naturalne olejki eteryczne

Naturalne olejki eteryczne o zapachu lasu – poznaj ich właściwości i zastosowanie

Dla domu

Najlepsze są olejki z iglastych drzew i krzewów. Dom pachnie dzięki nim choinką, a ty czujesz się zdrowa i bardziej wypoczęta, bo już kilka kropli w kominku do aromaterapii poprawia nastrój. Olejki mogą jednak o wiele więcej, a choinka niejedno ma imię.

reklama

Olejek sosnowy – właściwości

Doskonały przy infekcjach dróg oddechowych i zatok. Olejek sosnowy działa pobudzająco i odświeżająco na zmęczony umysł, łagodzi objawy wyczerpania nerwowego i nerwobóle. Ogranicza nadmierne wydzielanie potu i pobudza krążenie. Podwyższa odporność organizmu.

Olejek sosnowy – zastosowanie

Olejek sosnowy przeznaczony jest do użytkowania zewnętrznego. Świetnie nadaje się do inhalacji. Dodany do parującej wody pomoże w leczeniu zatok i chorób dróg oddechowych. Olejek sosnowy można nakładać na skórę – świetnie rozgrzewa i pobudzą krążenie krwi. Miłośnicy ekologicznych środków do prania mogą stosować olejek sosnowy do prania. W całej szafie będzie pachniało lasem. 

Olejki eteryczne na skórę: olejek jodłowy 

Przeciwzapalny i przeciwreumatyczny, pobudza układ immunologiczny, niszczy wolne rodniki, opóźnia starzenie się skóry, działa przeciwzmarszczkowo, bakteriobójczo, przeciwtrądzikowo i przeciwłuszczycowo.

Olejek cedrowy – właściwości lecznicze

Jest silnym antyseptykiem. Olejek cedrowy zalecany przy infekcjach wirusowych i grzybiczych. Pobudza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu pomaga zmniejszyć obrzęki. Przyspiesza metabolizm tkanki tłuszczowej, dlatego można go dodawać do olejku w czasie masażu.

Olejek pichtowy na płuca i na zatoki

Mobilizuje do walki z chorobą, oczyszcza organizm z toksyn i łagodzi reumatyzm. Wspomaga kuracje antybakteryjne, antygrzybicze i przeciwwirusowe. Działa wykrztuśnie, podkręca metabolizm i poprawia samopoczucie. 

Olejek jałowcowy – działanie

Wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i reguluje gospodarkę płynami w organizmie. Olejek jałowcowy polecany jest na cellulit, w leczeniu żylaków i otyłości. Rozjaśnia, pobudza i wzmacnia umysł, łagodzi bóle głowy.

Olejek cyprysowy – zastosowanie

Łagodzi rozdrażnienie. Jest stosowany przy leczeniu stanów zapalnych skóry, egzemach, a także przy nadmiernej potliwości. Zmniejsza kaszel i udrażnia drogi oddechowe. Tonizuje krążenie i normuje za wysoką temperaturę ciała. Olejek cyprysowy w kosmetyce bywa polecany na żylaki.

Olejek rozmarynowy – właściwości

Ma właściwości rozgrzewające oraz regenerujące, dlatego stosuje się go przy bólach reumatycznych i masażach zmęczonych, sforsowanych mięśni. Wzmacnia system immunologiczny. Tonizuje i pobudza pracę serca, normuje ciśnienie krwi. Ułatwia odetkanie zatkanego katarem nosa. Olejek rozmarynowy stosowany na włosy wzmacnia cebulki i pomaga w odbudowie włosa.

Tekst: Joanna Halena
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Na zdrowie – herbaty ze świeżych i suszonych ziół
Zobacz także: Jak suszyć kwiaty, żeby długo cieszyły oko

Zobacz również