Kosmetyki naturalne stokrotka

Domowe kosmetyki z pokrzyw i stokrotek. Te przepisy to nasz wiosenny hit!

Uroda

Pokrzywy i stokrotki spotykasz na każdym kroku. Parzące listki zazwyczaj zamieniasz w ogrodową odżywkę, a drobne kwiatki trafiają do bukiecików. Ale z obu tych roślin możesz zrobić coś jeszcze – doskonałe naturalne kosmetyki.

reklama

Właściwości kosmetyków z pokrzyw i stokrotek 

O tej porze życie w ogrodzie toczy się już pełną parą, ale zanim zbierzesz pachnące zioła, warzywa i owoce, idealnie nadające się do robienia kosmetyków, musisz trochę poczekać. Są już jednak pierwsze rośliny, którymi podratujesz urodę. Z porannego spaceru przyniesiesz gałązki młodej pokrzywy, a na trawniku znajdziesz stokrotki. Dzięki nim poprawisz kondycję włosów i skóry na wiosnę.

Z pokrzywy przygotujesz doskonałą płukankę albo wcierkę. Już po kilku tygodniach włosy staną się błyszczące, nie będą tak wypadać i się przetłuszczać. To zasługa skarbów, które ta roślina w sobie kryje: witaminy C, K, E i z grupy B, minerałów, chociażby żelaza, magnezu, krzemu, siarki, cynku, miedzi, manganu i selenu. Zawiera też kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy, taninę, sterole i inne. Młodą pokrzywą podreperujesz nie tylko urodę, ale i zdrowie. Zaparzysz z niej dobroczynną herbatkę (antystresowa, zbawienna dla trzustki i wątroby) albo ugotujesz pyszną zupę.

Cenne są też stokrotki. Choć niepozorne, nadają się nie tylko do sałatek czy na kanapki, ale świetnie pielęgnują tłustą i zanieczyszczoną cerę oraz usuwają nadmiar wody. A co powiesz na kąpiel w tych małych, uroczysz kwiatkach? Dorzuć kilka bukiecików czy susz do wanny, a oczyścisz skórę, wzmocnisz naczynka krwionośne i zmniejszysz obrzęki. Przeciwzapalne właściwości zadziałają najmocniej, jeśli przygotujesz z tej rośliny napar, ekstrakt albo macerat. 

Poznaj 6 sprawdzonych przepisów na kosmetyki, które można samemu przygotować w domu.

przepis na parówkę i maskę z pokrzyw

Parówka do twarzy i płukanka do włosów z pokrzywy: oczyszcza skórę i ją wzmacnia, chroni przed łupieżem

Weź: świeże liście pokrzywy

Zalej je 2 szklankami wrzątku. Nachyl buzię nad naczyniem i przykryj głowę ręcznikiem. Po 10 minutach skóra będzie nawilżona. Ostudź napar i spłucz umyte włosy.

Stosuj raz w tygodniu.

Maska do włosów z pokrzywy: wzmacnia cebulki, hamuje ich wypadanie, przyspiesza wzrost

Weź: 2 łyżki soku z pokrzywy (albo mocnego wywaru), surowe jajko, łyżeczkę oliwy

Jajko ubij, dodaj sok z pokrzywy i oliwę. Składniki wymieszaj i rozprowadź na włosach. Załóż foliowy czepek i owiń głowę ręcznikiem. Po 30 minutach spłucz maskę letnią wodą, a potem umyj włosy szamponem.

przepis na macerat z pączków stokrotek

Maseczka do twarzy ze świeżych liści pokrzywy: reguluje poziom wydzielania sebum, do cery naczynkowej

Weź: 30 listków młodej pokrzywy, łyżkę zmielonych płatków owsianych, łyżkę gęstego jogurtu naturalnego. Pokrzywę umyj i rozetrzyj na miazgę w moździerzu. Dodaj do niej płatki owsiane i jogurt, dokładnie wymieszaj.

Gdy maseczka będzie miała jednolitą konsystencję, nałóż ją na oczyszczoną skórę twarzy. Po 15 minutach zmyj letnią wodą. Stosuj raz w tygodniu.

Macerat olejowy ze stokrotek: do cery naczynkowej, na obrzęki

Weź: garstkę suszonych kwiatów stokrotek, ½ szkl. oleju.

Kwiaty maceruj w oleju, np. ze słodkich migdałów (zawiera antyoksydanty, nawilża, przyspiesza regenerację) przez ok. 2 tygodnie. W tym czasie składniki aktywne przejdą do oleju. Przecedź przez gazę. Kilka kropli dodaj do ulubionego kremu i stosuj na buzię na noc. Możesz dodawać do kąpieli. Sam macerat jest idealny na stłuczenia.

Kąpiel ziołowa z kwiatów stokrotek

Praliny do kąpieli ze stokrotek: na gładką skórę i prezenciki

Weź: garść żywych kwiatów stokrotki, 4 łyżki sody oczyszczonej, 2 łyżki kwasu cytrynowego, 8 łyżek mleka w proszku (lub dla niemowląt), 8 łyżek masła kakaowego, 4 łyżki masła shea, 2 łyżki oleju roślinnego, np. migdałowego, 15 kropli ulubionego olejku eterycznego

W kąpieli wodnej rozpuść jedno i drugie masło i zdejmij z ognia. W drugim naczyniu dobrze wymieszaj sodę oczyszczoną, kwas cytrynowy i mleko w proszku. Do masła wlej olej i wsyp mieszankę proszków. Dodaj olejek eteryczny i wymieszaj. Masę przelej do foremek do lodu. Na wierzchu poukładaj i lekko dociśnij stokrotki. Foremki wstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny. Pralinki trzeba zużyć w ciągu kilku dni.

Kąpiel ziołowa (oczyszcza, odtruwa)

Weź: po 3 czubate łyżki suszonych kwiatów stokrotki, nagietka, suszu z krwawnika, szałwii, babki lancetowatej 

Zioła wrzuć do 2 litrów zimnej wody, podgrzewaj, ale nie dopuść do zagotowania. Potrzymaj je jeszcze 5 minut pod przykryciem. Przecedź i wlej do wanny wypełnionej wodą (nie za gorącą). Kąpiel powinna trwać 20 minut.

właściwości stokrotki

Warto wiedzieć:

● pokrzywa jest naturalnym antybiotykiem

● pokrzywę można stosować jako odkażającą płukankę do ust

● herbatka z pokrzywy obniża poziom cukru we krwi

● związki zawarte w stokrotkach rozjaśniają przebarwienia na skórze

● napary z kwiatów stokrotki oczyszczają organizm z toksyn

● maści ze stokrotką leczą podrażnienia skóry i można je stosować także u dzieci

Tekst: Beata Woźniak. Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również