Jak odpowietrzyć kaloryfer?
Dla domuSezon grzewczy za pasem. Warto przygotować się do niego odpowiednio i sprawdzić, czy grzejniki centralnego ogrzewania nie zapowietrzyły się. Nie zawsze trzeba wzywać hydraulika do odpowietrzania grzejnika.
Jak odpowietrzyć grzejnik przed jesienią
Powietrze, które znajduje się wewnątrz grzejnika, uniemożliwia jego nagrzewanie się i utrudnia jego właściwe użytkowanie. Jak odpowietrzyć kaloryfer? Nie jest to aż takie trudne. Dobrym nawykiem jest, o ile mieszka się w bloku z centralnym ogrzewaniem jest odkręcić kaloryfery – otworzyć zawór, zanim jeszcze rozpocznie się sezon grzewczy. Zabieg ten spowoduje samoczynne odpowietrzenie się kaloryferów przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego.
Zapowietrzony grzejnik najprościej rozpoznać po tym, że jest zimny lub nierównomiernie rozgrzany, np. część zapowietrzonego kaloryfera będzie zimna. Inną oznaką zapowietrzenia będzie bulgotanie lub syczenie wody, która znajduje się w kaloryferze i rurach. Jak najlepiej odpowietrzyć stary kaloryfer żeliwny w bloku?
Odpowietrzanie grzejnika: jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny
Nie jest skomplikowane. Należy to zrobić ręcznie. Potrzebny będzie płaski śrubokręt. Wystarczy odkręcić zawór i spuścić w nim powietrze. Wraz z powietrzem z kaloryfera może wypłynąć woda, dlatego należy przygotwać pojemnik, w który ją złapiemy. Cała operacja nie powinna trwać długo. Jak to zrobić?
Jak odpowietrzyć stary kaloryfer żeliwny
Potrzebne będą do tego dwa płaskie klucze. Zabezpiecz miejsce na wypadek wycieku wody przy odpowietrzaniu: pod kaloryferem połóż ręcznik lub podstaw plastikową miseczkę. Zakręć termostat – odetniesz w ten sposób dopływ wody do kaloryfera i unikniesz zalania podłogi. Warto też pamiętać, że przed odpowietrzaniem instalacja centralnego ogrzewania powinna być schłodzona, a jeśli kaloryfery już grzeją, trzeba skręcić termostat do zera.
Jak poprawnie odpowietrzyć grzejnik?
Odpowietrzanie gorących kaloryferów jest mało skuteczne. Jeśli zdarzy się tak, że instalacja działa, a grzejnik jest zapowietrzony, należy skręcić zawór do ostygnięcia zapowietrzonego kaloryfera i wtedy go odpowietrzyć. Jeśli masz swoją własną instalację centralnego ogrzewania, możesz skręcić temperaturę wszystkich grzejników – tak będzie najprościej.
Jak odpowietrzyć stary kaloryfer w bloku
Następnie kluczem odkręć delikatnie śrubę zaworu na rurze doprowadzającej wodę. Jeśli zacznie wyciekać, dokręć śrubę. Powtórz zabieg, aż syczenie ucichnie. Zbyt mocne rozkręcenie śruby, mogłoby spowodować gwałtowne wytryśnięcie wody i zalanie podłogi.
Jak odpowietrzyć kaloryfer żeberkowy
Technika pozbywania się powietrza z kaloryfera zależy od tego z jakiego materiały wykonany jest kaloryfer. Przy kaloryferze aluminiowym odpowietrznik trzeba wytrzeć do sucha, żeby przekonać się czy jest szczelny. Jeśli przecieka, trzeba wymienić go na nowy.
Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy
Zacznij od przyjrzenia się kaloryferowi aluminiowemu, który jest zapowietrzony. Powinien być wyposażony w specjalny zawór odpowietrzający. Jeśli go brakuje, należy postępować tak jak w przypadku grzejnika żeliwnego starego typu. Potrzebujesz dwóch płaskich kluczy.
Odpowietrzone grzejniki w domu nadal są zimne
Mieszkasz w domku jednorodzinnym i masz swoje własne centralne ogrzewanie. I mimo zabiegu odpowietrzania, kaloryfery są nadal zimne, może to znaczyć, że spadło ciśnienie wody w instalacji centralnego ogrzewania i trzeba ją uzupełnić, najlepiej stopniowo.
Jak często odpowietrzać kaloryfery
Nie ma co do tego stałej zasady. Powinno się to robić doraźnie, co najłatwiej stwierdzić po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Odpowietrzanie kaloryferów w jednorodzinnym domku należy rozpocząć od tego, który znajduje się najbliżej kotła grzewczego Do otwarcia zaworu należy użyć specjalnego klucza, który powinien być w zestawie z kaloryferem lub płaskiego klucza, który zdoła odkręcić śrubę zaworu. Po tym zabiegu trzeba sprawdzić ciśnienie w kotle grzewczym. Jeśli dobrze odpowietrzyliśmy grzejniki, efekt powinien być natychmiastowy.
Co jeszcze warto wiedzieć o odpowietrzaniu
Oprócz wymienionych sposobów odpowietrzania różnych typów grzejników można sobie pomóc zmniejszając ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu zabieg odpowietrzania kaloryferów będzie szybki i skuteczny. Jeśli mimo wszystko któryś z kaloryferów pozostaje zimny, należy wezwać fachowca.
Tekst: MW
Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: Jak skorzystać ze zniżki termomodernizacyjnej i oszczędzić na dociepleniu domu?