Robot sprzątający – jak wybrać najlepszy?
Dla domuJeszcze niedawno roboty sprzątające były postrzegane raczej w kategoriach technologicznej nowinki i luksusu codzienności. Dzisiaj wchodzą do użytku powszechnego, ułatwiając życie zarówno zabieganym singlom, jak i rodzinom. Cenione są za oszczędność czasu, wygodę oraz – przede wszystkim – porządek na bieżąco. Niezależnie od motywacji, jaka nami kieruje, decydując się kupić odkurzacz robot, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakich?
Odkurzacz automatyczny w domu pełnić może różne zadania: dla jednych jest gwarantem utrzymania porządku na bieżąco, dla innych sposobem na to, aby zapewnić sobie komfort funkcjonowania pomiędzy generalnymi sprzątaniami. Możliwości jest naprawdę wiele, a część z nich zależy od parametrów sprzętu.
Rodzaje robotów sprzątających
Sprzątający robot - odkurzacz automatyczny zaliczany jest do sprzętów inteligentnych, w zasadzie niemal bezobsługowych. Kategoria ta jest jednak dość pojemna, o czym łatwo się przekonać, zaglądając tutaj: https://www.neonet.pl/odkurzacze/roboty-sprzatajace.html. W zależności od parametrów i dostępnych opcji roboty sprzątające dzielą się na:
- roboty odkurzające,
- roboty mopujące.
Istnieją także urządzenia, które łączą obie te funkcje: odkurzacze automatyczne mają wówczas dodatkowy program, dzięki któremu możliwe jest czyszczenie podłóg na mokro.
Jak działa robot sprzątający?
Roboty sprzątające działają podobnie jak odkurzacze z tą różnicą, że nie wymagają zaangażowania człowieka. Po uruchomieniu przemieszczają się samodzielnie i sprzątają kurz, pył oraz okruchy. Dzięki oprogramowaniu doskonale orientują się w przestrzeni, co pozwala im planować drogę, omijać przedmioty stojące na przeszkodzie i eksplorować całą wymaganą przestrzeń. Czujniki chronią urządzenie przed upadkiem ze schodów. Roboty odkurzające i mopujące są dość niskie, co pozwala im wjechać pod większość mebli.
Najczęściej dostępne są dwa tryby pracy: przy ścieraniu na sucho robot porusza się w przód, polerując podłoże, zaś w przypadku mycia na mokro roboty wykonują krótkie ruchy przód-tył, naśladujące ruchy mopa poruszanego rękami człowieka. Po zakończonej pracy powracają samodzielnie na stację, na której ładują swój akumulator.
Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy
Zanim wybierzemy się do sklepu po robot sprzątający, dobrze jest zastanowić się, jakie wymagania powinien on spełniać. Podstawowe kryteria wyboru to:
- cena - na rynku dostępne są roboty w cenie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Różnią się zaawansowaniem. W wielu przypadkach wystarczy nieco dopłacić do inwestycji, by później cieszyć się większą funkcjonalnością,
- czas pracy na pełnym ładowaniu - powinien wynosić przynajmniej pół godziny, ale im większe mieszkanie, tym więcej minut sobie zarezerwujmy,
- czas ładowania akumulatora,
- czujniki - tych może być kilka, a ich rodzaj przekłada się na sprawne działanie i orientację odkurzacza w terenie. Najbardziej podstawowe, w które powinien być zaopatrzony robot to: czujnik antykolizyjny pozwalający uniknąć zderzeń oraz informujący o dojechaniu do ściany lub listwy przypodłogowej oraz czujnik klifowy - zabezpieczający przed spadnięciem ze schodów czy półpiętra. Dodatkowo niektóre modele mają czujniki chroniące przed wplątywaniem się w kable albo czujnik kurzu, wykrywający, którym rejonom trzeba poświęcić więcej uwagi.
- moc silnika - określająca z jaką siłą pracować będą szczotki,
- pojemność pojemnika na odpady i wodę,
- rodzaje filtrów,
- generowany hałas.
Warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych, ale bardzo przydatnych funkcjonalności. Są to:
- programator, umożliwiający zaplanowanie godzin sprzątania z wyprzedzeniem,
- sterowanie przez aplikację w telefonie,
- samodzielny powrót do stacji ładowania,
- wznowienie sprzątania po załadowaniu,
- czyszczenie miejscowe, np. tam, gdzie coś zostało rozsypane,
- czyszczenie krawędzi - przy ścianach i listwach.
Na czym polega programowanie robota sprzątającego?
Programowanie robota sprzątającego jest łatwe nawet dla osób nie obeznanych z technologią. Polega na ustawieniu czasu pracy, nawet na kilka dni do przodu, co pozwala właściwie zapomnieć o odkurzaniu. Dobrze, gdy dany model pozwala wskazać różne pory dnia w różne dni, dzięki czemu łatwiej dopasować go do codziennego i weekendowego trybu życia.
Proces programowania odbywa się za pomocą przycisków na panelu LCD, na pilocie lub w aplikacji.
Na czym polega sterowanie robotem sprzątającym za pomocą pilota?
Po co właściwie jest pilot do odkurzacza robota, skoro sprzęt załatwia sprawę za nas? Nie zawsze jest jednak tak, że sprzątanie odbywa się pod naszą nieobecność. Kiedy jesteśmy w domu, za pomocą pilota możemy wskazać konkretne miejsce do odkurzenia, jeśli zostało na nim coś rozsypane lub gdy zostało zabrudzone w czasie zabawy. To zaledwie kilka intuicyjnych przycisków.
Materiał partnera: Neonet.pl