczają i nawilżają. Bez chemii i testów na zwierzętach.

reklama

Skóra zimą potwornie cierpi – wiadomo: chłód na dworze i kaloryfery w domu, a jeszcze rozgrzewające kąpiele, które bardziej szkodzą niż pomagają. Szczególnie po tych ostatnich skóra błaga o litość – jest szorstka, chropowata, traci elastyczność, swędzi.

Najlepiej byłoby zrobić przerwę w myciu, ale nie jest to takie proste – zwłaszcza pracując i spotykając się z ludźmi. Oczywiście można używać kremów nawilżających kilka razy na dobę, ale zbyt wiele kosmetyków również bardziej szkodzi niż pomaga – kremy nafaszerowane składnikami chemicznymi mogą wywoływać najróżniejsze stany alergiczne, nie tylko zaczerwienienia.

Z pomocą przychodzą domowe kosmetyki z naturalnych składników (najlepiej jadalnych), które zmyją wszelkie zabrudzenia i odpowiednio nawilżą. Do tego apetycznie pachną! Jakie najlepiej wybierać na przednówku? Cytrusy – akurat jest na nie sezon – cudownie orzeźwiają i pobudzają, cynamon dodatkowo koi nerwy i przyjemnie usypia, natomiast aloes oczyszcza, nawilża i możesz go hodować na parapecie.

Domowe żele nie pienią się jak te sklepowe, ale nie znaczy to, że nie oczyszczają ciała. Świetnie zmywają brud, pot, ścierający się naskórek. Jednak zanim wypróbują je osoby z łuszczycą, egzemą czy atopowym zapaleniem skóry, najlepiej sprawdzić na fragmencie skóry, czy będą odpowiednie. 

Ajurwedyjskie oczyszczanie skóry

Rano

  • Codziennie po obudzeniu przemyj twarz wodą, przetrzyj dziurki w nosie i opłucz powieki. Wykonaj krążenia oczami, patrz w przód, do góry, na boki, w dół, na ukos. Dzięki temu poczujesz świeżość i się rozbudzisz. 
  • Nie myj twarzy żadnym płynem ani żelem, bo pozbawisz skórę naturalnej ochrony lipidowej.
  • Wypłucz gardło – najlepiej przegotowaną wodą albo zaparzoną, już chłodną szałwią. 

Po południu

  • Po powrocie do domu, z pracy czy spaceru umyj przygotowanym żelem dłonie i twarz, zmyj z nich kurz, toksyny, które je osłabiają. 

Wieczorem

  • Przed myciem ciała poświęć mu chwilę na masaż. Potrzyj dłonie o siebie, rozgrzej je, a następnie masuj całe ciało. Zacznij od stóp, kierując się do góry. Rozcieraj łydki, uda, pośladki, brzuch, piersi, pachy, ręce, zaczynając od dłoni.
  • Natrzyj całe ciało, a dopiero potem wejdź do wanny albo pod prysznic. Myj się delikatnie, podszczypuj skórę na udach, biodrach i pośladkach – delikatny masaż limfatyczny świetnie rozbija tłuszcz i ujędrnia.
  • Nie szoruj, nie ciągnij, nie pocieraj intensywnie skóry na twarzy i szyi, jest zbyt delikatna.
  • Wycierając się po myciu, także nie trzyj ciała ręcznikiem, przykładaj tylko materiał, by wchłonął wodę. 
  • Używaj gąbeczek albo myjek naturalnych, nigdy sztucznych, bo ich drobinki zawsze zostają na skórze.

Mydła naturalne kupisz na sklep.weranda.pl

Nawilżający żel z aloesu

Weź: 3 liście aloesu, łyżkę soku z cytryny, łyżkę oleju, na przykład z kiełków pszenicy albo konopi

Zanim uszczkniesz liście, intensywniej podlewaj roślinę przez trzy dni, potem obetnij 3 łodygi, rozetnij je, wyskrob miąższ i wyłóż do miseczki. Dodaj sok z cytryny i olej, zmiksuj blenderem żyrafowym albo kielichowym, aż masa zbieleje. Przełóż do słoika i codziennie używaj do mycia.

Aloes działa antybakteryjnie, ściągająco, regeneruje naskórek, zapobiega wchłanianiu toksyn z powietrza. Świetnie łagodzi uszkodzoną czy poparzoną skórę.

Pasta do mycia twarzy

Weź: Połącz pół filiżanki podgrzanego oleju kokosowego ze szklanką sody oczyszczonej. Wymieszaj na gładką papkę. Przełóż do słoika, stosuj trzy razy w tygodniu – nakładaj na skórę twarzy i szyi, potem masuj i zmywaj chłodną wodą. 

Olej kokosowy – świetnie nawilża, oczyszcza, chroni naturalne      pH skóry i jest antybakteryjny. Soda – ściera martwy naskórek i zmiękcza.

Żel z siemienia lnianego do mycia ciała i włosów 

Weź: 2 łyżeczki ziarenek siemienia lnianego wsyp do garnuszka, zalej szklanką wody. Gotuj przez kwadrans, co jakiś czas mieszając. Gdy wystygnie, przecedź płyn przez sito. Staraj się wycisnąć z ziaren jak najwięcej żelu. Przelej do butelki – najlepiej przechowuj 
w lodówce do dwóch tygodni.

 Żel jest gęsty, ma delikatnie żółty kolor, nie pachnie. Świetnie radzi sobie z podrażnieniami na dłoniach, łagodzi wszelkie zadrapania oraz wzmacnia włosy – można nim myć też głowę.

Żel odmładzający z witaminą E

Weź: ½ szklanki mydła kastylijskiego, 2 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego, 2 łyżki gliceryny, 3 kapsułki z witaminą E.

Połącz wszystkie składniki, a następnie wlej do buteleczki z dozownikiem albo do szerokiego słoika, z którego będzie ci łatwiej nabierać żel.

Witamina E – nawilża i opóźnia efekty starzenia, zwiększa produkcję kolagenu. 

Mydło kastylijskie (najczęściej w płynie) jest wyjątkowo naturalne, nie zawiera parabenów czy pochodnych ropy. Idealne dla delikatnej skóry dzieci i osób z łuszczycą.

Olej kokosowy chroni skórę przed utratą wilgoci.

Tekst: Paulina Zakrzewska
Zdjęcia: Shutterstock


Zobacz także: Naturalne mieszanki na piękne włosy
Zobacz także: Skład właściwości i przeznaczenie – wszystko o naturalnych mydłach

Zobacz również