Dla urody: maseczki na twarz z ziemniaka!
UrodaW kartoflach są duże ilości budującej odporność i kolagen witaminy C, dobroczynnej skrobi (jej najwięcej jest w starych, przechowywanych przez zimę ziemniakach) i białka – wszystkiego, co potrzebne do życia i odnawiania komórek. I nie mówimy wcale o ich jedzeniu, ale o zaletach, które przynoszą twarzy maseczki z ziemniaka. Dostosuj maseczkę do potrzeb swojej cery dzięki poniższym przepisom.
Maseczki na twarz z ziemniaka: na worki pod oczami
Potrafią rozjaśnić worki pod oczami, zdjąć z powiek opuchliznę i oczyścić z zaskórników. Wystarczy po umyciu buzi przetrzeć skórę wacikiem nasączonym w soku ze startego ziemniaka (przygotowując obiad, zetrzyj ziemniaka na tarce na małych oczkach, odstaw do wieczora, a po umyciu się nasączonym wacikiem przetrzyj buzię i zostaw wacik na kilka minut na powiekach i przemyj chłodną wodą). Jeśli nie chce ci się czekać, aż ziemniak puści płyn, przetrzyj umytą skórę twarzy obierką ziemniaka i przemyj ją chłodną wodą. Możesz smarować buzię ziemniakiem za każdym razem, gdy przygotowujesz coś ziemniaczanego, będziesz miała jaśniejszą cerę.
Maseczki na twarz z ziemniaka: na zmarszczki
Wypłycają zmarszczki, ujędrniają skórę, wyrównują kolor cery. Witamina C połączona z białkiem w ziemniaku potrafi zdziałać cuda, wspólnie nawilżają skórę głęboko i wspomagają kolagen. Odpowiednie dodatki podkręcą działanie liftingujące ziemniaka – np. cynamon, imbir, gałka. Takie maseczki sprawdzą się przy zmęczonej skórze twarzy, szyi, dekoltu i piersi. Może ich nie uniosą, ale ujędrnią i wyrównają nierówności na skórze.
Maseczki na twarz z ziemniaka: lifting jogurtowy
Weź:
- 2 ziemniaki,
- 4 łyżki gęstego jogurtu naturalnego,
- 2 łyżeczki suchej przyprawy.
Wybierz tę, która będzie odpowiednia na twoje problemy ze skórą:
Cynamon – działa antybakteryjnie i wspomaga leczenie trądziku,
Kurkuma – oczyszcza z toksyn i wolnych rodników z jedzenia, odżywia skórę,
Imbir – oczyszcza pory i działa ściągająco, ma działanie odmładzające,
Gałka muszkatołowa – zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne, zwłaszcza spowodowane nieumiejętnym oczyszczaniem twarzy z krostek.
Zetrzyj ziemniaki, dodaj jogurt i wybraną przyprawę, wymieszaj na papkę i nałóż na oczyszczoną skórę twarzy, szyi, dekoltu i trochę na piersi.
Najlepiej, gdy leżysz już w wannie, wtedy nie ubrudzisz fotela albo kanapy. Po 10 minutach zmyj letnią wodą. Maseczkę rób raz w tygodniu, a przygotujesz dekolt na wiosnę.
Maseczki z ziemniaka na twarz, ale nie tylko!
Maseczka na siwiznę
Mogą przyciemnić włosy i zatuszować siwiznę, nawet u niektórych blondynek. Jak to możliwe? Obierając ziemniaki do obiadu, zostaw obierki i ugotuj je (zalej taką ilością wody, by były przykryte). Po 20 minutach płyn odlej i przestudź, po umyciu włosów i spłukaniu szamponu przepłucz je wywarem z obierek i spłucz chłodną wodą. Już po trzech użyciach siwizna... ściemnieje.
Jak zmiękczyć skórę za pomocą ziemniaków?
Ziemniaki zmiękczają twardą skórę dłoni i stóp, które podczas zimy były nadwyrężane przez godziny spędzone w butach, rękawiczkach, myciem naczyń, sprzątaniem detergentami. Ziemniaki potrafią ukoić dłonie, nawet po ich odmrożeniu albo oparzeniu. Wystarczy zanurzyć dłonie i stopy w krochmalu dosłownie na kwadrans, a kleik z mąki ziemniaczanej otuli skórę cieniutką warstwą ochronną, która jest trudno zmywalna.
Do miski z ciepłą wodą wsyp 3 łyżki mąki ziemniaczanej i wymieszaj. Zanurz w płynie dłonie i stopy, pocieraj je o siebie, możesz je wymasować, poodsuwać skórki. Potem opłucz wodą, na stopy załóż skarpetki, a dłonie posmaruj kremem nawilżającym. Płukanki używaj raz w tygodniu, zamiast drogiego kremu z chemicznymi dodatkami. Nasze babcie tak pielęgnowały odparzoną skórę na pupie niemowlaków albo stopy swoich mężów po długich dniach na polu.
Surowy kartofel na odciski
Jeśli męczą cię odciski na stopach, nałóż na nie startego ziemniaka, owiń małym ręcznikiem albo lnianą ściereczką, zostaw na 30 minut. Potem zmyj ciepłą wodą, a ściereczkę wypłucz i powieś na kaloryferze, potem dorzucisz do prania. Powtarzaj co 2-3 dni, do czasu, aż odciski zmiękną i będziesz mogła bezpiecznie i bezboleśnie je usunąć.
Kąpiel w krochmalu na wypryski
Na łydkach, udach, pośladkach, plecach, w pachwinach, pod pachami. W dużej szklance ciepłej wody albo misce rozrób
150 ml ciepłej wody i 4 łyżki mąki ziemniaczanej, dodaj kilka kropelek ulubionego olejku, potem wlej wszystko do wanny z ciepłą wodą
i wymieszaj ręką. Zanurz się na kilka minut, a potem wyszoruj ciało szorstką rękawicą.
Olejki:
• migdałowy – ma działanie wyciszające na nerwy i kojące dla skóry;
• z awokado – pobudza kolagen w skórze, zmniejsza stan zapalny stawów, polecany na rozdrażnienie i zahamowanie objadania się;
• z rozmarynu – działa bakterio- i grzybobójczo, idealny dla chodzących na basen albo siłownię, jego zapach łagodzi depresję;
• herbaciany – dezynfekuje skórę z tendencją do wyprysków i reguluje pracę gruczołów łojowych, czyli pomaga skórze suchej i tłustej. Jego zapach wycisza, a olejki eteryczne oczyszczają zatoki.
Na dłonie wysuszone, odparzone albo poparzone
Resztkę ziemniaków z obiadu (wystarczą 3 łyżki) wymieszaj z łyżką oleju, oliwy albo masła i dodaj 2 łyżki soku z cytryny – naturalnego. Nałóż papkę na dłonie i opatul je lnianą ściereczka lub rękawiczkami z materiału, który można wyprać. Zostaw na 5-10 minut, spłucz wodą, rękawiczki wywiń na lewą stronę, opłucz i upierz.
Z czosnkiem na kurzajki
Zetrzyj ziemniaka na tarce na małych oczkach, dodaj 2 zmiażdżone ząbki czosnku i 3 łyżki olejku rycynowego. Nałóż papkę na kurzajkę
i jej okolice, owiń bandażem i zostaw na noc.
Tekst: Paulina Piotrowska
Zdjęcia: Shutterstoc
Zobacz też: Pąki roślin – wiosenne przepisy na kosmetyki naturalne