Jak przyrządzić idealną kawę – odpowiada Mistrz Polski Baristów
Dla domuSercem każdej filiżanki jest espresso – gęste, esencjonalne, aromatyczne. O rady, jak przyrządzić idealną kawę oraz jesienny przepis na kasztanowe cafe latte zapytaliśmy Marcina Rusnarczyka, Mistrza Polski Baristów, autora książki „Sekrety kawy” i eksperta marki Nivona.
Po czym rozpoznać, że kawa jest dobra?
Każdy ma swoje preferencje smakowe, natomiast w przypadku ziaren kawy, podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych, należy zwracać uwagę na jakość. Ogólnie można przyjąć, że dobra kawa to 100% Arabica. Powoli zaczyna się to zmieniać, ponieważ obecnie są prowadzone badania nad ulepszeniem produkcji Robusty.
Ważne jest też to, żebyśmy wybierając ziarna, zwracali uwagę na datę ich palenia. Kawa ma dwuletnią datę przydatności, ale najlepiej smakuje przez pierwsze 3-4 miesiące od wypalenia. Po tym czasie zostaje około 20% aromatu. Kawa będzie dobra pod warunkiem, że będzie świeżo palona i świeżo zmielona.
A jak kawę przechowywać? W oryginalnym opakowaniu, szklanym słoju czy metalowej puszce?
Często spotykam się z przesypywaniem ziaren do szklanych bądź plastikowych pojemników. To błąd. Zakupioną kawę powinniśmy przechowywać w jej oryginalnym opakowaniu, które jest do tego przystosowane. Po otwarciu wystarczy, że zamkniemy je szczelnie specjalnym klipsem. Kawa nie lubi różnic temperatur, dlatego opakowanie powinniśmy przechowywać w temperaturze pokojowej. Nigdy nie przechowujmy jej w lodówce.
W ostatnich miesiącach doceniliśmy możliwość wypicia świetnej kawy we własnym domu, najlepiej jeszcze w łóżku. Jaką kawę wybrać do ekspresu domowego?
Polacy coraz częściej kupują ekspresy do kawy, bo w domu chcą pić kawę jak z ulubionej kawiarni. Na rynku są dostępne urządzenia sterowane za pomocą smartfona, więc możemy przygotować aromatyczną kawę, zanim jeszcze wstaniemy z łóżka.
Szukając jakościowych ziaren warto odwiedzić sklepy kawowe lub porozmawiać z baristą w pobliskiej kawiarni, który pomoże w doborze mieszanki. Do ekspresów automatycznych polecam używanie kawy średnio lub ciemno palonej. Proces wstępnego zaparzania, wysokie ciśnienie i prędkość przepływu kawy przez wodę zapewnią zbalansowanie smaków i aromatów kryjących się w ziarnach: słodycz, kwasowość, goryczkę czy owocowość. Do ekspresów przelewowych powinniśmy stosować kawy jasno lub średnio palone, gdyż zaparzając ciemno palone ziarna możemy uzyskać nieprzyjemny smak goryczy.
Czy woda, jaką wybieramy do kawy, ma znaczenie? Możemy użyć takiej prosto z kranu?
Najlepiej używać wody przefiltrowanej lub niskozmineralizowanej. Nie zalecam stosowania wody średnio czy wysokozmineralizowanej. Zawiera ona wapń, magnez i fluorki, co zwiększa ilość osadu kamiennego. Zbyt wysoka mineralizacja może również spowodować, że nie wypłuczemy wszystkich aromatów z kawy. Najlepiej używać zimnej, świeżej kranówki, a ekspres wyposażyć w oryginalny filtr do wody, który poprawi smak wody i ochroni urządzenie przed zakamienieniem.
Czy może Pan zdradzić przepis na idealną piankę?
Jeżeli chcemy uzyskać idealną piankę, musimy spienić schłodzone mleko. Najlepszy efekt w postaci gęstej i aksamitnej pianki uzyskamy używając tłustego mleka 3,2%. Możemy użyć ręcznego spieniacza lub dyszy parowej w ekspresie.
Jak wybrać najlepszy ekspres do kawy?
Nawet najlepsze ziarna muszą zostać poddane właściwej obróbce. Do tego potrzebujemy odpowiedniego ekspresu. Do domu najlepszym wyborem będzie ekspres ciśnieniowy. Warto postawić na uznaną markę specjalizującą się w produkcji tych urządzeń. Za wyższą cenę będziemy mogli oczekiwać wysokiej jakości komponentów, niezawodności i trwałości. Ja od lat polecam urządzenia marki Nivona, niemieckiego producenta, który ma w ofercie szeroki wybór wysokiej klasy ekspresów na każdą kieszeń.
Na koniec poprosimy o najlepszy przepis na jesienną kawę.
Proponuję kasztanowe cafe latte. Kasztany to nie tylko symbol jesieni, ale źródło zdrowych tłuszczy nienasyconych zapewniających prawidłową pracę naszego organizmu.
Przepis na kasztanowe caffè latte – idealną kawę na jesień
Składniki:
- 2 łyżeczki kremu z kasztanów jadalnych (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością)
- 1 łyżeczka miodu spadziowego lub gryczanego
- espresso
- spienione mleko
- opcjonalnie bita śmietana i starta gorzka czekolada
Przygotowanie kasztanowego caffè latte:
Do wysokiej szklanki o pojemności około 300 ml włóż krem kasztanowy i miód. Przygotuj caffé latte w ekspresie Nivona. Przed wypiciem dokładnie wszystko wymieszaj. Na powierzchni możesz położyć bitą śmietanę i posypać ją startą czekoladą.
MATERIAŁ PARTNERA
NIVONA.PL