Dieta odchudzająca na lato – co jeść, żeby schudnąć?

Dieta odchudzająca na lato – co jeść, żeby schudnąć?

Uroda

Większość z nas chce schudnąć przed sezonem plażowym i dobrze wyglądać w stroju kąpielowym. Odchudzasz się więc wiosną. A przecież pełnia lata to znacznie lepszy czas, by zrzucić parę kilogramów. Jest upał, nie masz ochoty na sycące posiłki, apetyt jest mniejszy. A warzywa i owoce są najtańsze w roku. Więc kiedy, jak nie teraz! Przejdź na dietę roślinną! Dla smukłej sylwetki, dobrego samopoczucia i dlatego, że w upały jest to po prostu najzdrowsze.

reklama

Dieta odchudzająca na lato

To, że apetyt maleje, nie wystarczy, żeby zacząć się zdrowo odżywiać. Niestety, lato to też czas pokus. Częściej wychodzisz gdzieś ze znajomymi, zapraszasz gości, masz więcej wolnego czasu. Nad morzem kuszą gofry, w górach smażone oscypki. Kiedy wychodzisz na drinka, przyjemnie jest do niego zjeść frytki albo pizzę. Kwitnie życie nocne. By schudnąć latem, trzeba być odpornym na takie zachcianki. Zrezygnuj z fast foodów, smażeniny i dań pieczonych. Zresztą – komu by się chciało odpalać piekarnik czy stać przy patelni, gdy słupek rtęci skacze do ponad 30 stopni…  

Żeby nie było ci przykro, że lato upływa na wyrzeczeniach, pozwalaj sobie na przyjemności. Jedz to, co daje ci ta cudowna pora roku – warzywa sezonowe: cukinię i fasolkę szparagową, które mają bardzo mało kalorii, sycący groszek cukrowy i kalafiora, chrupiącą kalarepę, kukurydzę, która spokojnie zastąpi cały posiłek, czy pomidory. Dodatkowo dogadzaj sobie, jedząc świeże owoce – maliny, porzeczki, morele, brzoskwinie, czereśnie, jagody. Są lżejsze i zdrowsze niż jakiekolwiek słodycze, choć i one zawierają sporo cukru, więc zachowaj umiar. Staraj się nie przekraczać 300 gramów dziennie, w kilku porcjach. 

Zobacz także: Spaghetti z cukinii

Nie omijaj w posiłkach zdrowych tłuszczów – olej sprawia, że lepiej przyswoimy wszystkie witaminy z roślin. Ale unikaj ciężkich sosów, zwłaszcza w torebkach. Oliwa z sokiem cytrynowym albo pigwowym i odrobiną czosnku w zupełności wystarczą. 

Dieta odchudzająca – co jeść, żeby się orzeźwić

Na pewno nie lody! Duża różnica temperatur pomiędzy tym deserem a otoczeniem powoduje, że łatwo się przeziębić. Poza tym lody to bomba kaloryczna. Jeśli nie wyobrażasz sobie bez nich wakacji, wybierz sorbety. A najlepiej takie własnoręcznie zrobione z musów owocowych, wyciskanych w wyciskarce wolnoobrotowej.

Zobacz także: Przepis na sorbet brzoskwiniowy

Świetnie na orzeźwienie działa nabiał. Jedz sporo jogurtów. Nie tylko cię ochłodzą, ale też – dzięki dobrym bakteriom – poprawią nastrój i odporność. Pij też kefiry. Mogą nawet częściowo zastąpić wodę w jadłospisie. Doprawiaj sałatki czosnkiem albo chili, które powodują, że bardziej się pocimy, a pocenie pomaga organizmowi się ochłodzić. W upały możesz sobie pozwolić na więcej słonych przekąsek – garść precelków nie zaszkodzi.

Dieta odchudzająca – roślinne menu

Warzywa i owoce mogą stanowić nie tylko dodatek do dań, ale też być podstawą całodziennego menu. Oczywiście, na co dzień powinny im towarzyszyć węglowodany i białko, ale przez kilka dni, szczególnie w czasie upałów, można sobie pozwolić na taki roślinny detoks. Przez trzy dni jedz tylko owoce i warzywa we wszystkich posiłkach, a potem przez dwa dni pij tylko soki. Od razu poczujesz się lepiej – zmniejszy się brzuch, skończą się problemy żołądkowe i jelitowe.  A potem przez cały miesiąc jeden posiłek zastępuj koktajlem owocowym lub warzywnym.

Do tego jedz lekkie ryby gotowane na parze czy owoce morza zamiast mięsa i dużo warzyw. Dzięki temu nie tylko zrzucisz nieco boczków, ale zobaczysz, jak poprawi się stan twoich włosów, cery i paznokci, a nawet samopoczucie. Jeśli złapie cię wielki głód pomiędzy posiłkami, zamiast po czekoladę czy batonika sięgnij po garść pestek słonecznika lub dyni. Latem warto uzupełniać pierwiastki, które tracimy, pocąc się. Dużo potasu mają pomidory i buraki, magnezu – groch, fasola, kasza gryczana, a sodu – kiszonki i oliwki

Zobacz także: Naturalne probiotyki i kiszonki  – które wybrać i jak zrobić je samemu?

Dieta odchudzająca – jak się nawadniać

Pilnuj dzieci i osób starszych. Oni często nie czują pragnienia, a też muszą dużo pić. Przypominaj im o tym. I dbaj o siebie. Podziel swoją wagę w kilogramach przez 30. Teraz już wiesz, ile litrów wody codziennie powinnaś wypić. Oczywiście, jeśli uprawiasz sport albo przyjmujesz moczopędne leki, musisz pić więcej. W nawodnieniu pomogą wodniste owoce – pomarańcze, arbuzy, melony, jabłka. Pamiętaj, że zimne piwo nie zastąpi wody. Wręcz odwrotnie – alkohol powoduje odwodnienie organizmu. Nie daj się nabrać na mrożone kawy i herbaty. To także napoje, które odwadniają, a w dodatku często mają mnóstwo kalorii. Najlepsze są lemoniady.

Dieta odchudzająca i... letni ruch

Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Nad jeziorem i morzem nie tylko się opalaj, ale trochę popływaj, pochodź po górskich szlakach, graj w siatkówkę, badmintona, częściej spaceruj. To pomoże schudnąć i poprawi humor. Doskonale działa nordic walking, bo pracuje całe ciało. 

  • Po tym możesz przytyć:

Najbardziej kaloryczne warzywa: fasola biała i czerwona, bób, soja, soczewica

Najbardziej kaloryczne owoce: daktyle, mango, winogrona, czereśnie, banany

  • Idealne na odchudzanie:

Najmniej kaloryczne warzywa: sałata, ogórek, pomidor, por, szpinak, kapusta, cykoria, kalarepa, kalafior, cukinia

Najmniej kaloryczne owoce: arbuz, truskawki, maliny, czerwone porzeczki, poziomki, brzoskwinie, śliwki, gruszki, borówki

 

tekst: joanna zaguła  

zdjęcia: shutterstock

Zobacz także: Warzywa na ruszt

Zobacz również