Jak często zmieniać pościel i dlaczego warto o tym pamiętać?
Dla domuWiększość z nas nie przepada za czynnością zmieniania pościeli. Sama jej zmiana to przecież nie wszystko. Zabrudzoną pościel trzeba przecież wyprać, rozwiesić, wyprasować. Ze względu jednak na komfort naszego snu, ale także przede wszystkim na nasze zdrowie, warto robić to jak najczęściej. Jak często więc zmieniać pościel?
Dlaczego należy często zmieniać pościel?
Może trudno w to uwierzyć, ale to właśnie w naszym łóżku znajduje się najwięcej roztoczy, czyli mikroorganizmów żywiących się naszym naskórkiem. Długo niezmieniana bielizna pościelowa jest idealnym środowiskiem dla ich rozwoju, co może być bardzo uciążliwe zwłaszcza dla osób cierpiących na alergię.
Częstotliwość zmieniania bielizny pościelowej zależna jest od wielu czynników, m.in. od pory roku, stanu naszego zdrowia, a także faktu, czy posiadamy w domu zwierzęta. Jak radzi Justyna Czapla doświadczona dekoratorka firmy Eurofirany oferującej stylową pościel najwyższej jakości: „Przyjęte jest, że osoby z alergią powinny zmieniać pościel co tydzień, bez alergii co dwa tygodnie. W okresie letnim, przy wysokich temperaturach, czy też w czasie naszej choroby, zaleca się zmianę bielizny pościelowej o wiele częściej, nawet co kilka dni, w ten bowiem sposób pozbywamy się bakterii, a jednocześnie poprawiamy znacząco samopoczucie chorującego”. Natomiast zaleca się, żeby prześcieradło prać nawet częściej niż samą pościel – optymalnie byłoby raz w tygodniu.
W jaki sposób prać pościel?
Równie ważne co sam proces prania pościeli, jest jej przygotowanie do prania. Pościel 200x220, 160x200, a także wszystkie inne rozmiary należy przewinąć na lewą stronę, zapiąć guziki, zasunąć zamki oraz najlepiej złożyć w kostkę. Dzięki temu unikniemy nadmiernego jej skręcenia się podczas prania. Zdecydowanie odradza się pranie pościeli kolorowej z białą, a także pranie pościeli wraz z innymi rzeczami – ubraniami, czy też nawet ściereczkami.
Jak podkreśla Justyna Czapla z firmy Eurofirany, piorąc pościel zawsze należy kierować się wytycznymi podanymi przez producenta. Należy ich szukać na opakowaniu pościeli, ale także po prostu na metce wszytej w poszewki. „Informacja o temperaturze prania wskazuje górną granicę, dlatego też nie powinniśmy jej samodzielnie podwyższać. To przecież producent wie najlepiej w jakiej temperaturze zanieczyszczenia zostaną usunięte, detergent się w całości rozpuści, a nasza pościel nie straci kolorów” – komentuje dekoratorka firmy Eurofirany. Przyjmuje się, ze roztocza giną w temperaturze 60 stopni. Co jednak w sytuacji, z którą spotykamy się często, kiedy to producent zaleca pranie pościeli w 40 stopniach? Rozwiązaniem jest dokładne jej wyprasowanie. Rozgrzana stopa żelazka ma temperaturę powyżej 100 stopni, tak więc już kilkuminutowe prasowanie pościeli uwalnia ją od bakterii oraz roztoczy, które mogły ocaleć w procesie prania.
Codzienne wietrzenie pościeli
Dobrym rozwiązaniem na odświeżenie pościeli, którym jednak oczywiście nie możemy zastąpić samego prania, jest jej wietrzenie. Generalnie po wyjściu z łóżka nie powinno się pościeli od razu chować do skrzyni, czy też przykrywać narzutą na łóżko. Najlepiej by luźno rozłożona pościel mogła poleżeć 1-2 godziny. Bardzo dobrym pomysłem jest także zarówno w okresie letnim, jak i zimowym wietrzenie pościeli na balkonie, parapecie okna, czy sznurze. Zarówno wysokie, jak i niskie temperatury zdecydowanie zmniejszają ilość roztoczy w naszej pościeli. Jedynie deszczowa pogoda zamyka nam możliwość przewietrzenia pościeli, ze względu na wkład kołdry i poduszki, który mógłby nadmiernie namoknąć i przed kolejnym użyciem, trzeba by go dokładnie wysuszyć.
Pranie pościeli, to nie wszystko - jak często prać kołdrę?
Regularna zmiana pościeli to zdecydowanie jeden z kluczowych elementów decydujących o naszym zdrowym i regenerującym organizm śnie. Pranie pościeli to jednak przecież nie wszystko. Pościel zakładamy przecież na kołdrę oraz poduszkę, która również jest siedliskiem alergizujących bakterii oraz roztoczy. Częstotliwość prania kołdry i poduszki jest zdecydowanie rzadsza niż pościeli. Zaleca się jej pranie raz lub dwa razy w roku.
Sposób prania zależny jest oczywiście od rodzaju wsadu. Podobnie jak w przypadku pościeli bezwzględnie należy kierować się tutaj wskazaniami producenta, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z kołdrą lub poduszką ze wsadem naturalnym. Kołdry wykonane z pierza należy prać na delikatnych programach oraz szczególnie uważać przy wirowaniu. Polecanym przez ekspertów trikiem jest umieszczenie w bębnie pralki piłeczek tenisowych, dzięki którym wsad kołdry równomiernie się rozłoży. Jeśli nasza kołdra traci swój biały kolor i widoczne są na niej żółte zacieki, które mimo prania nie chcą ustąpić, należy pomyśleć o jej wymianie na nową.
Materiał partnera: eurofirany.com.pl
Zdjęcia: Unsplash, Shutterstock