Wyciskarki wolnoobrotowe – poznaj ich działanie, zalety i 5 najciekawszych modeli
Dla domuWycisną sok nie tylko z jabłka, marchwi czy cytrusów, ale też selera naciowego, szpinaku, kurkumy i pietruszki. Tak działają wyciskarki wolnoobrotowe. Dzięki temu, że wykorzystują wolny proces wyciskania soku, ma on więcej składników odżywczych i cennych enzymów, niż taki z tradycyjnej sokowirówki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając wyciskarkę i porównaj najciekawsze modele.
Czym się różni wyciskarka wolnoobrotowa od sokowirówki?
Wyciskarki wolnoobrotowe stały się popularne w ciągu kilku ostatnich lat. W porównaniu z tradycyjnymi sokowirówkami mają większą wydajność – produkują więcej soku z tej samej ilości warzyw i owoców, co więcej jest on jest bogatszy w składniki odżywcze i enzymy. Dlaczego? Sokowirówki rozdrabniają składniki soku przy pomocy szybko obracających się ostrzy, w związku z czym sok się utlenia i te składniki traci. Łatwiej się rozwarstwia i jest krócej przydatny do spożycia. W wyciskarkach zapobiega temu powolny proces miażdżenia produktów. Wyciskarki są też cichsze, łatwiejsze do czyszczenia i wytwarzają mniej piany niż ich szybkobieżne odpowiedniki. No i możesz je zastosować do wyciskania soku z bardzo różnych składników, ie tylko jabłka, marchwi czy buraków, ale selera naciowego, orzechów czy nasion.
Sprawdź jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?
Wyciskarka wolnoobrotowa do soków miażdży owoce i warzywa za pomocą wolno obracającego się wałka ślimakowego tzw. ślimaka albo dwóch (elementu przypominającego śrubę), który bardzo delikatnie rozdrabnia produkty na miazgę. Następnie miąższ jest przeciskany przez sito, na którym zostają resztki. Cały proces jest powolny i łagodny, a włókna dokładnie zmiażdżone, dzięki czemu sok jest bogatszy w składniki odżywcze i enzymy, niż ten produkowany przez sokowirówki. Sok z wyciskarki wolnoobrotowej ma wyższe wartości zdrowotne i odżywcze, lepsze walory smakowe, gładką, gęstą konsystencję oraz dłuższą przydatność do spożycia.
Jaką wyciskarkę do soku wybrać, na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę?
W przeciwieństwie do tradycyjnych sokowirówek, wyciskarki wolnoobrotowe są również w stanie przetwarzać na sok warzywa liściaste czy zioła, więc gama soków, które możesz w nich zrobić jest niemal nieograniczona. Warto dodać, że jeśli chcesz wyciskać przede wszystkim soki z warzyw korzeniowych oraz owoców, idealna dla ciebie będzie wyciskarka wolnoobrotowa pionowa z jednym ślimakiem. Jeśli nastawiasz się na przygotowywanie soków z warzyw liściastych, jak jarmuż czy szpinak oraz ziół, lepiej sprawdzi się wolnoobrotowa wyciskarka pozioma z dwoma ślimakami.
Przygotowanie soku w wyciskarce pionowej jest szybsze, szczególnie jeśli ma duży otwór wsadowy, gdzie zmieszczą się całe owoce i warzywa, wystarczy jedynie obrać je i umyć, nie ma konieczności ich krojenia. Dużą zaletą jest też jej łatwe czyszczenie. Wiele modeli poziomych i pionowych wyciskarek wyposażonych jest w nakładki do koktajli, lodów czy sorbetów, zrobisz z ich pomocą także mleko z orzechów czy nawet... makaron.
Decydując się na zakup wyciskarki wolnoobrotowej będziesz miał nie tylko codzienny dostęp do zdrowych soków z ulubionych warzyw i owoców. Zaletą wolnoobrotowego wyciskania jest też cicha praca urządzenia. Ważne jednak, by zaopatrzyć się w wyciskarkę dobrej jakości, wykonaną z materiałów z odpowiednimi atestami. Bo dobra wyciskarka, to dobrej jakości sok.
Wyciskarki wolnoobrotowe – nasz wybór najlepszych modeli
1. Sana Supreme 727 to model łączący zalety wyciskarki pionowej i poziomej. Jest bardzo wszechstronna i świetnie sobie radzi z produktami o wyraźnych włóknach, bo możesz w niej regulować ilość obrotów w zależności od składników. Ma pojemniki z czeskiego kryształu i stali oraz silnik, który może długo pracować bez przerwy. Zrobisz w niej także lody owocowe, masło orzechowe czy mleko roślinne. Do tego łatwo i szybko ją umyjesz.
2. Kuvings Revo830 to też wyciskarka hybrydowa, która łączy zalety wyciskarek poziomych i pionowych, czyli możesz nią wyciskać wygodnie sok z owoców, warzyw korzeniowych i liści. Ma dwa wloty, bardzo cichy silnik, a przygotujesz z jej pomocą także koktajle i lody.
3. Hurom H300E wyciskarka pionowa w eleganckim i minimalistycznym stylu. Przygotujesz w niej sok, sorbety, musy i lody. Ma wyjątkowo szeroki wlot, więc nie trzeba kroić produktów przed włożeniem. Wygodna i intuicyjna w użyciu, z panelem, na którym każdy program podświetla się innym kolorem. Wyciśniesz w niej aż do 2 l soku na raz.
4. Philips HR1889/70 pozioma wyciskarka, która jest cicha, szybka i łatwa do mycia. A także zajmuje niewiele miejsca - ma tylko 11 cm szerokości. Ma duży otwór, więc możesz do niej wrzucać całe owoce, ze skórką, pod którą jest najwięcej witamin. Poradzi sobie też z orzechami, warzywami liściastymi i z nasionami.
5. Kenwood PureJuice JMP800SI wyciskarka pionowa, która ma aż dwa otwory – na większe i cieńsze produkty (np. marchewkę) – możesz je wkładać jednocześnie, oszczędzając czas. W specjalnym dzbanku oddziela pulpę, którą możesz wykorzystać potem do różnych dań, a dzban na sok ma 1,5 litra. Ma mocny, ale cichy silnik, więc poradzi sobie z różnymi produktami.
Jakie soki wyciskać – inspiracje i przepisy
Potrzebujesz witaminy C – pij soki z grejpfruta, limonki, pomarańczy. Aby nie były zbyt kwaśne, możesz dodać odrobinę miodu, najlepiej gryczanego, który ma właściwości antybiotycznie. Możesz też doprawić je imbirem (działa przeciwzapalnie), cynamonem (ma właściwości antybakteryjne), kurkumą (naturalny antybiotyk) albo chili (działanie przeciwbólowe). Eliksir dla urody to jabłko i mango. Obydwa owoce to uznane przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia. Sok z buraków przyspieszy za to wydalanie toksyn.
Jak je łączyć? Słoność selera i kwaśność jabłka uzupełniają się. Jabłko zamaskuje nieprzyjemny smak i zapach selera. Niektóre soki rozcieńczaj wodą, także gazowaną. Np. ten z buraka może powodować nudności, a z cytrusów bywa za mocny. Do soku z marchwi dodaj świeżego korzenia imbiru. Mdła marchew nabierze orzeźwiającej nuty.
Kilka inspiracji na proste i pyszne soki:
1. Na zielony sok weź: •1 garść jarmużu •1 garść szpinaku •1/2 ogórka •1/2 cytryny •1/2 zielonego jabłka
2. Na sok marchwiowo-jabłkowo-imbirowy weź: •4 marchewki •2 jabłka •1,5 cm imbiru
3. Na sok buraczano-pomarańczowy weź: •1 burak •2 pomarańcze
Tekst: Agnieszka Wójcińska Zdjęcia: Shutterstock, materiały firm