jak golić się brzytwą

Postaw sprawę na ostrzu noża, czyli jak używać brzytwy do golenia?

Uroda

By osiągnąć poziom mistrza, potrzebne są skupienie i precyzja. Niemniej wysiłek wart jest poświęcenia czasu i chęci, ponieważ golenie przy pomocy brzytwy wraca do łask. Posiadanie dobrej jakości ostrza oznacza prestiż oraz styl. Czy ten rodzaj pielęgnacji zarostu jest da każdego?

reklama

O co tyle szumu?

Choć usuwanie zarostu przy pomocy zwykłej jednorazowej maszynki jest z pewnością szybsze, bezpieczniejsze i łatwiejsze, to coraz więcej mężczyzn decyduje się na sztukę tradycyjnego golenia przy pomocy brzytwy.

Powodów jest kilka. Pierwszym z nich jest kwestia zmiany podejścia do ekologii. Zakup brzytwy, dobrego pędzla czy mydła do golenia, choć jest dużym wydatkiem – pozwala uniknąć wytwarzania plastikowych odpadów, co ma miejsce przy wszystkich jednorazówkach. Dobrej jakości sprzęt i akcesoria, odpowiednio zadbane i regularnie czyszczone, służą na lata, co w dłuższej perspektywie czasu oznacza oszczędność pieniędzy.

Chodzi też o pewien prestiż i chęć wyróżnienia się. Nie każdy mężczyzna ma ochotę i chęć na poświęcenie czasu na golenie na mokro z brzytwą, a tym bardziej na wydanie większej sumy na pierwszy zestaw do golenia. Wreszcie motywacją może być jakość usuwania zarostu, która przy zastosowaniu dobrego ostrza oznacza koniec podrażnień czy wrastających włosków. Skóra jest gładka, miękka i lepiej się prezentuje.

Jak wybrać dobrą brzytwę do golenia?

Kosz brzytwy do golenia jest niemały, dlatego warto na samym początku zastanowić się, czy interesuje nas model z ostrzem prostym czy wymiennym (tzw. Shavette). Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku ostrza prostego należy je regularnie ostrzyć przy użyciu pasa do polerowania oraz ostrzałki, w przypadku wymiennego – jak sama nazwa wskazuje, nie jest to potrzebne, gdyż wymieniamy je co jakiś czas.

Po ten drugi rodzaj brzytwy chętnie sięgają profesjonalni barberzy, ponieważ doskonale sprawdza się do stylizacji zarostu. Jest także łatwiejszy w utrzymaniu i bezpieczniejszy. Do najchętniej wybieranych produktów należą te o szerokości ostrza 5/8 i 6/8 cala, a także wklęsłości 1/1 i 1/2.

Szalenie istotną kwestią jest dbanie o brzytwę, by posłużyła jak najdłużej. Chodzi o dokładne czyszczenie i suszenie po każdym goleniu, a także trzymanie z dala od wilgoci. Najlepiej w tym celu zakupić specjalny futerał ze skóry naturalnej i w nim przechowywać ostrze.

To Ci się przyda, czyli kosmetyczny niezbędnik

Do tradycyjnego golenia na mokro oprócz brzytwy potrzebne są też inne akcesoria. Pierwszym z nich jest pędzel do golenia. Jego włosie musi po pierwsze, dobrze spieniać kosmetyk, po drugie, rozprowadzić pianę pod każdy włos. Przy okazji pędzel pocierając o twarz, wykonuje delikatny peeling naskórka. P

odczas zakupu zwróć uwagę na trzy kwestie: rodzaj i wielkość włosia (borsuka, szczecina dzika lub świni, końskie włosie, syntetyczne naturalnego pochodzenia) oraz kształt uchwytu. Mydło do golenia, od którego zależy efekt zabiegu. Dobry kosmetyk obficie się pieni, co szybko zmiękcza włosy, zapewniając precyzyjne golenie. Najlepiej, by w składzie miał substancje nawilżające oraz natłuszczające.

Misa do golenia, w której rozrabiane jest mydło. Polecane są te drewniane, w których piana dłużej utrzymuje ciepło. Listę zakupową zamyka ręcznik do golenia, im grubszy tym lepszy, bo szybciej wchłonie wilgoć. 

Jak używać brzytwy?

– Właściwie przygotowana twarz, czyli najlepiej ogrzana od ciepłego ręcznika. To powoduje zmiękczenie zarostu, otworzenie porów oraz zmniejszenie ryzyka podrażnień (zwłaszcza przy pierwszych próbach golenia).

– Na skórę nakładany jest najpierw olejek (którego zadaniem jest nawilżenie oraz odżywienie skóry), a następnie przy pomocy pędzla – spienione mydło. 

– Chwytamy za brzytwę! Musi być idealnie ostra, by zapewnić precyzyjne i szybkie golenie. Zaczynamy zawsze od baków i kierujemy się w dół twarzy. Ostrze umieszczamy przy skórze pod kątem 30 stopni i golimy „z włosem”. Po usunięciu zarostu z całej twarzy ponownie rozprowadzamy na niej pianę i tym razem golimy „pod włos”. Ostrze trzymamy prostopadle w dół, a skórę napinamy, używając do tego palca wskazującego oraz kciuka.

Pielęgnacja skóry po goleniu

Po zakończonym goleniu należy nałożyć na twarz zimny ręcznik i pozostawić go na kilka minut. To pozwoli zamknąć pory i złagodzić uczucie dyskomfortu. Profesjonalni barberzy zalecają zastosowanie specjalnych kosmetyków (wody lub balsamu po goleniu), które pomogą uniknąć wyprysków lub zaczerwienień. 

Pielęgnacji wymaga także brzytwa: czyszczenie i osuszenie ostrza to absolutna podstawa, by nie doszło do jego zardzewienia. Wtedy posłuży na lata.

Materiał partnera: Makeup.pl