5 naturalnych kosmetyków, które zrobisz z... choinki
UrodaChoinka w domu, będzie kłuło. Ale zamiast narzekać na igiełki, lepiej zrób z nich tonik, olejek czy sól do kąpieli. Sosna ma moc!
Domowe kosmetyki DIY
Wiesz, że twoja żywa choinka to nie tylko ozdoba bożonarodzeniowa, ale też źródło witamin (np. witaminy C) i drogocennych flawanoidów, które chronią przed wolnymi rodnikami? Zamiast wyrzucać choinkę po świętach, możesz zebrać igły sosnowe i zrobić z nich domowe kosmetyki.
Wypróbuj przepisy na:
1/5 Naturalne kosmetyki: kule do kąpieli z igieł
Garść igieł zmiksuj z 1½ szklanki sody oczyszczonej, przesiej przez sito. Dodaj po ¾ szklanki kwasku cytrynowego i skrobi kukurydzianej. W drugim naczyniu wymieszaj ćwierć szklanki dowolnego oleju i 10 kropli olejku sosnowego. Połącz z resztą składników, wymieszaj i dodaj łyżkę wody.
Szybko rozetrzyj w palcach i spróbuj ulepić szyszkę lub – co prostsze – kulę. Jeśli masa jest za sucha, dodaj jeszcze jedną łyżkę wody, a jeżeli za bardzo płynna – więcej skrobi. Gotowe szyszki odłóż na 24 godziny do wyschnięcia. Do kąpieli wrzuć jedną. Ukoi zapachem, nawilży skórę. Nie spłukuj przed wyjściem z wanny, by zadziałała jak najlepiej.
2/5 Poświąteczna kąpiel relaksacyjna
Weź po garści igliwia ze świerku, sosny i modrzewia. Zalej 2 litrami wody. Zagotuj, zmniejsz ogień do minimum – niech pyrka 10 minut. Odcedź i wlej do wanny z ciepłą wodą. Zanurz się na kwadrans. Kąpiel zmniejsza obrzęki i zatrzymywanie wody, przyśpiesza przemianę materii.
3/5 Ekologiczny tonik odświeżający
Odmierz szklankę umytych igieł, zalej szklanką wody. Zagotuj i zostaw do ostygnięcia. Dolej łyżeczkę octu jabłkowego. Taki tonik może stać dwa tygodnie w lodówce.
Działa odkażająco, łagodzi podrażnienia, lekko matuje cerę, więc idealnie pasuje pod zimowy krem. Nakładaj go dłońmi, wklepuj, a nie wcieraj, to lepiej się wchłonie.
4/5 Olejek sosnowy do masażu
Masaż olejkiem sosnowym ujędrnia skórę i rozgrzewa. Jak go zrobić? Trzy, cztery garście igieł zanurz na kwadrans w ciepłej wodzie z odrobiną szarego mydła. Starannie opłucz i osusz na ręczniku. Utrzyj w moździerzu i wrzuć do słoika. Zalej pół szklanki bezwonnego oleju, np. ze słodkich migdałów, słonecznikowego lub z pestek winogron.
Odstaw w ciepłe miejsce na tydzień, codziennie potrząsaj. Przenieś naczynie w ciemny i chłodny kąt na kolejne 14 dni, ale już nie wstrząsaj. Na koniec przecedź przez gęstą gazę. Przechowuj w buteleczce z ciemnego szkła. Do masażu wystarczy rozcieńczyć 2 krople łyżką oliwy.
5/5 Sosnowy proszek do maseczek i… mięsa
Dwie garście igieł – nie muszą być superświeże, mogą być nawet z choinki – starannie umyj ciepłą wodą i wysusz na ręczniku. Rozłóż cienką warstwą na blasze, wstaw na noc do piekarnika z temperaturą ustawioną na 50°C. Kiedy igły łatwo łamią się wpół, są gotowe. Zmiel je na pył w młynku do kawy albo blenderze.
Jak zrobić proszek z sosny?
- Przeciw zmarszczkom – dosyp pół łyżeczki proszku do piany z ubitego białka, spłucz po 20 minutach chłodną wodą. Przyda ci się przed sylwestrem, bo maseczka działa jak lifting, zmniejsza bruzdy na czole i ujędrnia policzki.
- Do jedzenia – dodawaj do masła albo posypuj sproszkowaną sosną baraninę, indyka, ryby. Pycha! Spróbuj też z melonami i pieczonymi jabłkami! Albo tak: łyżeczkę proszku zmiksuj z bananem, garścią szpinaku i szklanką wody – taki koktajl poprawi cerę. Uwaga, sosnowej przyprawy nie mogą używać kobiety w ciąży i karmiące matki!
Uwaga, jeśli nie masz igieł sosny, naturalne kosmetyki wykonaj z igieł świerkowych.
Tekst: Karolina Zawadzka Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także:
Jak dbać o choinkę w doniczce?
Naturalne olejki eteryczne o zapachu lasu