Zapachy do domu – co wybrać: świece zapachowe, kominek czy dyfuzor na olejki eteryczne?
Dla domuZapachy do domu to więcej niż moda. Poprawią samopoczucie, wprowadzą w świetny nastrój, przywołają miłe wspomnienia.Odpowiednio dobrana naturalna świeca zapachowa, dyfozor lub kominek potrafią odmienić klimat wnętrza. Co wybrać – tradcyjną świecę czy nowoczesny dyfuzor? I jaki zapach do Ciebie pasuje? Sprawdź.
Naturalne świece zapachowe
Naturalne czyli jakie? To świece z wosków pszczelich, rzepakowych, kokosowych, a także naturalne świece zapachowe sojowe bez chemicznych kolorów i sztucznych aromatów.
Jak rozpoznać naturalną świecę?
Najlepiej czytając skład albo pytając sprzedawcę. Poza tym, kiedy dom już pachnie, od naturalnego zapachu nie powinna boleć cię głowa. Poza tym, za naturalne świece zapłacisz nieco więcej niż za sztuczne.
Warto zwrócić też uwagę na opakowanie – świece naturalne często są miękkie, dlatego znajdują się w szklanych opakowaniach.
Woreczek zapachowy czy kominek zapachowy?
Moda na recykling nie ustaje. Świece zapachowe w szkle potem wykorzystasz jako szklankę, wazonik, ceramiczną czarkę do herbaty.
Kominek zapachowy jest długowieczny – użyjesz go wiele razy. Na dole zapalasz w nim świecę, w górne naczynko nalewasz wody, dodajesz kilka kropli natralnego olejku eterycznego.
Świetne są dyfuzory zapachowe – kropelki olejku rozbite w pył dotrą w każdy zakamarek domu.
Nie zapomnij też o ubraniach czy bieliźnie. Włóż między nie woreczki zapachowe. Zobacz, jakie ładne są serduszka z pachnącego wosku z suszonymi kwiatami.
Dyfuzor zapachowy do olejków etetrycznych
Dobrze dopasowany olejek eteryczny pomoże się wyciszyć, skoncentrować albo wręcz przeciwnie – doda energii. Wystarczy że dodasz kilka kropel olejku, a resztę zrobi dyfuzor.
Technologia rozkłada mieszankę olejków eterycznych i wody na miliony mikrocząsteczek, które następnie rozpraszają się w powietrzu i nadają mu zapach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, buteleczka olejku starczy ci na dłużej.
Dyfuzor zapachowy – nawilżacz powietrza
Dyfuzor zapachowy elektryczny może mieć też funkcję nawilżacza powietrza, co przydaje się szczególnie w okresie grzewczym, kiedy wilgotność powietrza w naszych domach gwałtownie spada.
Lepsze powietrze wpływa także na dobry sen, dlatego w ramach aromaterapii, warto postawić dyfuzor zapachowy w sypialni i dodać do niego np. olejek eukaliptusowy, który pomaga udrożnić drogi oddechowe. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się również w przypadku przeziębienia.
Niektóre olejki eteryczne dodawane do dyfuzora mogą działać odstraszająco na owady, co przydaje się latem. Wybierając dyzfuzor zapachowy warto zwrócić uwagę na pojemność.
Kominek zapachowy
Kominki zapachowe można wypełnić woskiem zapachowym lub olejkiem eterycznym. Przed zakupem warto wiedzieć, czego oczekuje się od kominka i wybrać najlepszy.
Kominek zapachowy na wosk dobrze sprawdza się, gdy chcemy nadać wnętrzu konkretny zapach. Do aromaterapii polecamy kominki na olejki zapachowe (eteryczne).
Jaki kominek zapachowy wybrać?
Najlepsze i najzdrowsze są kominki zapachowe ceramiczne, szklane lub drewniane – szybko się podgrzewają i są zrobione z naturalnych tworzyw, więc poczas spalania nie wydzielają się żadne toksyczne substancje.
Jak działa kominek zapachowy?
W kominku zapachowym należy umieścić wosk lub wlać wodę i dodać odpowiednią ilość kropel olejku eterycznego. W kominku należy umieścić podgrzewacz (świeczkę typu tealight), który roztopi wosk lub podgrzeje olejek.
Kominek zapachowy elektryczny jest łatwiejszy w obsłudze – po prostu podłącza go do kontaktu. Z tego względu kominek zapachowy elektryczny może okazać się bezpieczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy w domu są dzieci.
Pozostaje jeszcze pytanie: jaki zapach do domu wybrać? Najlepiej taki, który pasuje do nastroju i osobowości.
Orientalne zapachy do domu
Jeśli jesteś pewny siebie, kochasz podróże i egzotyczne zapachy chcesz przenieść do domu, wybierz wyraziste nuty cedru, kadzidła lub drzewa sandałowego.
Orientalne zapachy z piżmem lub ambrą mogą wydać się dość ciężkie, ale idealnie pasują do jesiennej i zimowej aury. Mają bakteriobójcze właściwości i wzmacniają odporność.
Naturalny zapach do domu: zapach cytrusowy
Orzeźwi, odpręży, doda energii dzięki zawartym w cytrusach terpentynom. Łagodzi migreny, zwalcza senność, ułatwia koncentrację.
Zapach cytrusów – bergamotki, limonki, pomarańczy albo yuzu, czyli owocu z Dalekiego Wschodu nazywanego japońskim grejpfrutem, sprawi, że pachnący nimi dom wyda się… większy, bardziej świetlisty.
Zapachy kwiatowe – dla romantyków
Zapach róży, magnolii, bzu, tuberozy czy lilii nie wszystkim odpowiada i może być przytłaczający. Jeśli tobie się jednak spodoba, zadziała relaksująco i antydepresyjnie.
Trzeba go tylko ostrożnie dozować, bo intwensywy zapach do domu może powodować ból głowy. Ale delikatny elegancki zapach do domu sprawi, że poczujesz się jak w zaczarowanym ogrodzie.
Piękne zapachy do domu: zapach ziół
Aromaty szałwii, mięty i rozmarynu kojarzą się z letnim wiejskim ogrodem skąpanym w słońcu. Zapach lawendowy do domu zadziała kojąco i pozwoli się odprężyć.
Ziołowe zapachy są dla osób aktywnych, uprawiających sport. Jeśli więc nie możesz zabrać się do porannych ćwiczeń, zapal ziołową świecę.
Zobacz także: Płonka Podleśna – poznaj zielarkę, która robi pachnące świece, kadzidła i zapachowe mieszanki
Zapachy do domu wybieraj świadomie, pamiętając o wielkości pomieszczenia, w którym będą używane. Zbyt mała świeczka "zginie" w wielkim salonie, a duże patyczki zapachowe mogą być zbyt intwensywne do np. małej sypialnii i, zamiast relaksować, wywołają ból głowy. Za to zpachowe, naturalne poduszki, wypałnione ziołami, mogą okazać się w tym pomieszczeniu strzałem w dziesiątkę.
Zobacz także:
Kolory świec i ich znaczenie
Poznaj właściwości olejków eterycznych
Tekst: Beata Woźniak Zdjęcia: materiały prasowe, zdjęcia główne: Bloomingville.com